Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG kit Oprtima Nano με μπεκ barracuda σε Corsa D 1.2

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

LPG kit Oprtima Nano με μπεκ barracuda σε Corsa D 1.2

Δημοσίευσηαπό DimitrisMp84 » Παρ 23 Ιούλ, 2021 04:14

Καλημερα παιδια.
Ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω για το συστημα διοτι ψηνομαι να το βαλω στο οχημα (Corsa D 1.2 twinport) το οποιο εχει 124000 χλμ
Θα ηθελα τις αποψεις σας για το συγκεκριμενο κιτ σχετικα με την αξιοπιστια του.
Ακομα θα ηθελα να ρωτησω αν το συγκεκριμενο Corsa εχει θεματαμε το υγραεριο διοτι μου εχουν πει διαφορα (περι βαλβιδων, εδρων κτλ). Καθε αποψη δεκτη!!!!! :wave: :thumbup: :D
Opel Corsa D 1.2 Z12XEP
Κιτ Optima Nano, μπεκ Barracuda
DimitrisMp84
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 02 Απρ, 2021 10:09

Re: LPG kit Oprtima Nano με μπεκ barracuda σε Corsa D 1.2

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 23 Ιούλ, 2021 08:20

DimitrisMp84 έγραψε:Καλημερα παιδια.
Ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω για το συστημα διοτι ψηνομαι να το βαλω στο οχημα (Corsa D 1.2 twinport) το οποιο εχει 124000 χλμ
Θα ηθελα τις αποψεις σας για το συγκεκριμενο κιτ σχετικα με την αξιοπιστια του.
Ακομα θα ηθελα να ρωτησω αν το συγκεκριμενο Corsa εχει θεματαμε το υγραεριο διοτι μου εχουν πει διαφορα (περι βαλβιδων, εδρων κτλ). Καθε αποψη δεκτη!!!!! :wave: :thumbup: :D

Κάνε μία αναζήτηση λογικά θα υπάρχουν ήδη θέματα . Πλέον είμαι και εγω κάτοχος ενός Corsa C . Ποιό κινητήρα έχει το z12xe ή z12xep ; Και τα 2 έχουν υδραυλικές βαλβίδες .
Εγώ στο δικό μου αμάξι , έχω αποφασίσει να βάλω το Europegas με Obd και μπέκ τής Hana . Θα ενεργοποιήσω και το μεικτό ψεκασμό βενζίνης , ώστε να ανανεώνεται και η βενζίνη τακτικά . Αυτά τα μοτέρ ακούγεται ότι είναι φιλικά με το υγραέριο .
Το όλο θέμα είναι σωστή λειτουργία του οχήματαος απο πρίν τη μεταροπή , και σωστή ρύθμιση απο τον εγκαταστάτη γισ το σύστημα υγραερίου . Πρέπει να το βγάλει στο δρόμο για να το ρυθμίσει το σύστημα.
Εκτός τού υγραέριου , σε αυτά τα μοτέρ κοίταξε και άλλαξε προληπτικά τη βαλβιδα πίεσης λαδιού . Άλλαξε με γνήσια ( κόστος 15-20€). Ξεκινάει και δακρύζει λάδι , και εάν δέ το αντιληφθείς νωρίς , προχωράει το λάδι σε πλεξούδα , καταστρέφει τους αισθητήρες λ , και στήν χειρότερη τόν εγκέφαλο του αμαξιού. Εάν ψάξεις θα βρείς πολλούς κατόχους που έχουν αναφέρει το ίδιο θέμα.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: LPG kit Oprtima Nano με μπεκ barracuda σε Corsa D 1.2

Δημοσίευσηαπό DimitrisMp84 » Σάβ 24 Ιούλ, 2021 00:23

meletis έγραψε:
DimitrisMp84 έγραψε:Καλημερα παιδια.
Ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω για το συστημα διοτι ψηνομαι να το βαλω στο οχημα (Corsa D 1.2 twinport) το οποιο εχει 124000 χλμ
Θα ηθελα τις αποψεις σας για το συγκεκριμενο κιτ σχετικα με την αξιοπιστια του.
Ακομα θα ηθελα να ρωτησω αν το συγκεκριμενο Corsa εχει θεματαμε το υγραεριο διοτι μου εχουν πει διαφορα (περι βαλβιδων, εδρων κτλ). Καθε αποψη δεκτη!!!!! :wave: :thumbup: :D

Κάνε μία αναζήτηση λογικά θα υπάρχουν ήδη θέματα . Πλέον είμαι και εγω κάτοχος ενός Corsa C . Ποιό κινητήρα έχει το z12xe ή z12xep ; Και τα 2 έχουν υδραυλικές βαλβίδες .
Εγώ στο δικό μου αμάξι , έχω αποφασίσει να βάλω το Europegas με Obd και μπέκ τής Hana . Θα ενεργοποιήσω και το μεικτό ψεκασμό βενζίνης , ώστε να ανανεώνεται και η βενζίνη τακτικά . Αυτά τα μοτέρ ακούγεται ότι είναι φιλικά με το υγραέριο .
Το όλο θέμα είναι σωστή λειτουργία του οχήματαος απο πρίν τη μεταροπή , και σωστή ρύθμιση απο τον εγκαταστάτη γισ το σύστημα υγραερίου . Πρέπει να το βγάλει στο δρόμο για να το ρυθμίσει το σύστημα.
Εκτός τού υγραέριου , σε αυτά τα μοτέρ κοίταξε και άλλαξε προληπτικά τη βαλβιδα πίεσης λαδιού . Άλλαξε με γνήσια ( κόστος 15-20€). Ξεκινάει και δακρύζει λάδι , και εάν δέ το αντιληφθείς νωρίς , προχωράει το λάδι σε πλεξούδα , καταστρέφει τους αισθητήρες λ , και στήν χειρότερη τόν εγκέφαλο του αμαξιού. Εάν ψάξεις θα βρείς πολλούς κατόχους που έχουν αναφέρει το ίδιο θέμα.


meletis σ ευχαριστω γαι την απαντηση σου!! :thumbup: :wave:
Λοιπον....ο κινητηρας ειναι ο Z12XEP και ο εγκαταστατης που ρωτησα μου ειπε πως θα ψεκαζει σε ολο το φασμα των στροφων ενα 3% βενζινη και οτι η ρυθμιση του αμαξιου θα γινει στο δρομο και οχι με το αμαξι στατικο με ξερογκαζιες :))
Εχω ψηθει πολυ να κανω την μετατροπη....εχεις καποια γνωμη γαι το συγκεκριμενο κιτ που μου προτεινει :?: :?: ειναι αξιοπιστο :?:
Opel Corsa D 1.2 Z12XEP
Κιτ Optima Nano, μπεκ Barracuda
DimitrisMp84
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 02 Απρ, 2021 10:09

Re: LPG kit Oprtima Nano με μπεκ barracuda σε Corsa D 1.2

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Σάβ 24 Ιούλ, 2021 10:20

Μετα τη ληξη της εγγυησης σταματησε να του φερνει ρευμα η καλωδιωση στο 3ο μπεκ και δουλευε 3 κυλινδρο, αλλα με βενζινη κανονικα
Μου ειπε οτι αλλαξε εγκεφαλο με καλωδιωση και πηγε σε lovato
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 436
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: LPG kit Oprtima Nano με μπεκ barracuda σε Corsa D 1.2

Δημοσίευσηαπό DimitrisMp84 » Παρ 30 Ιούλ, 2021 23:00

Το εχω περασει ηδη το συστημα και εχω κανει και τα πρωτα 600χλμ....
Ολα δειχνουν καλα και δεν εχω δει πτωση αποδοσης στο αυτοκινητο. Ας ευχηθουμε να συνεχισει ετσι και χωρις προβληματα !!! 8-) 8-)
Στα πρωτα 1000 χλμ ελεγχος μου ειπε ο εγκαταστης!!!
Opel Corsa D 1.2 Z12XEP
Κιτ Optima Nano, μπεκ Barracuda
DimitrisMp84
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 02 Απρ, 2021 10:09

Re: LPG kit Oprtima Nano με μπεκ barracuda σε Corsa D 1.2

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 01 Σεπ, 2021 08:50

DimitrisMp84 έγραψε:Το εχω περασει ηδη το συστημα και εχω κανει και τα πρωτα 600χλμ....
Ολα δειχνουν καλα και δεν εχω δει πτωση αποδοσης στο αυτοκινητο. Ας ευχηθουμε να συνεχισει ετσι και χωρις προβληματα !!! 8-) 8-)
Στα πρωτα 1000 χλμ ελεγχος μου ειπε ο εγκαταστης!!!


Φίλε επειδή τώρα το είδα το θέμα θα σου έλεγα να του ανεβάσεις λίγο τον ψεκασμό βενζίνης γιατί οι κινητηρες twinport έχουν πρόβλημα με τις βαλβίδες οπότε το 3% ψεκασμό το θεωρώ πολύ χαμηλό.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: LPG kit Oprtima Nano με μπεκ barracuda σε Corsa D 1.2

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 01 Σεπ, 2021 09:13

papoys έγραψε:
DimitrisMp84 έγραψε:Το εχω περασει ηδη το συστημα και εχω κανει και τα πρωτα 600χλμ....
Ολα δειχνουν καλα και δεν εχω δει πτωση αποδοσης στο αυτοκινητο. Ας ευχηθουμε να συνεχισει ετσι και χωρις προβληματα !!! 8-) 8-)
Στα πρωτα 1000 χλμ ελεγχος μου ειπε ο εγκαταστης!!!


Φίλε επειδή τώρα το είδα το θέμα θα σου έλεγα να του ανεβάσεις λίγο τον ψεκασμό βενζίνης γιατί οι κινητηρες twinport έχουν πρόβλημα με τις βαλβίδες οπότε το 3% ψεκασμό το θεωρώ πολύ χαμηλό.
Από που το γνωρίζεις αυτό. Εγώ ξέρω ότι απλώς έχουν διαφορά στη εισαγωγή με τα κλαπέτα .
Ρωτάω γιατί θα βάλω και εγώ στο Corsa C z12xe δεν είναι twinport .
Ωστόσο θα του βάλω ψεκασμό εννοείται .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: LPG kit Oprtima Nano με μπεκ barracuda σε Corsa D 1.2

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 01 Σεπ, 2021 10:14

Μελέτη εμένα είναι ο z16xe ο απλός 16βάλβιδος και όπως μου έχουν πει είναι από τους πιο καλούς για υγραέριο και μάλιστα χωρίς ψεκασμό που το έχω εγώ.

Οι xep κινητήρες που είναι πιο σύγχρονοι βγάζουν μεγαλύτερη ιπποδύναμη αλλά στο υγραέριο έχουν πρόβλημα με τις βαλβίδες για αυτό συνιστάται πάντα η εγκατάσταση να συνοδεύεται με πιο ακριβό κιτ και με ένα καλό ψεκασμό βενζίνης.
Μπορεί να κάνω και λάθος ειδικός δεν είμαι αλλά μετά από 200.000 χιλιόμετρα με υγραέριο χωρίς να έχει ανοιχτεί ο κινητήρας μου , στην εκκίνηση να είναι σπίρτο να μην καίει σταγόνα λάδι , πιστεύω ότι είναι σωστά.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: LPG kit Oprtima Nano με μπεκ barracuda σε Corsa D 1.2

Δημοσίευσηαπό DimitrisMp84 » Παρ 03 Σεπ, 2021 15:57

Papoys πηγα για τον 1ο ελεγχο στα 1000 χλμ και ειπα στον εγκαταστατη μου αυτό που εγραψες για τον ψεκασμο βενζίνης.
Μ' ενημερωσε ότι η μονη διαφορα με τους κινητήρες XE kai XEP της Opel είναι μονο τα κλαπετα εισαγωγης(twinport) και η εισαγωγή αερα. Το αμαξι δουλευει αψογα στο αεριο και δεν χρειαστηκε το παραμικρο για διορθωση στην χαρτογραφηση. Επισης εμαθα οτι ο ψεκασμος της βενζινης δεν ειναι σε ολο το φασμα αλλα μετα τις 3000rpm και ειναι γυρω στο 7%.
Φυσικα και γω οδηγω πολύ συνετα με το αεριο και δεν του πινω το αιμα.
Τον εμπιστεομαι διοτι εχει πολυ καλη φημη στην περιοχη μου και ειναι και πολυ συνεννοησιμος ανθρωπος.
Αυτα απο εμενα παιδια και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον!!! :thumbup: :wave:
Opel Corsa D 1.2 Z12XEP
Κιτ Optima Nano, μπεκ Barracuda
DimitrisMp84
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 02 Απρ, 2021 10:09


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες