Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό kyriak » Παρ 05 Σεπ, 2014 09:15

vpentza έγραψε:
Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί μπλέκεται τα λίτρα αερίου και βενζίνης και τα αθροίζετε ;;;
Είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ καύσιμα !!!



Παράδειγμα για τους έχοντες logo stick στον εγκέφαλο :

10,5λτ χ 0,55 = 5,8 ευρώ αέριο
1,2λτ χ 1,62 = 1,9 ευρώ βενζίνη.....σύνολο αξίας κατανάλωσης = 7,7 ευρώ/100χλμ !!!
Με βενζίνη θα ήθελα 9,5λτ χ 1,62 = 15,3 ευρώ !!!!
Ποιά η διαφορά τώρα ;;;; 15,3 - 7,7 = 7,6 ευρώ/100χλμ.....



Πόσο πιό ξεκάθαρο να γίνει ??


μονο ενας εδω δεν μπορει να το καταλαβει, γιατι δηλ. πρεπει να υπολογιζουμε και τα δυο καυσιμα, και συνεχως με διαφορετικα νικ μας το λεει συνεχεια αυτο .....θελει να κρυφτει αλλα η χαρα βλεπεις .......

τωρα το lpg δεν εχει 0,55 αλλα 0,9 αρα
10,5λτ χ 0,55 = 9,45 ευρώ αέριο
1,2λτ χ 1,62 = 1,9.σύνολο αξίας κατανάλωσης = 11,35 ευρώ/100χλμ !!!
Με βενζίνη θα ήθελα 9,0λτ χ 1,62 = 14,58 ευρώ !!!!

παιρνεις την τιμη 9 ( πρωτεσ τιμες) ,γιατι λες 9, με 9,5 και στο lpg 10,5 ( πρωτη τιμη)

Ποιά η διαφορά τώρα ;;;; 14,58 - 11,35 = 3,23 ευρώ/100χλμ.....ενασ καφες....
kyriak
 
Δημοσιευσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 28 Σεπ, 2012 23:54

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 05 Σεπ, 2014 09:15

Vpentza σωστες οι μετρησεις σου. Σωστη και η παρατηρηση του Ηλια. Εσυ να φανταστω φορας σε αμμεσου ψεκασμου κινητηρα, κιτ για εμμεσου ψεκασμου? Δεν ειναι διαθεσιμο το αρχικο ποστ σου να δω.

Δευτερον βαζεις τιμη λιτρου στους υπολογισμους του υγραεριου το 0.55. Ποιος τον ακουει τον valsam τωρα.
Με 0.55 που βαλες καρασυμφερει μην το συζητας καν. Εδω στο ελλαδα ομως διυλιζουμε το κωνοπα ως το ποσο αυξανεται η καταναλωση του κινητηρα με το υγραεριο, και βασικα προσπαθουμε να αυξηθει οσο το λιγοτερο δυνατο μπορουμε ωστε να επιτευχθει καποια οικονομια γιατι με τιμες σε παρα πολλες περιοχες 0.90 , 0.95 και 1.05 αποσβεση γινεται πολυ πολυ αργα.
Σε περιοχες με 0.75 -0.81 το οφελος δεν συγκρινεται με τις καρτελοπεριοχες.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 05 Σεπ, 2014 09:23

Καλα ενταξει και καλα κρασια, o Hλιας το 9-9,5 το εκανε στανταρακι 9,5 και οχι 9(να πω οτι δεν το περιμενα?) και ο vpentza επιμενει ακομη να μην γινετε αθροιση και της βενζινης με το υγραεριο(δεν πα να ειναι διαφορετικα καυσιμα την εκαψες φιλε παρτο χαμπαρι!)και να το γυρναει παλι στο χρημα!
Vpentza δεν με νοιαζει ποσα λεφτα γλητωνεις η γλητωσες με νοιαζει ποση αυξηση καταναλωσης εχεις,εκει ειναι το θεμα με τις τρολλαρες που αποκαλουν τους αλλους τρολλ,και συμφωνα με τα νουμερα που εδωσες ειναι 23 με 30%, μεσο ορο δηλ. 26,5%(ετσι το κανουμε Ηλια και δεν παιρνουμε το 9,5 επειδη μας συμφαιρει!).
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 05 Σεπ, 2014 10:02

Οσο για το οσο ενας καφες που λεει ο kyriak δυστηχος για μας εχει απολυτο δικαιο ,και΄μενα τοσο βγαινει η εξοικονομιση,απο 10-10,5 που ειχα με βενζινη εχω παει στα 13-13,5 λιτρα με υγραεριο + την λιγη βενζινη που καταναλωνω(δεν εχω μικροψεκασμους το ξαναλεω!) δηλ. 13,5-14 λιτρα,με τους μ.ο να το παρουμε με βενζινη θα ηθελα (10,25 Χ 1,60)16,40 και με υγραεριο θελω (13,25 Χ 0,90+0,5 Χ 1,60 Η ΒΕΝΖΙΝΗ ΔΗΛ. ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΨΩ)=12,73 ευρω + το ψυκτελαιο(2 σεντς το λιτρο) +το σερβις του κιτ υγραεριο που το βαζω και αυτο(αλλα 2 σεντς το λιτρο!)βγαινει στα 13,28 ευρω!
3 ευρω καθε 100 χλμ και 300 καθε 10,000 χλμ και 600 καθε 20,000 δηλ. οσα εχω κανει μεχρι τωρα μετο υγραεριο και τα εχω παρει τοσο μαζι του και το σκ@τοκυκλωμα αφου δεν μπορω με τιποτα να κανω αποσβεση,βρε τι Βουλγαρικα βαζω τι Σκοπιανα αντε να γλητωσα και αλλα 100-150 ευρω(τα παν-ελα εχουν και φθορες μην το ξεχναμε!)
Και εχει δικαιο και ο gkazakias που λεει ,αν ειχαμε και μεις τιμες 0,75-0,80 το οφελος σαφος και θα ηταν πολυ μεγαλυτερο, γι'αυτο οσο και να χτυπατε τον κωλο σας αβανταδοροι του φορουμ και οσο και να μας αποκαλειτε τρολλ υπαρχουν μπολικα ατομα που εχουμε 25-30-35% αυξηση καταναλωσης (vpentza μην μπερδευεσε και'συ μεσα σε αυτους εισαι!)και μενουμε και σε περιοχες που δεν εχουμε δει ποτε τιμη κατω απο 0.95-0,90,για μας το υγραεριο ηταν ενανς μεγαλος "παπας" που φαγαμε,ηταν ολοι να οικονομισουν εκτους του μ@λακα που τα εσκασε!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό tasoshunter » Παρ 05 Σεπ, 2014 10:21

valsam την επομενη φορα που θα κανεις καποια μετατροπη να πας στο καταλληλο συνεργειο και στην προκειμενη περιπτωση ας προσεχες!!!
Τι εγινε ποτε θα βαλεις την δευτερη δεξαμενη? Η ηταν και αυτο ενα πυροτεχνημα για να εχεις να λες κατι καθε φορα που θελεις να τρολλαρεις? =)) =)) =))
Fiat Grande Punto - Elpigaz με Jlm 70000 +
tasoshunter
 
Δημοσιευσεις: 276
Εγγραφή: Τετ 11 Ιαν, 2012 23:48
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Παρ 05 Σεπ, 2014 10:37

tasoshunter έγραψε:
valsam έγραψε:Ελα μου ντε,γιατι αραγες?
Γιατι φιλε με το που θα πει καποιος(ο καποιος αυτος ειμαι εγω!)εχω 30% αυξηση καταναλωσης και οχι 10-15% που μου ελεγαν η που λενε αλλοι οτι εχουν,η που θα ρωτησω "γιατι ολα τα εργοστασιακα αυτοκινητα με lpg εχουν 30-35% αυξηση καταναλωσης και οχι 10 και 15%?,η θα πω για το γνωστο καρτελ πωλησης του υγραεριου,η για τις παρα πολλες ζημιες που εχω δει με τα ματια μου στο συνεργειο(ευτηχος ακομη οχι στο δικο μου,κατσε να κανουμε αποσβεση πρωτα!)[που πηγαινω αρκετα συχνα(για βολτα!).
Φιλε ειναι μια γνωστη τετραδα συμφορουμιτων(ας τους πω και ετσι!)που μην τυχον και πει καποιος κατι αρνητικο για το υγραεριο τον εχουν φαει,και'γω δυστηχος τα λεω τα στραβα του υγραεριου,μεχρι στιγμης τα καλα του δεν τα εχω δει,21,000 χλμ και ακομη αποσβεση δεν εχω κανει,αν και αν και αν τοτε ισος δω τα καλα του αλλα ακομη τιποτα,δηλ. αν και ποτε πεσει αυτο το καρτελ και οταν κανω αποσβεση,και αν δεν μου βγαλει ζημια για τα επομενα 2-3 χρονια,και οταν δω πραγματικο κερδος στην τσεπη μου τοτε ναι θα πω εκανα εξοικονομιση χαρη του υγραεριου!
Καταλαβαινεις λοιπον φιλε οτι φωνες σαν την δικη μου κανουν μεγαλη χαλαστρα σε ορισμενους του φορουμ!


Λοιπον ακου φιλε και τον αντιλογο 85 με 90% των οδηγων λενε οτι εχουν αυξηση καταναλωσης με το αεριο 10-20% ο valsam λεει 30-40%
ζημια ακομη δεν εχει παθει αλλα μας πρηζει τι θα γινει αν παθει!!! απο το αεριο δεν ειναι ικανοποιημενος αλλα θελει να βαλει δευτερη δεξαμενη να πηγαινει σκοπια να γεμιζει κατα τα αλλα το αεριο στο πυρ το εξωτερον!!!
εσυ τωρα σαν καινουριος τι καταλαβαινεις? εφ'οσον ο τυπος δεν ειναι ικανοποιημενος γιατι δεν το βγαζει το συστημα να ησυχασουμε ολοι μαζι αλλα καθε μερα κατι βρισκει να παει κοντρα?


δεν εχει σημασια τι λεει η πλειοψηφια των οδηγων.
το Lpg σε σχεση με την βενζινη εχει διαφορα ενεργειας ανα λιτρο καπου 29%.
αρα σωστα τα εργοστασια παρεχουν αυξημενη καταναλωση κατα 30% ωστε να εχεις τις ιδιες επιδοσεις
προφανως αυτοι που εχουν 10-15% αυξημενη καταναλωση σε σχεση με τη βενζινη,εχουν και μειωμενες επιδοσεις.
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Παρ 05 Σεπ, 2014 11:00

Το έχετε σκεφτεί ότι η κατανάλωση εξαρτάται και από το μείγμα; Τώρα το καλοκαίρι έχω πετύχει κατανάλωση μέχρι και 7lt/100km ενώ τον χειμώνα κυμαίνεται 8 με 8,5! Ότι κ να λέτε εγώ ξέρω πως μέσα σε 4 μέρες έκανα 1100ΚΜ και ξοδέψα 65€ κ φουλαρα με τρεις διαφορετικές τιμές από 0.79 μέχρι 0.86 κ πήγαινε αρκετά σβέλτα! Φυσικά κ συμφέρει το υγραέριο απλά άλλους τους συμφέρει παραπάνω κ άλλους λιγότερο!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Παρ 05 Σεπ, 2014 11:49

τι ακριβως διαφορες εχει το μιγμα?
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό kyriak » Παρ 05 Σεπ, 2014 12:54

NickSt έγραψε:Λοιπόν καραγκιοζοτρόλαρε , ( ένας είναι , μη μασάτε / kyriak = valsam / valsam = kyriak ) άκου και ανάλυσε και τα παρακάτω , δίχως τα μαλακισμένα νούμερα και τις παπαριές που μας αμολάς εδώ μέσα . Εξήγησε μας λοιπόν γατί οι Εταιρείες και ΟΙ ΙΔΙΩΤΕΣ επενδύουν και ανοίγουν παντού πρατήρια που διαθέτουν LPG ????...μήπως επειδή ΞΑΦΝΙΚΑ γέμισε η χώρα τρελλούς και ψυχοπαθείς που ΚΑΥΛΩΝΟΥΝ να καίνε ένα καύσιμο που τους κοστίζει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο τη βενζίνη , που θα τους καταστρέψει το μοτέρ κλπ. κλπ απο τις γνωστές σου μαλακίες ????..ξέρω , η απάντηση σου θα είναι η ακατάσχετη παπαρο - μπουρδολογία...πάρτο χαμπάρι , έχεις "κάψει" εγκέφαλο...τράβα να σε δεί κανένας ειδικός παλιοτρολλάρα....

...απο τους Συμφορουμίτες μου ζητάω ένα μεγάλο συγγνώμη για το ύφος μου , αυτός όμως είιναι ο ΜΟΝΟΣ τρόπος που καταλαβαίνει ο τρόλλαρος , γιατί απλά ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΣ !!!!....


Καμία εταιρία δεν επενδύει , όλες οι εταιρίες πετρελαιοειδών επενδύουν στο diesel, εμφανιστήκαν όπως λες αρκετά πρατήρια υγραερίου γιατί έπεσε από τους κατασκευαστές πρατήριων η τιμή κατασκευής στα ~ 25000€ , αυτό το κάνουν για να ξεστοκάρουν τις δεξαμενές που μέχρι πέρσι εγκαθιστούσαν με 80000~ 100000€, οι περισσότεροι το βάζουνε χρησιδανισμό για 2 χρόνια , όλες οι εταιρίες ξέρουν πως σε 2 χρόνια το πολύ, το υγραέριο θα είναι μια καλή ανάμνηση για τους εγκαταστάτες κτλ , και μια κακή για τους καταναλωτές

Όλοι diesel…

Υ.Γ. δεν είμαι ο vasalm αρχιτρολαρε χαχχα, ούτε όλοι οι άλλοι που κατακαιρούς κυνηγήσατε από εδώ

Υ.Γ.2 πουθενά δεν υπάρχει πλέον άνοδος του lpg
Ρουμάνια , όλοι πετρέλαιο
Βουλγαρία και εκεί το γύρισαν πετρέλαιο
Ιταλία πετρέλαιο
Γερμάνια 75% του στόλου diesel
Ακόμη και Τουρκία που είχε το μεγαλυτέρο ποσοστό αναλογικά σε υγραέρια όλοι diesel , ξεστοκάρισμα γίνεται , πυραμίδα ήταν το υγραέριο όπως και Ιταλία πριν 15 χρόνια , όπως και Τουρκία πριν 7 , έτσι και στο Ελλάδα έγινε ….βασανίσου….
kyriak
 
Δημοσιευσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 28 Σεπ, 2012 23:54

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό vpentza » Παρ 05 Σεπ, 2014 13:47

ο τίτλος είναι : ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ;;;;

δηλαδή, ΣΥΜΦΕΡΕΙ Η ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΞΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ (έτσι κι αλλιώς είναι λιγότερη από αυτή της βενζίνης) ;;;;;
τα άλλα για αύξηση ή μη, της κατανάλωσης σε λίτρα, είναι ΑΔΙΑΦΟΡΑ εδώ.......
όποιος θέλει να μιλήσει για καταναλώσεις, ας ανοίξει άλλο thread.....

άραγε διαβάζουν κάποιοι τα προηγούμενα ή απλά πρέπει να συμφωνήσουμε, ντε και καλά, ότι η αύξηση κατανάλωσης σε λίτρα ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ;;;;;

για να ικανοποιήσω τον πριαπισμό ορισμένων μπορώ να αποδεχθώ ότι με οποιοδήποτε τρόπο επιλέγει το kit να μου δίνει κίνηση στο συγκεκριμένο όχημά ΜΟΥ, εγώ έχω μια έκπτωση στο κόστος μετακίνησής μου......και την ηθική ικανοποίηση να γεμίζω τη 57 διαθέσιμων λίτρων δεξαμενή μου με 44 ευρώ !!!

ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ;
vpentza
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ, 2014 22:31

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες