Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό bobo32 » Σάβ 30 Δεκ, 2017 17:49

Και αυτην η φημη ειναι πολυ πιθανη να γινει πραγματικοτητα.ποιο πιθανο βλεπω αυτο παρα να ανεβασουν το υγραεριο στην τιμη της βενζινης.μακαρι να υπηρχε ποιο σοβαρη ενημερωση τη εχει σκοπο να κανει η καθε κυβερνηση να ξεραμε και εμεις τη να κανουμε.
bobo32
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 21 Ιουν, 2017 12:42

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 31 Δεκ, 2017 10:06

να πω κατι με ολο το θαρρος και κινδυνο να σε παρω στο λαιμό μου. Οπότε λαβε το σοβαρά υπόψη οτι ΜΠΟΡΕΙ να σε παρω στο λαιμό μου.

Τι θελω να πω λοιπον.
ΠΟΛΛΟΙ την πάτησαν "περιμένοντας" κι εχασαν μια χρυση μπορω να πω διετία οπου το υγραέριο ( και μιλαω για αθηνα παντα) ηταν κατω απο τα 80 λεπτά και μαλιστα στην περιοχη των 70+ με αντιστοιχα την αμολυβδη στα 1,45 συν πλην.

Οσοι λοιπόν ΠΗΡΑΝ τοτε το ρισκο, τωρα εχουν αποσβέσει και ΟΚ θα μειωθεί το ποσοστό του κερδους τους στη χειρότερη περιπτωση.

ΒΕΒΑΙΑ και ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ σε ολα αυτά ειναι
α. να μην εχεις "βουτυρένιο" κινητήρα... τα "βαλε λιγο σως να γλυστραει" ειναι παρηγοριά στον άρρωστο..
β. να βρεις ενα ΣΟΒΑΡΟ εγκαταστατη ο οποίος θα ειναι διπλα σου ΚΑΙ ΜΕΤΑ. ( οχι προφανώς με.... 15ετής εγγυήσεις κινητήρα...)
γ. ( χωρις να ειναι τελείως απαραίτητο ) ο κινητήρας που θα βαλεις το υγραέριο να μην ειναι παρταλι
δ. λογικό - οχι αργο - οδήγημα ( αν και κάποιοι το σκίζουν ΚΑΙ με υγραέριο χωρις προβλήματα αλλά δε τους θεωρώ "κανονα")
ε. συστημα υγραεριου "αντιστοιχο" της τεχνολογίας του κινητήρα. Σε εναν... "αρχαϊκό" κινητήρα δεν έχει νόημα να βαλεις το σουπερ ντουπερ - και ακριβο - συστημα.

Ολα αυτα ειναι ΠΡΟΦΑΝΩΣ προσωπικές απόψεις και ο καθής φερει την ευθύνη του τι κανει στη περιουσία του
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό vdgle » Κυρ 31 Δεκ, 2017 14:57

Αν κάποιος φοβάται ή διστάζει να προβεί σε εγκατάσταση αερίου τότε παρομοίως θα έπρεπε να είναι ακόμα πιο διστακτικός στην απόκτηση ενός μεταχειρισμένου diesel.
Μάλιστα το δεύτερο είναι δύο φορές πιο επιφοβο.
Θέλεις σώνει και καλά diesel , τότε καλύτερα καινούργιο.
vdgle
 
Δημοσιευσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν, 2016 11:09

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 31 Δεκ, 2017 16:09

Γενικώς ειναι ενα μπερδεμενο πραγμα που δεν εχει "σωστο" και "λαθος"

Εχει τι κανει εσενα ( τον καθε ενα μας) να νιωθει καλα με την επιλογή του
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό bobo32 » Δευτ 01 Ιαν, 2018 00:20

Εχεις δικιο φοκιων για τα 2 χαμενα χρονια για αρκετους απο εμας..δεν με περνεις στο λαιμο σου προς το παρον,με πηραν αλλοι τοςα χρονια τωρα..καλος ή κακος(μαλλον κακος)το θεμα υγραεριο το σκεφτομαι και το ψαχνω πανω απο χρονο τωρα.παντοτε κατι με σταματουσε.λιγο οι 2,3 γνωστοι μου που ειχαν ηδη βαλει και πηρανε τους κινητηρες στα χερια και με φοβιζουν,λιγο οτι τα τελευταια χρονια ειμαι και στο εξωτερικο και οι τιμες εκει ειναι κατεβασμενες..λιγο απολα στην τελικη..αλλα τωρα εχω παρει αποφαση να το προχωρισω.ειτε με τον εναν τροπο ειτε με τον αλλο.βενζινη τελος.μακαρι να ειχα περισσοτερες γνωσεις μηχανικες να ηξερα και αν ο κινητηρας μου ειναι βουτυρενιος ή οχι..αλλα και σε μεταχειρισμενο diesel να καταληξω δεν εννοω με πολλαααα χιλιομετρα.με λιγα θα κοιταξω αν βρεθει κατι αξιολογο και μονο αν βρεθει καλη τιμη για να πουληθει το δικο μου..παντως αλλες τις αλλες παραμετρους που ανεφερες φοκιων τις καλυπτει το car μου πιστευω και εγω σαν οδηγως δεν οδηγω σαν σε φορμουλα 1..μονο για τον βουτυρενιο κινιτηρα δεν ξερω..
Καλη χρονια σε ολους με υγεια πανω απο ολα,ευτυχια και χαρες για ολους.και πολλα πολλα χιλιομετρα με χαμηλες τιμες να εχουμε και προσοχη στους δρομους..
bobo32
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 21 Ιουν, 2017 12:42

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Δευτ 01 Ιαν, 2018 04:25

Τόσο η Prins, όσο κι η BRC, ΔΕ σε έχουν στην ύποπτη λίστα τους.

https://www.scribd.com/mobile/document/ ... Black-List

Επίσης, πάτα στο Google "Prins lpg blacklist".
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 02 Ιαν, 2018 11:42

Εγώ πιστεύω πως όλα είναι θέμα τύχης και κάρματος.
Έχω το opel vectra που καίει σε βενζίνα όσο το WV .Πριν 5 χρόνια που το έβαλα σε αγγελία πώλησης να πάρω κάτι πιο οικονομικό σε καύσιμα και αφού στα 3.900 που το έφτασα δεν με πήρε κανείς τηλέφωνο αποφάσισα σε κόντρα αυτών που μου έλεγαν οι περισσότεροι ότι δεν είναι και πολύ φιλικό με το υγραέριο να κάνω μετατροπή.

Έβαλα ένα φτηνό κιτ 650 ευρώ,συμβατό με τον κινητήρα, και ανάλογο της αξίας του αυτοκινήτου.
Έτυχε να κάνω 23.000 χιλιόμερα περίπου το χρόνο και να μένω σε περιοχή (Β/Α Αττική) με φτηνές τιμές υγραερίου 72-72 λεπτά σήμερα.

Μετά από 113.000 χιλιόμετρα με υγραέριο και 240.000 συνολικά,μία αλλαγή μπεκιέρας , μίας αντλίας καυσίμου και κέρδος 150% περίπου πάνω από αυτό που ήθελα να το πουλήσω,έχω πει πως αν και όταν έρθει η ώρα να κάψει βαλβίδες ,μακάρι να μη έρθει,αλλά αν έρθει απλά θα του κάνω μία καλή επισκευή και θα συνεχίσω να κινούμαι με υγραέριο (χωρίς ψεκασμούς βενζίνης άρα και μεγαλίτερο κέρδος)

Πες μου τώρα εσύ αν όλα δεν είναι θέμα τύχης και κάρματος γιατί αν τότε βρισκόταν κάποιος και μου έδινε τα 3.900 δεν θα μου είχαν συμβεί όλα τα παραπάνω.

Βέβαια σέβομαι και τις απόψεις όλων των ανωτέρω πως στη μετατροπή ρόλο παίζει το καλό κιτ και ο καλός εγκαταστάτης.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Μετατροπη σε υγραεριο ή diesel??

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 02 Ιαν, 2018 11:53

Εχοντας ισως το..... χειρότερο κιτ του φορουμ :D :D :D θα ελεγα οτι ουτε αυτο παιζει τοσο ρολο :D :D :D
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες