Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ελληνική νοοτροπία…. ή μήπως πραγματικότητα?

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Ελληνική νοοτροπία…. ή μήπως πραγματικότητα?

Δημοσίευσηαπό LPGas » Σάβ 12 Μάιος, 2012 13:04

Μετρώντας ήδη 12 χρόνια στο χώρο του αυτοκινήτου και κυρίως στο χώρο του προγραμματισμού εγκεφάλων, διαγνώσεων βλαβών και εγκατάστασης υγραερίου έχω συναντήσει και ακούσει πολλές ιστορίες για κακοτεχνίες, λανθασμένες επιλογές, δικαιολογίες των μηχανικών, παραλήψεις κλπ. Η ιστορία όμως που άκουσα χθες με έβγαλε έξω από τα ρούχα μου και αποφάσισα από την πρώτη στιγμή να την μοιραστώ μαζί σας.

Πριν 3 εβδομάδες επισκέφτηκε το κατάστημα μας ένας ελεύθερος επαγγελματίας ο οποίος ήταν αρκετά διαβασμένος και κατασταλαγμένος στο να τοποθετήσει BRC. Η πληρωμή θα ήταν μετρητοίς οπότε του δώσαμε την καλύτερη δυνατή προσφορά και με συμφωνία παράδοσης αυθημερόν, αφού το αυτοκίνητο ήταν επαγγελματικό και το χρειαζόταν την επομένη ημέρα. Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης δεν εμφανίστηκε όμως στο κατάστημα μας, αλλά μετά από 20 περίπου ημέρες μου τηλεφώνησε αλαφιασμένος και μου εξιστορούσε πως εξαπατήθηκε από κάποιον «συνάδελφο» εγκαταστάτη συστημάτων υγραερίου.

Η ιστορία λοιπόν έχει ως εξής:
Επειδή όλοι στην «πιάτσα» γνωρίζουμε στο περίπου, τι τιμή πουλά το κάθε κατάστημα τα διάφορα συστήματα και την ποιότητα της δουλείας του, ο συγκεκριμένος εγκαταστάτης προσφέρει «και καλά» το BRC Seq 24 σχεδόν 200 φτηνότερα από τον ανταγωνισμό. Που είναι η απάτη του όμως?? Το σύστημα που πραγματικά σου τοποθετεί δεν είναι το BRC, αλλά ένα κατώτερης ποιότητας ιταλικό-πολωνικο που είναι όντως 200 Euros φθηνότερο. Από εκεί και πέρα ξεκινά το παιχνίδι του, που τόσο καλά ξέρει να παίζει. Αν δεν το καταλάβει ο πελάτης (75% των ιδιοκτήτων δεν γνωρίζουν τι σύστημα τους έχουν τοποθετήσει) ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν το καταλάβει ο πελάτης ξεκινά το παραμύθι ότι τα παιδιά που το τοποθέτησαν έκαναν λάθος, και ότι αυτός εκείνη την ώρα έλλειπε από το μαγαζί και ήταν στο νοσοκομείο με το παιδί του άρρωστο. Και αν επιμείνει ο πελάτης ξεκινά την επίθεση του στυλ ξέρεις ποιος είμαι εγώ, που έχω βάλει 10.000 τέτοια συστήματα και σου εγγυάται ότι είναι καλύτερο από το BRC και ότι είναι αυτός εκεί ότι και να συμβεί και σου δίνει + 1 χρόνο extra εγγύηση «στο λόγια» κλπ κλπ.

Σας θυμίζουν κάτι όλα αυτά? Μήπως θα μπορούσε να γίνει ένας τραγικός παραλληλισμός του παραπάνω συμβάντος με όσα ζούμε τα τελευταία 30 χρόνια στην Ελλάδα? Τι εννοώ…
Πόσες φορές έχει εξαπατηθεί το Ελληνικό δημόσιο και όχι μόνο, από εργολάβους που άλλες προσφορές έδωσαν και άλλα υλικά στο τέλος χρησιμοποίησαν ή άλλες κατασκευές παρέδωσαν?
Πόσες φορές κατηγορούμενοι προφασίστηκαν επισκέψεις σε νοσοκομείο και προβλήματα υγείας (Κεντέρης, Θάνου, Τσοχατζόπουλος κλπ) για να γλιτώσουν διώξεις και προφυλάκιση?
Και στο τέλος, αν τους παραστριμώξεις ξεκινούν τις απειλές και επικαλούνται θεούς και δαίμονες για να σε κάνουν για ακόμη μια φορά να υποχωρήσεις και να σκεφτείς «Και που να μπλέκω τώρα»???

Εσύ, που απ’ όλες τις γωνιές του internet επέλεξες να σταθμεύσεις για λίγο εδώ, πιθανότατα σήμερα λυπάσαι, ή φρίττεις. Μη φρίττεις. Χαμογέλα. Μόλις κατάλαβες λίγο καλύτερα τον κόσμο στον οποίο ζεις. Μπορεί να μη σ’ αρέσει αυτό που κατάλαβες, αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρεις, και δεν πετάς στα σύννεφα.
Το τι θα κάνεις από αύριο γι’ αυτό, είναι στο χέρι σου. Αν αλλάξουμε την νοοτροπία μας οι Έλληνες θα αλλάξουμε και την πραγματικότητα στη οποία ζούμε…

LPGas.gr
Γκέκας Χρήστος
Μηχανολόγος Μηχανικός (Τ.Ε.)
Τελευταία επεξεργασία από LPGas και Σάβ 12 Μάιος, 2012 14:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Ελληνική νοοτροπία…. ή μήπως πραγματικότητα?

Δημοσίευσηαπό chrisd » Σάβ 12 Μάιος, 2012 13:26

Φιλε μου ολα αυτα που γραφεις τα εχω ακουσει και εγω.πραγματι η περισοτεροι εγκαταστατες κανουνε τετοιες πουστιες βαζοντας εγκαφαλο πχ. BRC δεξαμενη τουρκικη,μπεκ πολωνικα και αλλα τετοια.φυσικα δεν φταινε αυτοι αλλα το κρατος που εδωσε την δυνατοτητα σε ρεμαλια του υποκοσμου να βαζουνε τετοια συστηματα.
Να φανταστεις οτι εχω δει με τα ματια μου μαγαζι με ηχοσυστηματα να περναει υγραεριο,στις αρχες χωρις νομιμη αδεια και ακριβως κατω απο πολυκατοικια.
Εγω πολλες φορες ειμαι πολυ καυστικος για πολλους εγκαταστατες πλην των παλιων του ειδους για τον λογο οτι εχουνε δει πολλα τα ματια μου.
Απο αυτα που βλεπω οτι γραφεις φαινεται οτι εισαι ενας αξιολογος ανθρωπος με επιπεδο, και μορφωμενος ειδικα πανω στο υγραεριο.
Απο εκει και περα ομως φταιτε και εσεις οι εγκαταστατες ομως που αγοραζετε 500 ευρω ενα συστημα και το πουλατε 1200.ετσι δινετε τροφη στα λαμογια του χωρου να βρουνε πελατεια με τις πολυ φτηνοτερες τιμες με τα παντρεματα που προανεφερα.
Δυστηχως το υγραεριο μπηκε πολυ αποτομα και συναμα πολυ αργα στην Ελληνικη αγορα και σαν συνεπεια ειναι να συμβαινουνε τα παραπανω,οταν ο κοσμος πεφτει με τα μουτρα ειναι ευκαιρια για τους επιτηδηους.
Και κατι τελευταιο παρε για παραδειγμα και τους βενζιναδες τι απατη παιζουνε πισω απο την πλατη μας με τιμες κομενες και ραμενες στα μετρα τους.απλα ειναι τοσο μ@λακες που δεν καταλαβαινουν οτι αυτο καποια στιγμη θα τους γυρισει μπουμερανγκ.
Δυστηχως αυτοι ειμαστε και αυτα αξιζουμε.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: Ελληνική νοοτροπία…. ή μήπως πραγματικότητα?

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 12 Μάιος, 2012 14:45

Συμβαινει καθημερινά η εξαπατηση στο μεγαλειο της , μια μερα ήρθε μια κυρια με συστημα platinca που πουληθηκε οπως ειπε απο εγκαταστατη της παραλιακής σαν ιταλικό, το κακό εχει παραγίνει (ειμαστε δίπλα σε αντιπροσωπια OPEL και μετα τα σερβις τους αρκετα αυτοκινητα περνούν ως το πλησιεστερο συνεργειο με υγραεριοκίνηση για μικροπροβληματα )

Επισης πάρα πολλα συνεργεια εξουσιοδοτημένα ή μη βαζουν χωρις αδεια συστηματα (εχουμε καμια 20αρια διπλα μας) με χαρτια των εισαγωγεων των συστημάτων στη προσπαθεια να πουλήσουν περισσοτερα συστηματα..


Προσοχή στους εγκαταστάτες να έχουν ΑΔΕΙΑ και προσοχη στο τι υλικο βαζετε ( θυμηθητε την greengas στο Νεο κόσμο που πουλαγε για Prins ενα εγκεφαλο και πνευμονα Lima με valtek & aldesa μπεκ σε πανω απο 100 πελάτες ) δηλαδή καμιά σχέση με Prins
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Ελληνική νοοτροπία…. ή μήπως πραγματικότητα?

Δημοσίευσηαπό sonid » Κυρ 13 Μάιος, 2012 09:59

Γιατί ξύνεις πληγές ρε Qgas...???
sonid
 
Δημοσιευσεις: 58
Εγγραφή: Δευτ 17 Ιαν, 2011 11:10

Re: Ελληνική νοοτροπία…. ή μήπως πραγματικότητα?

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 13 Μάιος, 2012 10:38

qgas έγραψε:με συστημα platinca που πουληθηκε οπως ειπε απο εγκαταστατη της παραλιακής σαν ιταλικό,


Τον εισαγωγεα τον ενημερωσατε?
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2253
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Ελληνική νοοτροπία…. ή μήπως πραγματικότητα?

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Κυρ 13 Μάιος, 2012 16:56

Ειναι η πραγματικοτητα σμιλεμενη αποτην Ελληνικη νοοτροπια!!
Νοοτροπια ειναι οι μισοι <<εγκαταστατες>>να μην εχουν χαρτια.
Πραγματικοτητα ειναι οτι εμεις που εχουμε χαρτια θα πλουτιζαμε στην πλατη του πελατη μας και θα το πληρωναμε αυτο ακριβα αργοτερα.Αν δεν ηταν οι αλεξιπτωτιστες ακομα 1300ευρ θα παιρναμε για τα μικρα!
Νοοτροπια ειναι να ψαχνεις για το καλυτερο στην καλυτερη τιμη!
Πραγματικοτητα ειναι οτι χανεσαι στο ψαξιμο και τελικα αγοραζεις το μετριο στην καλυτερη τιμη!(για τον εμπορο-εγκαταστατη)
Νοοτροπια ειναι να λες στον πελατη σου οτι εισαι ο καλυτερος των καλυτεροτερων!
Πραγματικοτητα ειναι οτι και να μην εχεις ξαναφτιαξει ιδιο αυτοκινητο το διακινδυνευεις για να μαθεις στην πλατη του πελατη!
Νοοτροπια ειναι να εξηγεις στον πελατη τι ζημια θα παθει αν βαλει υγραεριο γιατι ο κινητηρας του ειναι σαβουρα.
Πραγματικοτητα ειναι οτι τον χανεις γιατι καποιος αλλος που δεν εχει πιασει ποτε στα χερια του βαλβιδα,που εχει ξεχασει πως διαβαζουν γιατι τα ξερει ολα,του δινει εγγυηση 3 χρονια και απεριοριστα χλμ.(στα λογια βεβαια).
Αυτη ειναι η Ελληνικη πραγματικοτητα και νοοτροπια που θα μπορουσα να γραφω μεχρι αυριο παραδειγματα!!
Καλως ή κακως ο εγκαταστατης πρεπει να κρινεται απο το αποτελεσμα,οχι μονο στο δικο μας αυτοκινητο αλλα γενικα στο συνολο των πελατων του και αν η τιμη που εισεπραξε αποδειχθηκε λογικη διαχρονικα!
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Re: Ελληνική νοοτροπία…. ή μήπως πραγματικότητα?

Δημοσίευσηαπό dathens » Τρί 22 Μάιος, 2012 00:46

Σήμερα μου έβαλαν στο αμάξι ένα διαφημιστικό απο μια εταιρία που ήταν στην παραλιακή απεναντι σπο την μαρινα του Παλ. Φαληου και μετακόμισε στη Θησέως στην Καλλιθέα !! 790 + ΦΠΑ για brc ενω αυτοί είχαν ένα σύστημα G 1 που έλεγαν οτι ήταν το καλύτερο με πατέντα φοβερής αυτορυθμισης κτλ , σε ερώτηση ενός φίλου που είμασταν μαζι για ένα alfa 156 βάζουν μόνο brc και δεν διευκρίνισαν παρα τις ερωτήσεις του φίλου μου που υπαγόρευα εγω εάν ειναι το sequent 24 η κάποιο άλλο !! Μάλιστα ο φίλος θα παει αύριο απο εκει παρα τις προσπάθειες μου για να τον αποτρέψω λογω τιμής !! Κάτι δεν παει καλα δεν νομίζετε ;
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Ελληνική νοοτροπία…. ή μήπως πραγματικότητα?

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 22 Μάιος, 2012 10:30

Οχι απαραιτητα.....

Αν το συστημα δουλευει σωστα γιατι οχι...

και βεβαιως ποσοι επαγγελματιες σε οποιοδηποτε ειδος εμποριου δεν αλλαζουν εταιρεία... μπορει η BRC να τους δινει καλυτερη χοντρική απο το αλλο...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2253
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες