Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 17 Δεκ, 2011 11:03

Ισως δεν εβαλες τις σωστες τιμες που ζητα το προγραμμα. Κοιταξε το
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό mik » Σάβ 17 Δεκ, 2011 12:03

astragjtg έγραψε:Ισως δεν εβαλες τις σωστες τιμες που ζητα το προγραμμα. Κοιταξε το

οι τιμες στο προφιλ του οχηματος ειναι οι σωστες
εχει και πουθενα αλλου για να βαλεις τιμες? Η για ποιες τιμες ακριβως ενοεεις για να το δω?
Στο dashcommand πχ. βαζεις παρα πολλες τιμες, οπως μεγιστες στροφες ανα ταχυτητα , προφιλ ελαστικων κ.α
ενω εδω δεν εχει και πολλα
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 17 Δεκ, 2011 13:11

mik έγραψε:στα short μου δειχνει στο ρελαντι απο +3 μεχρι -3 οταν το αμαξι ζεσταθει και συνηθως ειναι πολυ κοντα στο 0 (μολις ανοιγει ειναι στο -15 μετα απο 1 λεπτο πεφτει εκει που σας γραφω)
κατα την κινηση και τις επιταχυνσεις το short εμφανιζει τιμες στο + 30 και 40 εχω δει αλλα παντα ειναι στο + και πολυ μαλιστα
θεωρητικα εχω φτωχο μιγμα βασει αυτα που λετε
εδω αρχιζουν τα παραδοξα
1) δεν μου εχει αναψει ποτε το check engine
2) δεν εχω ρεταρισματα
3) και πιο παραξενο το long trim ειναι στο -7 με -8 , αρα μου λεει οτι σαν μεσο ορο εχω πλουσιο μιγμα και μεσα στα πλαισια του -10

για εξηγηστε ρε παιδια τι παιζει και πως ενω το short βλεπω σχεδον μονιμα στο + και πολυ μαλιστα κατα την κινηση το long ειναι στο - σταθερα και τι πρεπει να του πω να κοιταξει του εγκαταστατη.
επισης θα το κινησω και με βενζινη να δω τι παιζει οπως και οταν παω κανενα ταξιδι και δω με σταθερη ταχυτητα τι γινεται και θα επανελθω


Επιβεβαιώνω κι εγώ (που έχω επίσης Vialle, αλλά χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα παρακολούθησης, το REV2 στο iPhone), οτι έχω long trim γύρω στο -10 ενώ το short trim εν κινήσει είναι γύρω στο 0. Περιστασιακά μπορεί να φθάσει σε τιμές +, πάντως σε καμιά περίπτωση δεν έχω δει τιμές +30 και +40. Νομίζω οτι σε τιμές μεγαλύτερες του +25% ή -25% θα έπρεπε να ανάβει το check engine.
Ελάχιστα φτωχό μίγμα (π.χ. +1) βλέπω με το cruise control ενεργοποιημένο σε επίπεδο δρόμο αλλά θεωρώ οτι δεν πρέπει ν' ανησυχώ, αφού και με βενζίνη δε θα διέφερε.
Όταν πατάω γκάζι εννοείται οτι βλέπω το μείγμα να γίνεται πλούσιο.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό mik » Σάβ 17 Δεκ, 2011 21:16

dti έγραψε:
mik έγραψε:στα short μου δειχνει στο ρελαντι απο +3 μεχρι -3 οταν το αμαξι ζεσταθει και συνηθως ειναι πολυ κοντα στο 0 (μολις ανοιγει ειναι στο -15 μετα απο 1 λεπτο πεφτει εκει που σας γραφω)
κατα την κινηση και τις επιταχυνσεις το short εμφανιζει τιμες στο + 30 και 40 εχω δει αλλα παντα ειναι στο + και πολυ μαλιστα
θεωρητικα εχω φτωχο μιγμα βασει αυτα που λετε
εδω αρχιζουν τα παραδοξα
1) δεν μου εχει αναψει ποτε το check engine
2) δεν εχω ρεταρισματα
3) και πιο παραξενο το long trim ειναι στο -7 με -8 , αρα μου λεει οτι σαν μεσο ορο εχω πλουσιο μιγμα και μεσα στα πλαισια του -10

για εξηγηστε ρε παιδια τι παιζει και πως ενω το short βλεπω σχεδον μονιμα στο + και πολυ μαλιστα κατα την κινηση το long ειναι στο - σταθερα και τι πρεπει να του πω να κοιταξει του εγκαταστατη.
επισης θα το κινησω και με βενζινη να δω τι παιζει οπως και οταν παω κανενα ταξιδι και δω με σταθερη ταχυτητα τι γινεται και θα επανελθω


Επιβεβαιώνω κι εγώ (που έχω επίσης Vialle, αλλά χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα παρακολούθησης, το REV2 στο iPhone), οτι έχω long trim γύρω στο -10 ενώ το short trim εν κινήσει είναι γύρω στο 0. Περιστασιακά μπορεί να φθάσει σε τιμές +, πάντως σε καμιά περίπτωση δεν έχω δει τιμές +30 και +40. Νομίζω οτι σε τιμές μεγαλύτερες του +25% ή -25% θα έπρεπε να ανάβει το check engine.
Ελάχιστα φτωχό μίγμα (π.χ. +1) βλέπω με το cruise control ενεργοποιημένο σε επίπεδο δρόμο αλλά θεωρώ οτι δεν πρέπει ν' ανησυχώ, αφού και με βενζίνη δε θα διέφερε.
Όταν πατάω γκάζι εννοείται οτι βλέπω το μείγμα να γίνεται πλούσιο.


Επειδη ξερεις αρκετα καλα απο vialle
η χαρτογραφηση γινεται βαση της βενζινης σωστα?
εφοσον μου λεει το προγραμμα τα ιδια πραγματα και με τα 2 καυσιμα δεν πρεπει να ανησυχω σωστα?
εφοσον ποτε δεν μου εχει αναψει check engine και δεν εχω ρεταρισματα αρα ειναι ενδειξη οτι πανε καλα τα πραγματα σωστα?
εγω πιστευω οτι κατι παιζει με τον τροπο που διαβαζει το προγραμμα η ο εγκεφαλος τις τιμες γιατι ενω οταν κινουμαι βλεπω μονιμα στο short στο + (εως 15) ενω το long ειναι μονιμα στο -7
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 17 Δεκ, 2011 21:55

Εγώ έχω "πειραγμένο" LPi κι εσύ έχεις LPfi που για να λειτουργεί όπως πρέπει, ο εγκαταστάτης χρειάζεται να κάνει σωστή ρύθμιση.
Οι τιμές που έχεις εν κινήσει στο short bank με ανησυχούν και καλό είναι να κάνεις μια βόλτα από τον εγκαταστάτη να μετρήσει κι εκείνος (ελπίζω να έχει τα κατάλληλα όργανα).
Το οτι δεν ανάβει το λαμπάκι δε σημαίνει οτι δεν έχει γίνει κάποια πατέντα και δεν ανάβει ποτέ... Ρώτα και στη Ford να σου πουν μέχρι ποιο ποσοστό στο μείγμα βενζίνης / αέρα δεν ανάβει το λαμπάκι...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό mik » Κυρ 18 Δεκ, 2011 11:40

dti έγραψε:Εγώ έχω "πειραγμένο" LPi κι εσύ έχεις LPfi που για να λειτουργεί όπως πρέπει, ο εγκαταστάτης χρειάζεται να κάνει σωστή ρύθμιση.
Οι τιμές που έχεις εν κινήσει στο short bank με ανησυχούν και καλό είναι να κάνεις μια βόλτα από τον εγκαταστάτη να μετρήσει κι εκείνος (ελπίζω να έχει τα κατάλληλα όργανα).
Το οτι δεν ανάβει το λαμπάκι δε σημαίνει οτι δεν έχει γίνει κάποια πατέντα και δεν ανάβει ποτέ... Ρώτα και στη Ford να σου πουν μέχρι ποιο ποσοστό στο μείγμα βενζίνης / αέρα δεν ανάβει το λαμπάκι...

θα το δουμε το θεμα σιγουρα, αλλα με καθυσηχαζει το γεγονος οτι και στην βενζινη το short bank μου βγαζει το ιδιο
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Δευτ 19 Δεκ, 2011 20:11

Δεν βαζετε μια βοηθεια να δω τι παιζει και με το δικο μου;;;Δεν μπορω να βρω να long και short ,επισης στο προφιλ οχηματος τωρα Βαζω κυλινδρισμο 2000cc,στο weight in kilogrammes βαζω το βαρος αδειου οχηματος;;εχω βαλει 1260(1340 δινει η opel με εναν οδηγο)
Fuel type βαζω petrol...Tωρα στο βοοστ Αδξθστμεντ τι να βαλω;;;Το αμαξι ειναι turbo με 0,65 bar σταθερη και 0,85 boost.Βλεπω χαμηλη πιεση και δεν ξερω αν εχω προβλημα.Στροφες εχω της 7000 που τελειωνει το στροφομετρο..Το αμαξι εχει κοφτη στις 6500 και αν το λιωσεις το γκαζι αποτομα ανεβαζει μεχρι της 6900. στο fuel cost εχω 0,76 poy bazv αεριο.Στο οδομετρο δεν ξερω τι να βαλω.
Ουτε στο MPG trim ..Βοηθηστε λιγο στις ρυθμισεις βρε παιδια,Επισης γιατι δεν μπορω να δω καποιες θερμοκρασιες πλυν ψυκτικου υγρου;;Και εκει εχω διαφορες με τον δεικτη καποιες φορες.
Παιδια βαζω το οργανο θερμοκρασιας στην οθονη αλλα δειχνει 0
Εβαλα το long και βλεπω ρελαντι κοντα στο -10,7 και με τα δυο καυσιμα..Θεροκρασια καταλυτη δεν βλεπω...
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό Apotrip » Δευτ 19 Δεκ, 2011 21:53

Καλησπέρα παιδιά. Τελικά πιστεύω ότι το ELM327 δεν διαβάζει σωστά τις ενδείξεις από τον OBD σε όλα τα αυτοκίνητα. Γι αυτό άλλωστε και στην φόρμα παραγγελίας στο Ebay αναφέρει συγκεκριμένα μοντέλα αυτοκινήτων. Θέλω να πω ότι το δικό μου αυτοκίνητο δεν αναφέρεται και προφανώς, αν και διαβάζει ενδείξεις, δεν μπορεί να τις μεταφράσει σωστά. Για αυτό και δείχνει "παράξενες" ενδείξεις, τόσο με βενζίνη όσο και με υγραέριο. Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι πρέπει να είμαστε σχετικά ήσυχοι εάν οι ενδείξεις και με τα δύο καύσιμα παίρνουν παρεμφερείς τιμές. Και καταλήγω πάλι στο ότι "Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα" :)
Apotrip
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 15 Δεκ, 2011 21:10

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 01 Φεβ, 2012 17:53

Μετα απο οδύσσεια 3 μηνων(εμπεξα με μακακα κινεζο..), πηρα τελικα και γω σημερα το Elm 327 στα χερια μου. Δοκιμαζοντας το στο αστρα με το Torgue pro που ειχα κατεβασει και εγκαταστησει στο κινητο της γυναικας μου(δεν εχω android..ακομα :mrgreen: ) ειδα οτι και τα 2 δουλευουν αψογα. Φυσικα δεν δουλευουν πολλες απο τις τιμες που εχει το torgue στο astra αλλα οι βασικοτερες ειναι ο.κ και ειδικα αυτα που ηθελα με τα fuel trims. Για λιγο που το εβαλα, ειναι νωρις να βγαλω οποιοδηποτε συμπερασματα. Ενδεικτικά να αναφερω οτι με ψιλοκρυα μηχανη στο ρελαντι μου εβγαζε στο short απο 0 μεχρι 3 (ανεβοκατέβαινε). Δεν ειχα την ευκαιρια να παω καμια διαδρομη ακομα να δω περισσοτερα πραγματα. Οταν θα γινει θα ποσταρω αναλυτικα.
Αυτο βεβαια που χρησιμοποίησα, και ειναι απαιχτο ειναι το Clear car OBD faults για τα σφαλματα και ''λαμπακια', σβηνοντας μονος μου το γνωστο σφαλμα που μου παρουσιαζεται τελευταια λογο πλουσιου μιγματος στην εκκινηση(P0170) :thumbup: .

Και κατι σχετικο. Βρηκα και εγκατεστησα μια δοκιμαστικη εκδοση για Symbian και Java τηλεφωνα(εγω εχω ericsson με java). Για οποιον ενδιαφερεται να δωσει 20 dollars !!!(ναι καλα.. :lol: ) εδω ειναι το λινκ http://www.auto-mobile.ca/index.html .
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Torque + ODB2 BT : Σύστημα Παρακολούθησης Απόδοσης

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τετ 01 Φεβ, 2012 20:18

Γιατί δεν δουλεύουν στο astra η θερμοκρασίες και πολλά αλλά δεν κατάλαβα.

Sent from my W6HD ICS using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες





cron