Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Φλάντζα κεφαλής

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό nickL » Παρ 13 Ιούλ, 2018 15:45

Παιδιά καλησπέρα, τελικά από πέρυσι που είχα κάνει το ποστ, το αυτοκινητάκι άντεξε άλλα 20.000 χλμ, έφτασα στα 134.000 (45.000 με υγραέριο). Προχθές, μου έφαγε μπόλικο παραφλού, το γέμισα λίγο και ξαναέφαγε αρκετό, ανέβασε και λίγη θερμοκρασία παραπάνω απ' όσο συνήθως, οπότε το πήγα στο συνεργείο αμέσως και μου είπαν ότι έχει πλέον διαρροή. Σκέφτηκα να το φτιάξω χωρίς να το καθυστερώ για να μην κάνει και άλλες ζημιές. Στην τάπα των λαδιών της μηχανής σχημάτισε και μία καφέ σαπουνάδα, λίγο όμως. Οπότε νομίζω ήταν όλα τα συμπτώματα.

Ήδη ανοίχτηκε ο κινητήρας, μαζί θα αλλάξει και τσιμουχάκια τα οποία είδε ταλαιπωρημένα. Βαλβίδες κλπ μου είπε δεν είδε κανένα πρόβλημα, ούτε εσωτερικά κάπου αλλού στον κινητήρα. Οπότε αναμένουμε.

ο Θεός βοηθός.
Peugeot 206 8v 1,4 - 2002
nickL

Δημοσιευσεις: 239

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 13 Ιούλ, 2018 17:45

nickL έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, τελικά από πέρυσι που είχα κάνει το ποστ, το αυτοκινητάκι άντεξε άλλα 20.000 χλμ, έφτασα στα 134.000 (45.000 με υγραέριο). Προχθές, μου έφαγε μπόλικο παραφλού, το γέμισα λίγο και ξαναέφαγε αρκετό, ανέβασε και λίγη θερμοκρασία παραπάνω απ' όσο συνήθως, οπότε το πήγα στο συνεργείο αμέσως και μου είπαν ότι έχει πλέον διαρροή. Σκέφτηκα να το φτιάξω χωρίς να το καθυστερώ για να μην κάνει και άλλες ζημιές. Στην τάπα των λαδιών της μηχανής σχημάτισε και μία καφέ σαπουνάδα, λίγο όμως. Οπότε νομίζω ήταν όλα τα συμπτώματα.

Ήδη ανοίχτηκε ο κινητήρας, μαζί θα αλλάξει και τσιμουχάκια τα οποία είδε ταλαιπωρημένα. Βαλβίδες κλπ μου είπε δεν είδε κανένα πρόβλημα, ούτε εσωτερικά κάπου αλλού στον κινητήρα. Οπότε αναμένουμε.

ο Θεός βοηθός.
Άλλαξε επίσης θερμοστάτη και αντλία νερού με εμποριου.

Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Honda Accord 2003
Lovato easy&fast obd2, χωρίς σύστημα λίπανσης
90.000+ χιλιόμετρα
meletis

Δημοσιευσεις: 524

Δημοσίευσηαπό nickL » Παρ 13 Ιούλ, 2018 17:51

meletis έγραψε:
nickL έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, τελικά από πέρυσι που είχα κάνει το ποστ, το αυτοκινητάκι άντεξε άλλα 20.000 χλμ, έφτασα στα 134.000 (45.000 με υγραέριο). Προχθές, μου έφαγε μπόλικο παραφλού, το γέμισα λίγο και ξαναέφαγε αρκετό, ανέβασε και λίγη θερμοκρασία παραπάνω απ' όσο συνήθως, οπότε το πήγα στο συνεργείο αμέσως και μου είπαν ότι έχει πλέον διαρροή. Σκέφτηκα να το φτιάξω χωρίς να το καθυστερώ για να μην κάνει και άλλες ζημιές. Στην τάπα των λαδιών της μηχανής σχημάτισε και μία καφέ σαπουνάδα, λίγο όμως. Οπότε νομίζω ήταν όλα τα συμπτώματα.

ο Θεός βοηθός.

Λες; είναι αλλαγμένοι ιμάντες, τρόμπα, θερμοστάτης με γνήσια Peugeot πέρυσι.
Peugeot 206 8v 1,4 - 2002
nickL

Δημοσιευσεις: 239

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 14 Ιούλ, 2018 17:57

nickL έγραψε:
meletis έγραψε:

ο Θεός βοηθός.

Λες; είναι αλλαγμένοι ιμάντες, τρόμπα, θερμοστάτης με γνήσια Peugeot πέρυσι.
Ας δοκιμαστεί τουλάχιστον ο θερμοστάτης .Παραφλου άλλαξε πάντως. Και μεχρι τα 1000χλμ να στρωθεί ο κινητήρας.

Honda Accord 2003
Lovato easy&fast obd2, χωρίς σύστημα λίπανσης
90.000+ χιλιόμετρα
meletis

Δημοσιευσεις: 524

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: askordas και 6 επισκέπτες