Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Οργανωμένη Αντίδραση στην επιβολή νέων φόρων στο αυτοκίνητο

Οργανωμένη Αντίδραση στην επιβολή νέων φόρων στο αυτοκίνητο

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 25 Ιουν, 2011 14:00

Δείτε εδώ: Καταθεση Πινακιδων ΙΧ και Μοτοσυκλετών.

Παρακάτω είναι το κείμενο που πρέπει να περιλαμβάνει η αίτησή σας:
Τοπος, ημερομηνία
Προς:
ΔΟΥ
Υπόψη 1. κ. Εφόρου
2. Τμήμα οχημάτων

ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΦΩΤΟΤΥΠΙΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ
ΑΙΤΗΣΗ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΕΓΓΡΑΦΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΚΑΙ ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ
ΕΞΩΔΙΚΗ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ

Με την αίτηση και έγγραφη γνωστοποίηση και προειδοποίηση αυτή ο πιό κάτω υπογράφων .........................................του ............, με ΑΔΤ .........................../....., εκδόσεως Α.Τ. .......................και ΑΦΜ .............................., αιτούμαι και πληροφορώ την υπηρεσία σας για τα εξής:

1. Παραδίδω φωτοαντίγραφα των πινακίδων κίνησης του οχήματός μου με αριθμό ...............
2. Αιτούμαι την αποστολή μέσω της υπηρεσίας σας των παρόντων φωτοαντιγράφων, αιτήσεων και εξωδίκου γνωστοποιήσεως στην καθ’ ύλην αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών
3. Διαμαρτύρομαι εγγράφως για:
Α. την παράλογη και συνεχή αύξηση των τελών κυκλοφορίας και ζητώ την άμεση μείωσή τους κατά τουλάχιστον 50% για τα ήδη πωληθέντα οχήματα,
Β. για τον ειδικό φόρο κατανάλωσης επί των καυσίμων κίνησης οχημάτων και ζητώ την άμεση διαμόρφωση των τιμών καυσίμων στον μέσο όρο αυτών που ισχύουν στην Ευρωπαϊκή Ενωση
Γ. για την επιβολή εκ των υστέρων τεκμηρίων στα οχήματα που έχουν ήδη αποκτηθεί από τους ιδιοκτήτες τους, κάτι που παραβαίνει κάθε σωστή ερμηνεία των νόμων και την βασική νομική και Συνταγματική αρχή της μη αναδρομικής ισχύος νόμων, τελών και φόρων και ζητώ την άμεση κατάργηση των τεκμηρίων για τα ήδη αποκτηθέντα τέτοια περιουσιακά στοιχεία και εφαρμογή τους μόνο για όσα θέλει αποκτηθούν μετά την ψήφιση των σχετικών νέων νόμων και διατάξεων.
Δ. για την παράλογη και ανήθικη αύξηση των τελών διοδίων ή την επιβολή διοδίων σε δρόμους οι οποίοι δεν καλύπτουν τις προδιαγραφές για να χαρακτηρισθούν ως αυτοκινητόδρομοι ή έχουν εκχωρηθεί παρανόμως ή αντίθετα από το δημόσιο συμφέρον.

Σε αντίθετη περίπτωση σας γνωστοποιώ, δια της παρούσης αιτήσεως, διαμαρτυρίας και εξωδίκου ειδοποιήσεως, την πρόθεσή μου να ΚΑΤΑΘΕΣΩ τις πινακίδες κυκλοφορίας του οχήματός μου.
Κάτι το όποιο θα έχει ως άμεση συνέπεια την πλήρη απώλεια από πλευράς του Δημοσίου των όποιων τελών κυκλοφορίας, διοδίων, εμμέσων ή αμέσων φόρων από την κυκλοφορία του, πράγμα το οποίο θα αποστερήσει τον Εθνικό Προϋπολογισμό από σημαντικότατο τμήμα των εσόδων του αποκλειστικά και μόνον λόγω των επιλογών της Διοικήσεως σας και των καθ’ ύλην αρμοδίων Υπουργείων και λοιπών Κυβερνητικών φορέων και υπηρεσιών.

Για την όποια αυτή ολική απώλεια εσόδων και βλάβη υποστεί το Δημόσιο από την μη συμμόρφωσή σας προς τα πιό πάνω δίκαια, ηθικά και απολύτως νόμιμα αιτήματα προειδοποιώ εγγράφως ότι διατηρώ το δικαίωμά μου να σας μηνύσω τόσο ποινικά όσο και αστικά με σκοπό την αποκατάσταση της ζημίας του Δημοσίου με δήμευση της προσωπικής σας περιουσίας αφού η απώλεια και ζημία αυτή θα οφείλεται αποκλειστικά στην δική σας έλλειψη συμμόρφωσης προς την εφαρμογή των Συνταγματικών διατάξεων για ισότιμη κατανομή των φορολογικών βαρών και χρηστή διαχείριση της περιουσίας, των πόρων και εσόδων της Πατρίδας μας.

Με τιμή


Υπογραφή
--------------------------------------------------------



Στο παραπάνω κείμενο εγώ πρόσθεσα και την εξής παράγραφο:

Δ. Για την επιβολή πρόσθετης «έκτακτης ειδικής εισφοράς» επί της «αντικειμενικής ετήσιας δαπάνης» επιβατικού αυτοκινήτου, πέρα από κάθε λογική, με αποτέλεσμα την πλήρη απαξίωση της εμπορικής αξίας του συγκεκριμένου περιουσιακού μου στοιχείου, για το οποίο έχουν καταβληθεί στο ακέραιο ως τώρα σημαντικά ποσά για τέλη ταξινόμησης, Ε.Φ.Κ., Φ.Π.Α. και λοιπούς φόρους από την απόκτησή του το 2007 μέχρι σήμερα.


και υπέγραψα

Με επιφύλαξη άσκησης κάθε νομίμου δικαιωμάτός μου,


Δευτέρα πρωί θα είμαι στην Εφορία μου για τα δέοντα.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Οργανωμένη Αντίδραση στην επιβολή νέων φόρων στο αυτοκίν

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 25 Ιουν, 2011 15:42

Προτίθεσε να παραδωσεις πινακιδες ή φωτοτυπιες αυτων ? Δεν εχω καταλαβει τον σκοπο της αποστολης των φωτοτυπιων.... Προς εκφοβισμο ??? :ymparty: Εδω ρε παιδια κοβουν συνταξεις στα γεροντακια...δεν εχουν το θεο τους... X(

Απ την αλλη, πρεπει να τα κανουμε οτι περναει απ'το χερι μας...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Οργανωμένη Αντίδραση στην επιβολή νέων φόρων στο αυτοκίν

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 25 Ιουν, 2011 19:44

Η παράδοση των φωτοτυπιών των πινακίδων έχει προειδοποιητικό χαρακτήρα. Που όμως αν γίνει από μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες Ι.Χ. θα δείξει οτι θα πέσει πιθανότατα εντελώς έξω ο προϋπολογισμός και οτι τέτοιου είδους μέτρα είναι εντελώς αναποτελεσματικά όταν ξεπερνούν την κοινή λογική.
Επιπλέον, με την αίτηση ενεργειών, είναι αναγκασμένο το Δημόσιο να σου απαντήσει εντός 50 ημερών. Αν και δεν είναι αυτοσκοπός να διεκδικήσουμε αποζημίωση για την πιθανή εκπρόθεσμη ή καθόλου απάντηση, εδώ που φθάσαμε τίποτε δεν αποκλείεται...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Οργανωμένη Αντίδραση στην επιβολή νέων φόρων στο αυτοκίν

Δημοσίευσηαπό dti » Δευτ 27 Ιουν, 2011 20:33

Σήμερα το πρωί πηγα στην Εφορία του Ν. Ηρακλείου, όπου υπάγομαι και κατέθεσα την αίτηση που ακολουθεί παρακάτω και εκτύπωση από φωτογραφίες των πινακίδων κυκλοφορίας.

Για να γνωρίζετε ακριβώς τη διαδικασία, πριν την κατάθεση στο Πρωτόκολλο πρέπει να περάσετε από τον Έφορο. Στην περίπτωσή μου ενώ διάβαζε την αίτηση, δεν μπόρεσε να κρύψει ένα χαμόγελο...
Χωρίς να σχολιάσει κάτι ή να φέρει την παραμικρή αντίρρηση, υπέγραψε την αίτηση, έβαλε ημερομηνία και με έστειλε στο Πρωτόκολλο.
Εκεί, αφού μου έδωσαν τον αριθμό πρωτοκόλλου, με παρέπεμψαν στο Δικαστικό Τμήμα της Εφορίας.
Εκεί αφού με ρώτησαν περί τίνος πρόκειται, μου απάντησαν οτι το Δημόσιο δεν είναι υποχρεωμένο να απαντά σε όλα τα αιτήματα... Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό όντως, αλλα προσωπικά νοιώθω οτι έκανα αυτό που έπρεπε.

Στο forum των 4Τ κάποιοι ψαγμένοι χρήστες (που ήταν και οι εμπνευστές της ιδέας) έγραψαν:

Το Δημόσιο είναι υποχρεωμένο να απαντήσει, μάλλον ο υπάλληλος αγνοεί τον Νόμο 2690/99 και τον 3242/04.

Στην σελίδα 42 του βιβλίου ΟΔΗΓΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ, τόμος Α, εκδόσεως 2000 από το Υπουργείο Εσωτερικών αναφέρεται ΡΗΤΑ ότι:"... Ολες οι υπηρεσίες του δημόσιου τομέα έχουν την υποχρέωση:
- Να απαντούν οπωσδήποτε σε όλες τις αιτήσεις σας. Οταν δεν είναι δυνατή η ικανοποίηση του αιτήματός σας, πρέπει να σας αναφέρουν τους συγκεκριμενους λότους (διατ΄ξεις, νόμους κ.λ.π.) οι οποίοι δικαιολογούςν την απόρριψή του. Καμμία αίτησή σας δεν επιτρέπεται να τίθεται στο αρχειό χωρίς να ενημερωθείτε.
-Να απαντούν οριστικά στις αιτήσεις σας και να διεκπεραιώνουν τις υποθέσεις σας ΜΕΣΑ ΣΕ 60 ΗΜΕΡΕΣ.
......."

Υπάρχουν περιπτώσεις που δίνονται μεγαλύτερες προθεσμίες αλλά καμμία από αυτές δεν αφορά την αίτηση/προειδοποίηση όπως έχει συνταχθεί.

Τα πιό πάνω ορίζονταν από τους Ν.1943/91 και 2690/99.

Το χρονικό όριο των 60 ημερών μειώθηκε στις 50 ημέρες με τον Ν.3242/04.


Τέλος να θυμίσω ότι με βάση το άρθρο 10 του ισχύοντος Συντάγματος οι πολίτες έχουν το δικαίωμα να αναφέρονται εγγράφως στις διοικητικές αρχές οι οποίες είναι υποχρεωμένες να ενεργούν σύντομα και να μας απαντούν αιτιολογημένα (σελ.83 του πιό πάνω ΟΔΗΓΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ)



Ακολουθεί το κείμενο της Αίτησης Ενεργειών, Έγγραφης Διαμαρτυρίας, Εξώδικης Γνωστοποίησης και Προειδοποίησης Ενεργειών.

(Τόπος)................. (Ημερομηνία) .........
Προς:
ΔΟΥ .......................
Υπόψη 1. κ. Εφόρου
2. Τμήμα οχημάτων

ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΦΩΤΟΤΥΠΙΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ
ΑΙΤΗΣΗ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΕΓΓΡΑΦΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΚΑΙ ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ
ΕΞΩΔΙΚΗ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ

Με την αίτηση και έγγραφη γνωστοποίηση και προειδοποίηση αυτή, ο πιο κάτω υπογράφων ................... του .................., με ΑΔΤ .................., εκδόσεως Α.Τ. ........................ και ΑΦΜ ................., αιτούμαι και πληροφορώ την υπηρεσία σας για τα εξής:

1. Παραδίδω φωτοαντίγραφα των πινακίδων κίνησης του οχήματός μου με αριθμό ........

2. Αιτούμαι την αποστολή μέσω της υπηρεσίας σας των παρόντων φωτοαντιγράφων, αιτήσεων και εξωδίκου γνωστοποιήσεως στην καθ’ ύλην αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών.

3. Διαμαρτύρομαι εγγράφως για:
Α. Την παράλογη και συνεχή αύξηση των τελών κυκλοφορίας και ζητώ την άμεση μείωσή τους κατά τουλάχιστον 50% για τα ήδη πωληθέντα οχήματα.
Β. Για τον ειδικό φόρο κατανάλωσης επί των καυσίμων κίνησης οχημάτων και ζητώ την άμεση διαμόρφωση των τιμών καυσίμων στον μέσο όρο αυτών που ισχύουν στην Ευρωπαϊκή Ενωση.
Γ. Για την επιβολή εκ των υστέρων τεκμηρίων στα οχήματα που έχουν ήδη αποκτηθεί από τους ιδιοκτήτες τους, κάτι που παραβαίνει κάθε σωστή ερμηνεία των νόμων και την βασική νομική και Συνταγματική αρχή της μη αναδρομικής ισχύος νόμων, τελών και φόρων και ζητώ την άμεση κατάργηση των τεκμηρίων για τα ήδη αποκτηθέντα τέτοια περιουσιακά στοιχεία και εφαρμογή τους μόνο για όσα θέλει αποκτηθούν μετά την ψήφιση των σχετικών νέων νόμων και διατάξεων.
Δ. Για την επιβολή πρόσθετης «έκτακτης ειδικής εισφοράς» επί της «αντικειμενικής ετήσιας δαπάνης» επιβατικού αυτοκινήτου, πέρα από κάθε λογική, με αποτέλεσμα την πλήρη απαξίωση της εμπορικής αξίας του συγκεκριμένου περιουσιακού μου στοιχείου, για το οποίο έχουν καταβληθεί στο ακέραιο ως τώρα σημαντικά ποσά για τέλη ταξινόμησης, Ε.Φ.Κ., Φ.Π.Α. και λοιπούς φόρους από την απόκτησή του το έτος ....... μέχρι σήμερα.
Ε. Για την παράλογη και ανήθικη αύξηση των τελών διοδίων ή την επιβολή διοδίων σε δρόμους οι οποίοι δεν καλύπτουν τις προδιαγραφές για να χαρακτηρισθούν ως αυτοκινητόδρομοι ή έχουν εκχωρηθεί παρανόμως ή αντίθετα από το δημόσιο συμφέρον.

Σε αντίθετη περίπτωση σας γνωστοποιώ, δια της παρούσης αιτήσεως, διαμαρτυρίας και εξωδίκου ειδοποιήσεως, την πρόθεσή μου να ΚΑΤΑΘΕΣΩ τις πινακίδες κυκλοφορίας του οχήματός μου.
Κάτι το όποιο θα έχει ως άμεση συνέπεια την πλήρη απώλεια από πλευράς του Δημοσίου των όποιων τελών κυκλοφορίας, διοδίων, εμμέσων ή αμέσων φόρων από την κυκλοφορία του, πράγμα το οποίο θα αποστερήσει τον Εθνικό Προϋπολογισμό από σημαντικότατο τμήμα των εσόδων του αποκλειστικά και μόνον λόγω των επιλογών της Διοικήσεως σας και των καθ’ ύλην αρμοδίων Υπουργείων και λοιπών Κυβερνητικών φορέων και υπηρεσιών.

Για την όποια αυτή ολική απώλεια εσόδων και βλάβη υποστεί το Δημόσιο από την μη συμμόρφωσή σας προς τα πιό πάνω δίκαια, ηθικά και απολύτως νόμιμα αιτήματα προειδοποιώ εγγράφως ότι διατηρώ το δικαίωμά μου να σας μηνύσω τόσο ποινικά όσο και αστικά με σκοπό την αποκατάσταση της ζημίας του Δημοσίου με δήμευση της προσωπικής σας περιουσίας αφού η απώλεια και ζημία αυτή θα οφείλεται αποκλειστικά στην δική σας έλλειψη συμμόρφωσης προς την εφαρμογή των Συνταγματικών διατάξεων για ισότιμη κατανομή των φορολογικών βαρών και χρηστή διαχείριση της περιουσίας, των πόρων και εσόδων της Πατρίδας μας.

Με επιφύλαξη άσκησης κάθε νομίμου δικαιωμάτός μου,



....................... (Υπογραφή)



Σε σχέση με το αρχικό κείμενο, πρόσθεσα την παράγραφο:

Δ. Για την επιβολή πρόσθετης «έκτακτης ειδικής εισφοράς» επί της «αντικειμενικής ετήσιας δαπάνης» επιβατικού αυτοκινήτου, πέρα από κάθε λογική, με αποτέλεσμα την πλήρη απαξίωση της εμπορικής αξίας του συγκεκριμένου περιουσιακού μου στοιχείου, για το οποίο έχουν καταβληθεί στο ακέραιο ως τώρα σημαντικά ποσά για τέλη ταξινόμησης, Ε.Φ.Κ., Φ.Π.Α. και λοιπούς φόρους από την απόκτησή του το έτος ....... μέχρι σήμερα.


Σε 2-3 μέρες θα ακουθήσει και η αίτηση για το αυτοκίνητο της συζύγου...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Οργανωμένη Αντίδραση στην επιβολή νέων φόρων στο αυτοκίν

Δημοσίευσηαπό dti » Δευτ 27 Ιουν, 2011 23:45

Ακριβώς!
Τώρα αν θέλει κάποιος να βγάλει φωτοτυπία τις πραγματικές πινακίδες του κι αυτό γίνεται!
Κάτι παρόμοιο είναι να βγάλει κανείς φωτοτυπία της άδειας κυκλοφορίας του.

Το μήνυμα που πρέπει να πάρουν είναι οτι ο κόσμος πλέον δεν ανέχεται άλλο το "άρμεγμα".
Η ολέθρια πολιτική (και) στο χώρο του αυτοκινήτου τα τελευταία 3-4 χρόνια, που από την κατάργηση των τεκμηρίων, τη μείωση των τελών τεξινόμησης, φθάσαμε σε ελάχιστο χρόνο σε επιβολή ειδικής εισφοράς, αλλεπάλληλες αυξήσεις τελών κυκλοφορίας, ενσωμάτωση της ειδικής εισφοράς στα τέλη κυκλοφορίας, διπλασιασμό των τεκμηρίων, νέα αύξηση στα τέλη και επιβολή νέας έκτακτης ειδικής εισφοράς, κλπ. κλπ. Με όλα αυτά, το κράτος κατάφερε να απαξιώσει ένα σημαντικό (για πολύ κόσμο) περιουσιακό στοιχείο για το οποίο έφτυσε αίμα για να το αποκτήσει...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Οργανωμένη Αντίδραση στην επιβολή νέων φόρων στο αυτοκίν

Δημοσίευσηαπό crv » Τρί 28 Ιουν, 2011 07:32

και εγω μαζι σας !!!!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: θελουν κρεμασμαμα λεμε !!!!!!!!!
crv
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Τρί 07 Ιουν, 2011 13:28

Re: Οργανωμένη Αντίδραση στην επιβολή νέων φόρων στο αυτοκίν

Δημοσίευσηαπό dti » Τρί 05 Ιούλ, 2011 14:01

Σήμερα πήρα με συστημένη επιστολή από την Εφορία μου, ειδοποίηση για τη διαβίβαση της αίτησης-διαμαρτυρίας-έγγραφης γνωστοποίησης-πρειδοποίησης προς 3 αρμόδιες Υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομικών και κοινοποίηση στην Οικονομική Επιθεώρηση Αθηνών.
Ζητούν να μου απαντήσουν ή να τους δώσουν οδηγίες για την αντιμετώπιση του συγκεκριμένου θέματος...
Η επιστολή διαβιβάστηκε την επομένη της κατάθεσης της αίτησής μου.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29


Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες