Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγκατασταση συστηματος BEDINI

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Εγκατασταση συστηματος BEDINI

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Τετ 11 Ιαν, 2012 15:04

Είναι μεγάλο ρίσκο το να βάλεις υγραέριο σε συνεργείο μακρυά από τον τόπο διαμονής σου, γιατί μπορεί να χρειαστεί να πας πολλές (ίσως και πάρα πολλές) φορές εκεί για "ρύθμιση" αν δεν είσαι πολύ τυχερός ώστε να πετύχει η "αυτόματη ρύθμιση" (που είναι συνήθως το μόνο που ξέρουν να κάνουν) με την πρώτη.

Γενικά τον εγκαταστάτη τον παντρεύεσαι, αν στην πορεία χρειαστεί να πας σε άλλον θα τα ξαναπληρώσεις όλα.

Ειδικά για εγκαταστάτη που βρίσκεται σε μακρινή απόσταση (έξω από το νομό ας πούμε, ή στην άλλη άκρη της πόλης αν μιλάμε για Αθήνα, Θεσσαλονίκη) το κόστος σε χρόνο και χρήμα για την κάθε μετάβαση που θα απαιτηθεί για το οτιδήποτε προκύψει πρέπει να συνυπολογιστεί στην υποτιθέμενη οικονομία που θα δώσει η εγκατάσταση του συστήματος.

Μάλιστα ο νόμος του Μέρφυ λέει οτι αν διαλέξουμε εγκαταστάτη που είναι μακρυά, οι πιθανότητες είναι να χρειαστεί να πάμε πολλές φορές εκεί.
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: Εγκατασταση συστηματος BEDINI

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 11 Ιαν, 2012 16:01

Προσυπογραφω το ανωτερω.

οσον αφορα τα "ανωνυμα" συστηματα λογω..... προσωπικής επαφης με ενα τετοιο, εκ του αποτελεσματος κρινοντας, δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι σκαρτα.

1200 χλμ πλεον με το ανωνυμο τουρκικο μου ( οτι... χειρότερο δηλαδη :D :D :D ) και κινουμαι μια χαρα.
( Σαφως και υπαρχει ενα θεματακι στην λειτουργεια - αλλα αν σκευτεις οτι δεν εχει γινει η δευτερη ρυθμιση... και παρολα αυτα το αυτοκινητο ειναι απολυτως χρηστικό )
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Εγκατασταση συστηματος BEDINI

Δημοσίευσηαπό panosopel » Τετ 11 Ιαν, 2012 22:36

Τα ανωνυμα ειναι φθηνα
Αλλα εχω δυο ερωτησεις
1)Ποσα χρονια λετε να σας βγαλουν?
2)Εχουν την ιδια καταναλωση με τα επωνυμα?και αυτο ειναι πολυ μα πολυ σημαντικο
panosopel
 
Δημοσιευσεις: 157
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ, 2011 18:13

Re: Εγκατασταση συστηματος BEDINI

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 11 Ιαν, 2012 22:56

panosopel έγραψε:Τα ανωνυμα ειναι φθηνα
Αλλα εχω δυο ερωτησεις
1)Ποσα χρονια λετε να σας βγαλουν?
2)Εχουν την ιδια καταναλωση με τα επωνυμα?και αυτο ειναι πολυ μα πολυ σημαντικο


1. ποιος ξερει???? οσο λειτουργει απροβληματιστα κερδιζει μερα με την μερα την εμπιστοσυνη μου..
2. το δικο μου εχει ( και οχι τελειως ρυθμισμένο ακομα ) λιγο λιγότερο απο +20% που το θεωρω πρεπων συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει κι εδω κι αλλου..

Και προσεχε μιλαω για το δικο μου συστημα στο δικο μου αυτοκινητο και - το κυριωτερο - απο τον δικο μου εγκαταστατη....

Γιατι καλως ή κακως αν ο εγκαταστατης ξερει τι κανει, ακομα και το ανωνυμο κανει τη δουλεια του ειδικά αν το μονο που θες ειναι οικονομική μετακινηση κι οχι κυνηγι και του τελευταιου αλογου που εχει το μοτερ σου....

Αντιθετα αν ο εγκαταστατης ειναι στοκος ή και απατεωνας δε σε σωζει ΟΥΤΕ το καλυτερο συστημα.....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Εγκατασταση συστηματος BEDINI

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Πέμ 12 Ιαν, 2012 02:30

panosopel έγραψε:Τα ανωνυμα ειναι φθηνα
Αλλα εχω δυο ερωτησεις
1)Ποσα χρονια λετε να σας βγαλουν?
2)Εχουν την ιδια καταναλωση με τα επωνυμα?και αυτο ειναι πολυ μα πολυ σημαντικο



Τα συστήματα αερίου ψεκασμού αποτελούν ώριμη τεχνολογία και μπορεί να τα κατασκευάσει ο καθένας, το πιο σύνθετο εξάρτημα, η ECU κατασκευάζεται μαζικά από την AEB εδώ και πολλά χρόνια, μπεκ υπάρχουν από πολλές πηγές για όλα τα γούστα, ο μειωτής πίεσης δεν περιέχει κάτι εξελιγμένο ώστε να μην μπορεί να το φτιάξει ο καθένας και η δεξαμενή είναι ένα απλό δοχείο, κάτι σαν θερμοσίφωνας, που επίσης μπορεί να το φτιάξει ο καθένας.

Με βάση τα παραπάνω, είναι θέμα τύχης (αστοχίας υλικού, που είναι τυχαίο θέμα) το πότε θα εμφανιστεί βλάβη σε κάποιο σύστημα και αυτό δεν εξαρτάται από τη χώρα κατασκευής. Ακόμα και τότε όμως, όσο φθηνότερο είναι το ανταλλακτικό που θα χρειαστεί, τόσο το καλύτερο.

Η κατανάλωση και γενικότερα η λειτουργία του συστήματος είναι θέμα ρύθμισης, προφανώς δεν εξαρτάται από τη χώρα κατασκευής, αλλά από το πόσο και αν και τι γνωρίζει ο "μάστορας", αν είναι εντελώς αγράμματος ή αν μπορεί να διαβάσει τις οδηγίες για να κάνει τη ρύθμιση, ή αν "εκπαιδεύτηκε" από την εταιρία εισαγωγής του συστήματος, και το μόνο που του έδειξαν (γιατί μόνο αυτό μπορούσε να καταλάβει) ήταν η "αυτόματη ρύθμιση" όσο την κατάλαβε και αυτήν.

Αν τώρα κάποιοι ενοχλούνται από τα Τούρκικα συστήματα, ίσως θα έπρεπε να ενοχλούνται ακόμα περισσότερο που εδώ στο Ελλαδιστάν είμαστε ανίκανοι να κατασκευάσουμε ακόμα και μια βίδα που να μπαίνει σε ένα τέτοιο σύστημα, πόσο μάλλον ολόκληρο το σύστημα.

Τέλος να αναφέρω οτι σε άλλες πιο προηγμένες χώρες έχουν μεγάλη διάδοση κιτ υγραερίου χαμηλής τιμής, Πολωνικής κατασκευής, σε μορφή DIY (αν θέλεις και μπορείς να τα κάνεις όλα μόνος σου, όπως είναι σύνηθες σε πιο προηγμένες χώρες) και όπου στο κιτ περιλαμβάνονται και τα πλήρη εργαλεία (υλικό, λογισμικό) ρύθμισης από τον ίδιο τον τελικό χρήστη. Βέβαια εκεί τα αυτοκίνητα δεν τα έχουν για να πουλάνε μούρη, αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση...
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: Εγκατασταση συστηματος BEDINI

Δημοσίευσηαπό Giannisbat » Δευτ 23 Ιαν, 2012 21:57

Τον Ιούνιο έβαλα κιτ της BEDINI. Μέχρι σήμερα έχω κάνει 10.000 χλμ, από τα οποία τα 8.500 χλμ περίπου με το υγρααέριο. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την λειτουργία του αυτοκινήτου. Το αυτοκίνητο λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο είτε με την βενζίνη, είτε με το υγραέριο.
Kia Cerato 1.6
κιτ Bedini χωρίς λαδιέρα
Giannisbat
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 22 Απρ, 2011 09:55
Τοποθεσία: Σέρρες

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες