Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απότομες αυξομειώσεις θερμοκρασία πνευμονα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Απότομες αυξομειώσεις θερμοκρασία πνευμονα

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 18 Ιούλ, 2019 08:59

Εδώ και καποιες εβδομάδες, αρχισε εν κινήσει το αυτοκίνητο να γυρνάει μόνο του σε βενζίνη και μετά πάλι σε αέριο. Επειδή τις τελευταίες μέρες έγινε πιο συχνό το φαινόμενο, το σύνδεσα στον υπολογιστή και παρατήρησα ότι παρουσιάζεται έντονη αυξομείωση στη θερμοκρασία του πνεύμονα. Εκεί δηλ. πού είναι 60-65 βαθμούς, πέφτει απότομα κάτω από του 45-50, ξανανεβαινει, ξαναπέφτει κ.ο.κ. Δεν κρατάει σταθερή θερμοκρασία και η αυξομείωση είναι απότομη και συνεχής. Το χειμώνα είχα αλλάξει θερμοστάτη, που είχα ένα παρόμοιο θέμα και εδώ και 7 μήνες δεν είχα ζήτημα. Με τη θερμοκρασία του αυτοκινήτου πλέον δεν έχω πρόβλημα. Τι άλλο θα μπορούσε να συμβαίνει, ώστε να το κοιτάξω?
Ο πνεύμονας είναι Nigs R-Uno.
Europegas Avance 32
vayio

Δημοσιευσεις: 28

Re: Απότομες αυξομειώσεις θερμοκρασία πνευμονα

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 18 Ιούλ, 2019 09:25

vayio έγραψε:Εδώ και καποιες εβδομάδες, αρχισε εν κινήσει το αυτοκίνητο να γυρνάει μόνο του σε βενζίνη και μετά πάλι σε αέριο. Επειδή τις τελευταίες μέρες έγινε πιο συχνό το φαινόμενο, το σύνδεσα στον υπολογιστή και παρατήρησα ότι παρουσιάζεται έντονη αυξομείωση στη θερμοκρασία του πνεύμονα. Εκεί δηλ. πού είναι 60-65 βαθμούς, πέφτει απότομα κάτω από του 45-50, ξανανεβαινει, ξαναπέφτει κ.ο.κ. Δεν κρατάει σταθερή θερμοκρασία και η αυξομείωση είναι απότομη και συνεχής. Το χειμώνα είχα αλλάξει θερμοστάτη, που είχα ένα παρόμοιο θέμα και εδώ και 7 μήνες δεν είχα ζήτημα. Με τη θερμοκρασία του αυτοκινήτου πλέον δεν έχω πρόβλημα. Τι άλλο θα μπορούσε να συμβαίνει, ώστε να το κοιτάξω?
Ο πνεύμονας είναι Nigs R-Uno.
Μήπως έχει κάποιο αισθητήρα θερμοκρασίας νερού ο πνεύμονας και δεν είναι σε σωστή θέση και με το εισερχόμενο αέρα διαβάζει διαφορετικες θερμοκρασίες ή έχει χαλάσει;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Honda Accord 2003
Lovato easy&fast , χωρίς σύστημα λίπανσης
130.000+ χιλιόμετρα
meletis

Δημοσιευσεις: 983

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 18 Ιούλ, 2019 10:12

Καλημέρα Μελέτη. Εκει πάει το μυαλό μου... Σε επικοινωνία με τον εγκαταστατη, μου είπε ότι μάλλον έχει θέμα η φούσκα θερμοκρασίας του πνεύμονα. Είναι το ίδιο πράγμα? Πού βρίσκεται αυτή?

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/quote]
Europegas Avance 32
vayio

Δημοσιευσεις: 28

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Δευτ 22 Ιούλ, 2019 17:18

vayio έγραψε:Καλημέρα Μελέτη. Εκει πάει το μυαλό μου... Σε επικοινωνία με τον εγκαταστατη, μου είπε ότι μάλλον έχει θέμα η φούσκα θερμοκρασίας του πνεύμονα. Είναι το ίδιο πράγμα? Πού βρίσκεται αυτή?

[/quote]

Λογικά αυτό είναι το πρόβλημα σου
Η θερμοκρασία νέου στο αυτοκίνητο σου λογικά είναι σταθερή και εκεί ε; Εννοώ η ένδειξη στο καντράν δεν βλέπεις να κάνει τίποτα παράξενα
Πάνω στον πνεύμονα είναι συνήθως με ένα βιδακι ο αισθητήρας θερμοκρασίας των υγρών
Αυτός τώρα λογικά χάλασε και μόλις πάει να διαβάσει πχ 40 βαθμούς σε γυρίζει σε βενζίνη γιατί λογικά στους 40 βαθμούς είναι ρυθμισμένο το σύστημα σου
Μετά ξαφνικά διαβάσει 60. Ξανά γυρίζει αέριο. Ανά διαβάζει 37. Πάλι σε βενζίνη. Και πάει λέγοντας
Ή σε 35 βαθμούς. Ανάλογα πόσο το έχει ο καθένας

Πχ εγώ το δικό μου το έχω στους 28 βαθμούς και μπαίνει πολύ γρήγορα σε αέριο
Tasos19s

Δημοσιευσεις: 39

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 22 Ιούλ, 2019 17:21

Tasos19s έγραψε:
vayio έγραψε:Καλημέρα Μελέτη. Εκει πάει το μυαλό μου... Σε επικοινωνία με τον εγκαταστατη, μου είπε ότι μάλλον έχει θέμα η φούσκα θερμοκρασίας του πνεύμονα. Είναι το ίδιο πράγμα? Πού βρίσκεται αυτή?

Λογικά αυτό είναι το πρόβλημα σου
Η θερμοκρασία νέου στο αυτοκίνητο σου λογικά είναι σταθερή και εκεί ε; Εννοώ η ένδειξη στο καντράν δεν βλέπεις να κάνει τίποτα παράξενα
Πάνω στον πνεύμονα είναι συνήθως με ένα βιδακι ο αισθητήρας θερμοκρασίας των υγρών
Αυτός τώρα λογικά χάλασε και μόλις πάει να διαβάσει πχ 40 βαθμούς σε γυρίζει σε βενζίνη γιατί λογικά στους 40 βαθμούς είναι ρυθμισμένο το σύστημα σου
Μετά ξαφνικά διαβάσει 60. Ξανά γυρίζει αέριο. Ανά διαβάζει 37. Πάλι σε βενζίνη. Και πάει λέγοντας
Ή σε 35 βαθμούς. Ανάλογα πόσο το έχει ο καθένας

Πχ εγώ το δικό μου το έχω στους 28 βαθμούς και μπαίνει πολύ γρήγορα σε αέριο[/quote]Το χειμώνα καλό είναι να έχει ζεσταθεί λίγο το μοτέρ.
Εγώ το έχω στους 35 βαθμούς αλλαγή.

Honda Accord 2003
Lovato easy&fast , χωρίς σύστημα λίπανσης
130.000+ χιλιόμετρα
meletis

Δημοσιευσεις: 983

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες