Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Επιτελους ΛΥΣΗ στο προβλημα εκκινησης κινητηρα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Επιτελους ΛΥΣΗ στο προβλημα εκκινησης κινητηρα

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 26 Οκτ, 2015 09:43

tedd έγραψε:Ακριβώς και σε εμένα το ίδιο συνεβεναι, όσο αυξάνονταν η θερμοκρασία τόσο πιο δύσκολα έπαιρνε μπροστά. Όταν άλλαξα αντλια βενζίνης όλα διορθώθηκαν. Δείτε αν μπορείτε να δοκιμάζεται με καμμία δανεική. Μεταχειρισμένη βρίσκεις και με κανένα 60ε.

60 ευρώ μεταχειρισμένη! Εμένα γύρω στα 50 κάνει καινούργια.
hyundai accent 1.3 του 2002
Nevo Star (KME) OSA με λαδιέρα
125000 LPG
340000 σύνολο
labros

Δημοσιευσεις: 715

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 28 Οκτ, 2015 11:28

Εισαι σουπερ τυχερος τοτε, εμενα καινουργια μανισια (bosch) 180+ , immitation (μαρκα τρεχα γυρευε) 120 και μεταχειρισμενη οπως ειπα 60. Βεβαια τα 60 δεν ειναι και λιγα αλλα αναλογικα σε σχεση με καινουργια ειναι "λογικη" τιμη.
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd

Δημοσιευσεις: 548

Re: Απ: Επιτελους ΛΥΣΗ στο προβλημα εκκινησης κινητηρα

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Τετ 28 Οκτ, 2015 20:48

tedd έγραψε:Εισαι σουπερ τυχερος τοτε, εμενα καινουργια μανισια (bosch) 180+ , immitation (μαρκα τρεχα γυρευε) 120 και μεταχειρισμενη οπως ειπα 60. Βεβαια τα 60 δεν ειναι και λιγα αλλα αναλογικα σε σχεση με καινουργια ειναι "λογικη" τιμη.

Παιζει πολύ η "λογικοτητα", καθώς το μεταχειρισμένο, συνήθως πανω κάτω σε ηλικία οσο και το δικο σου, μπορεί να χαλάσει ακόμα και την επόμενη μέρα και να φας πικρα.
Ενω ακόμα και το ιμιτασιον είναι καινούριο και με εγγύηση για 1-2 χρόνια.
Αν είναι κάτι "αναλώσιμο", όπως αντλία βενζίνης, προτιμώ να ναι καινούρια, ειτε ημιτασιον ειτε αυθεντική. Αν είναι κάτι σταθερό, πχ κάνα φτερό, ας είναι ειτε καλο καινουριο ημιτασιον ή μεταχειρισμένο (στις ιδιες τιμες παιζουν).

Υγ. Σε πολλές αντλίες βενζίνης αλλάζουν μονο τα μοτερακια...με κοστος 25-45 ευρώ για καινουριο.
Alxnks

Δημοσιευσεις: 78

Δημοσίευσηαπό mudkia » Παρ 30 Οκτ, 2015 19:39

Αύριο παίρνω το αυτοκίνητο από τον γκαζα (Lpgas) το μόνο που βρήκε μετά από αρκετό ψάξιμο και 4-5 επαναπρογραματισμους ήταν αδυναμία στο σύστημα ανάφλεξης ,άλλαξε μπουζοκαλωδια και πολλαπλασιαστές από ότι μου είπε δεν κάνει κάτι τώρα και δοκιμές που έκανε όλα δείχνουν να είναι καλά αυτά προς το παρών.
KIA sportage BRC στο αυτοματο και αλαδοτο
Άβαταρ μέλους
mudkia

Δημοσιευσεις: 185

Δημοσίευσηαπό mudkia » Δευτ 02 Νοέμ, 2015 21:48

Το πήρα το Σάββατο από το συνεργείο καμία 15ρια χλμ που είναι ή απόσταση μέχρι το σπίτι όλα ήταν καλά εκτός από μια ελάχιστη καθυστέρηση στην εκκίνηση, την Κυριακή το πήρα για μια βόλτα και πάλι όλα καλά καμία αδυναμία ούτε στο φορτίο ούτε κρύο ούτε ζεστό ,το πρωί το περνώ πάω τη μικρή στο σχολείο μου κάνει κάτι ψιλό διακοπές όσο ήταν κρύο μόλις έπιασε θερμοκρασία μόνο στις ξερογκαζιες έκανε λιγο μπέρδεμα κατά τα αλλά στο φορτίο τίποτα.
Καμία ιδέα κανείς; #-o
KIA sportage BRC στο αυτοματο και αλαδοτο
Άβαταρ μέλους
mudkia

Δημοσιευσεις: 185

Δημοσίευσηαπό erimitis » Τετ 17 Οκτ, 2018 19:26

Παίδες το ιδιο συμβαίνει και σε μην να σε αβενσις τ25 του 2007.Λέω να του βάλω κάνα τεποζιτο βενζίνη μπας και σωθεί η τρόμπα.
erimitis

Δημοσιευσεις: 369

Δημοσίευσηαπό zamtas » Δευτ 26 Νοέμ, 2018 22:26

Καλοί μου φίλοι, να σας πω και γω την ιστορία μου. Και εγώ αντιμετωπίζοντας το πρόβλημα στην κρύα εκκίνηση του κινητήρα και αφού άλλαξα πνεύμονα υγραερίου και αντλία βενζίνης (έχω σύστημα lovato σε Hyundai Accent 2004) παρατήρησα με λύπη ότι τα προβλήματα με κρύο κινητήρα παρέμειναν. Τελικά βρήκα την λύση. Έκαψα όλη τη βενζίνη. Όταν λέω όλη, εννοώ όλη την βενζίνη. Έμεινα από βενζίνη και είχα μαζί μου ένα 5λιτρο με κατοστάρα για να το βάλω μπρος. Έβαλα κατοστάρα και έχω μια βδομάδα που το αμάξι παίρνει μπρος με τη μία και πάει περίφημα!!!
Πιστεύω ότι το πρόβλημα δημιουργείται από την κακή ποιότητα της βενζίνης, η οποία καθώς μένει στο ντεπόζιτο και γυρίζει με την επιστροφή πίσω, χάνει οκτάνια και γίνεται άθλια. Στο εξής κατοστάρα και νομίζω πως όλα διορθώνονται. Προσοχή να αδειάσει το ντεπόζιτο και μετά γέμισμα με κατοστάρα.
zamtas

Δημοσιευσεις: 1

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες