Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καθαρισμός μπεκ LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 24 Μάιος, 2013 14:12

Καθε 20.000 ειναι υπερβολη. Καθε δευτερη αλλαγη φιλτρων ειναι προτιμοτερο.
Εγω βεβαια το παρακανα και εχω 60.000.
Το αμαξι παντως λειτουργει αψογα, η καταναλωση οσο ηταν με καινουριο συστημα και τα μπουζι βγηκαν ολα ιδια.
Θα δειξει στο καθαρισμο σε τι κατασταση θα βρεθουν.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Παρ 24 Μάιος, 2013 14:24

gkazakias έγραψε:Καθε 20.000 ειναι υπερβολη. Καθε δευτερη αλλαγη φιλτρων ειναι προτιμοτερο.
Εγω βεβαια το παρακανα και εχω 60.000.
Το αμαξι παντως λειτουργει αψογα, η καταναλωση οσο ηταν με καινουριο συστημα και τα μπουζι βγηκαν ολα ιδια.
Θα δειξει στο καθαρισμο σε τι κατασταση θα βρεθουν.

δεν ειναι μονο ο καθαρισμος ειναι και η ταχυτητα που ανοιγωκληνει το ελατηριο που εχει μεσα το μπεκ,χαλαρωνει το ελετηριο και ψεκαζει το μπεκ αλλα νταλον,εγω που δεν τα ειχα κοιταξει καθολου μεχρι τις 30000 αλλαξα μπεκιερα το ενα μπεκ κατουραγε παιζει μεγαλο ρολο ποσα κυβικα και τι δυναμη περναει εχει το μοτερ.ενα μπεκ σε ενα μοτερ σαν το δικο μου δουλευει υπερωριες και ενα μπεκ σε ενα κινητηρα 80 αλογα κοιμαται.
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 24 Μάιος, 2013 14:28

Από αυτά που διαβάζω ή στα 20.000 ή στα 30.000 χιλιόμετρα τα μπεκ συνήθως είναι καθαρά.

Οκ τα φίλτρα συμφωνώ να αλλάζονται όπως λένε όλοι.
Τα μπεκ όμως από τη στιγμή που το αυτοκίνητο πάει όπως στην αρχή,χωρίς κανένα πρόβλημα και η κατανάλωση
υγραερίου παραμένει η ίδια ποιός ο λόγος να επεμβαίνουμε και να τα καθαρίζουμε.

Προσωπικά φίλτρα θα αλλάζω προληπτικά.Εξάλου δεν είναι κάτι ακριβό και χρονοβόρο και δεν απαιτεί
ξανά ρυθμίσεις κ.λ.π.
Τα μπεκ δεν πρόκειται να τα πειράξω αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα το αυτοκίνητο. 8-)
Μην πάω για καθάρισμα στα μπεκ και μετά μου προκύψει κανά πρόβλημα και βαράω τοκεφάλι μου. :lol: :lol:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 12 Ιούλ, 2013 19:10

Εγινε καθαρισμος μπεκ καλυμπραρισμα των μπεκ και αλλαγη φιλτρων.
Επειτα επαναρυθμιση με το λαπτοπ. Κοστος 45ευρω.

Γυρω στο 10% κατω η καταναλωση.
Εμφανη διαφορα στην αποδοση. Επεφτε τοσο σταδιακα που στα 60.000 κμ δεν αντιλαμβανεσαι την πτωση.
Μην αμελειτε την συντηρηση των μπεκ.
Χωρις υπερβολες ομως καθε 15.000 κμ που λενε καποιοι.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό niksta » Πέμ 08 Αύγ, 2013 00:06

Πιστεύω αυτό το video είναι διαφωτιστικό γιατί χρειάζεται ο καθαρισμός των μπεκ.
niksta
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ 23 Ιουν, 2011 01:54

μπεκ

Δημοσίευσηαπό tommygun » Τρί 27 Αύγ, 2013 00:31

Qgas έγραψε:Να φοβασε τα μπεκ της omvl απο εκει πιθανοτερα θα την παθεις μετα απο καποιες χιλιαδες χιλ λογο του οτι δεν ειναι τυπου βενζινης, θελουν ελεγχο και επισκευη καθε 20-30 χιλιαδες χιλιομετρα..


καλησπερα,
εχω οctavia 1.6MPI με κιτ OΜVL, με 25.000χλμ χωρις προβλημα μεχρι τωρα, ομως τωρα μενω πλεον στο εξωτερικο.
εδω ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα, θελει ψαξιμο για να βρω αντιπροσωπο OVΜL και παιζει να ειναι και καποιος ασχετος... γενικα δεν φημιζονται και για τσακμακια οι εδω μαστορες...
μηπως μπορεις να μου πεις τι ακριβως εννοεις σχετικα με την επισκευη των μπεκ?
αν δεν κανω τιποτα, τι ακριβως μπορει να παθουν? (τα μπεκ? η μηχανη?)
ευχαριστω.
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 27 Αύγ, 2013 02:39

Αν ειναι ετσι μην βιαστεις..καντην στην ελλαδα εαν προκειται να ερθεις σχετικα συντομα. Το χειροτερο που μπορει να παθεις ειναι να σου βουλωσει καποιο και να ρεταρει το αμαξι. Σε ποια χωρα εισαι?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό tommygun » Τρί 27 Αύγ, 2013 15:55

ειμαι Βελγιο, και καλως εχοντων των πραγματων το αμαξι δεν προβλεπω να το κατεβαζω παλι Ελλαδα. (οταν ειναι ερχομαι με αεροπλανο)
αρα οτι ειναι θα πρεπει να κοιταξω εδω να βρω να το κανω...
δεν μου ρεταρει καθολου.
Ισως η καταναλωση να ειναι ελαφρα αυξημενη αλλα δεν ειμαι και σιγουρος, διοτι δεν πολυασχολουμαι πλεον να τη μετραω ακριβως, εχω ξεχασει και ποσο ακριβως ηταν παλιοτερα, και τελος αλλαξαν και τυπο οι διαδρομες μου.

οποτε απο οτι καταλαβα διαβαζοντας αυτο το νημα (thnkx για τη μεταφορα), θα ψαξω να βρω να το κανω μαζι με την επομενη αλλαγη φιλτρων γυρω στα 40.000 χλμ , ή νωριτερα αν παρουσιασει τιποτα κομπιασματα.
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 27 Αύγ, 2013 16:05

απο την καυση των μπουζι μπορεις να βγαλεις πολλα συμερασματα, αν και τα 4 εχουν ακριβως το ιδιο χρωμα τοτε εισαι ενταξει και απο μπεκ και απο κατασταση κινητηρα και αναλογα το χρωμα τους μπορεις να καταλαβεις αρκετα και αν τι μειγμα σου ειναι σωστο, φτωχο ή πλουσιο κατα προσεγγιση, αν σε καποια διαφερει το χρωμα τοτε ξεκινας να ψαχνεσαι.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Καθαρισμός μπεκ LPG

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 26 Σεπ, 2013 09:37

Θα ήθελα να ρωτήσω στο BRC seq24 τα μπεκ πμλε χρώματος είναι τύπου injection ή τύπου ηλεκτροβαλβίδας; Πότε θέλουν συντήρηση;
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες