Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ford fiesta 1.4L BRC Plug & Drive

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Ford fiesta 1.4L BRC Plug & Drive

Δημοσίευσηαπό Rizosgr » Παρ 14 Φεβ, 2014 23:11

Καλησπέρα. Τα πρώτα 100χλμ.με lpg δεν είδα κάποια διαφορά, δεν έχω κάποιο πρόβλημα αλλά ότι και να πω είναι νωρίς ακόμα.
Η εγκατάσταση έγινε στην Λάρισα σε συνεργείο με την επίβλεψη και την βοήθεια μου.
Φωτογραφία670.jpg
Φωτογραφία670.jpg (179.63 KiB) 17037 προβολές

Φωτογραφία671.jpg
Φωτογραφία671.jpg (187.65 KiB) 17037 προβολές

Φωτογραφία674.jpg
Φωτογραφία674.jpg (193.56 KiB) 17037 προβολές

Φωτογραφία675.jpg
Φωτογραφία675.jpg (99.23 KiB) 17037 προβολές

Φωτογραφία676.jpg
Φωτογραφία676.jpg (129.56 KiB) 17037 προβολές

Φωτογραφία677.jpg
Φωτογραφία677.jpg (188.89 KiB) 17037 προβολές

Φωτογραφία680.jpg
Φωτογραφία680.jpg (168.24 KiB) 17037 προβολές

Φωτογραφία681.jpg
Φωτογραφία681.jpg (154.19 KiB) 17037 προβολές

Φωτογραφία685.jpg
Φωτογραφία685.jpg (126.84 KiB) 17037 προβολές

Φωτογραφία687.jpg
Φωτογραφία687.jpg (189.16 KiB) 17037 προβολές

Ευχαριστώ.
Rizosgr
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 08 Φεβ, 2014 11:40

Re: Ford fiesta 1.4L BRC Plug & Drive

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 14 Φεβ, 2014 23:35

στην 5η φωτο βαλε σιλικονη περιμετρικα απο το πλαστικο ποτηρι με την λαμαρινα του αυτοκινητου για να κλεισει η χαραμαδα, καλα χιλιομετρα να εχεις.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Ford fiesta 1.4L BRC Plug & Drive

Δημοσίευσηαπό Rizosgr » Σάβ 15 Φεβ, 2014 10:08

Καλημέρα Ηλία και ευχαριστώ για την πληροφορία. Όταν πάω θα τον πω να βάλει.
Έχω μερικές απορίες πάνω στην εγκατάσταση.
1. Το κουτί έγραφε για boxer κινητήρα 120kw>160kw, ενώ το δικό μου είναι 60kw. Τον ρώτησα και μου είπε ότι έτσι του το έστειλαν. Κάποιο βιβλίο της Brc με seriel number δεν έπρεπε να μου δώσει;
2. Τα 3 καλώδια του OBD δεν τα σύνδεσε. Θα τα συνδέσει μόνο άμα δεν μπορούμε να το ρυθμίσουμε ή έχει κάποιο πρόβλημα συνεργασίας με το υγραέριο. Ευτυχώς την καλωδίωση μέσα στο αυτοκίνητο την έκανα εγώ και τα άφησα δίπλα στην διαγνωστική φύσα.
3. Το σύστημα VSR δεν το έβαλε γιατί δεν πιστεύει ότι με το να ψεκάζει μια μηδαμινή ποσότητα βενζίνας, δεν κερδίζεις τίποτα. Το πρόβλημα υπερθέρμανσης γίνετε μόνο με φτωχό μίγμα. Είναι κατά για την λαδιέρα και δεν μου είπε να βάλω TUNAP ενώ είχε τα πάντα μέσα στο συνεργείο, λάδια, μπουζί, λαδιέρες jbl, 3 μάρκες βελτιωτικά βενζίνης & lpg κ.α. Μπορούσε άνετα να μου τα πουλήσει.
Λόγο με πιέζει ο χρόνος θα συνεχίσω κάποια άλλη στιγμή.
Καλημέρα και ευχαριστώ.
Rizosgr
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 08 Φεβ, 2014 11:40

Re: Ford fiesta 1.4L BRC Plug & Drive

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 15 Φεβ, 2014 11:39

Rizosgr έγραψε:Καλημέρα Ηλία και ευχαριστώ για την πληροφορία. Όταν πάω θα τον πω να βάλει.
Έχω μερικές απορίες πάνω στην εγκατάσταση.
1. Το κουτί έγραφε για boxer κινητήρα 120kw>160kw, ενώ το δικό μου είναι 60kw. Τον ρώτησα και μου είπε ότι έτσι του το έστειλαν. Κάποιο βιβλίο της Brc με seriel number δεν έπρεπε να μου δώσει;
2. Τα 3 καλώδια του OBD δεν τα σύνδεσε. Θα τα συνδέσει μόνο άμα δεν μπορούμε να το ρυθμίσουμε ή έχει κάποιο πρόβλημα συνεργασίας με το υγραέριο. Ευτυχώς την καλωδίωση μέσα στο αυτοκίνητο την έκανα εγώ και τα άφησα δίπλα στην διαγνωστική φύσα.
3. Το σύστημα VSR δεν το έβαλε γιατί δεν πιστεύει ότι με το να ψεκάζει μια μηδαμινή ποσότητα βενζίνας, δεν κερδίζεις τίποτα. Το πρόβλημα υπερθέρμανσης γίνετε μόνο με φτωχό μίγμα. Είναι κατά για την λαδιέρα και δεν μου είπε να βάλω TUNAP ενώ είχε τα πάντα μέσα στο συνεργείο, λάδια, μπουζί, λαδιέρες jbl, 3 μάρκες βελτιωτικά βενζίνης & lpg κ.α. Μπορούσε άνετα να μου τα πουλήσει.
Λόγο με πιέζει ο χρόνος θα συνεχίσω κάποια άλλη στιγμή.
Καλημέρα και ευχαριστώ.





1. δεν εχω δουλεψει την brc δεν μπορω να σου απαντησω.
2. το αυτοκινητο σου μπορει να δουλεψει και με συστημα που δεν εχει συνδεση με την obd, αλλα αφου το κιτ την εχει ειναι αμαρτια να μην την συδεσει.
3. το vsr ειναι το μεγαλο πλεονεκτημα της brc και το αυτοκινητο σου εχει ευαισθητες βαλβιδες.
βεβαια αν ρωτησεις 10 εγκαταστατες θα παρεις τουλαχιστον 5 διαφορετικες απαντησεις γιαυτο καλο θα ειναι να ακολουθησεις τις επιλογες του δικου σου εγκαταστατη που εχει και την ευθυνη της εγκαταστασης.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Ford fiesta 1.4L BRC Plug & Drive

Δημοσίευσηαπό famas » Κυρ 16 Φεβ, 2014 20:58

Καλά ποιός ο λόγος να βάλεις plug and drive εάν δεν συνδέσεις τo OBD; Tον αισθητήρα map που τον εγκαταστήσατε;
Όπως πολύ καλά τα λέει ο Ηλίας.
famas
 
Δημοσιευσεις: 39
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ, 2012 20:36

Re: Ford fiesta 1.4L BRC Plug & Drive

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 18 Φεβ, 2014 17:50

Rizosgr έγραψε:Καλημέρα Ηλία και ευχαριστώ για την πληροφορία. Όταν πάω θα τον πω να βάλει.
Έχω μερικές απορίες πάνω στην εγκατάσταση.
1. Το κουτί έγραφε για boxer κινητήρα 120kw>160kw, ενώ το δικό μου είναι 60kw. Τον ρώτησα και μου είπε ότι έτσι του το έστειλαν. Κάποιο βιβλίο της Brc με seriel number δεν έπρεπε να μου δώσει;
2. Τα 3 καλώδια του OBD δεν τα σύνδεσε. Θα τα συνδέσει μόνο άμα δεν μπορούμε να το ρυθμίσουμε ή έχει κάποιο πρόβλημα συνεργασίας με το υγραέριο. Ευτυχώς την καλωδίωση μέσα στο αυτοκίνητο την έκανα εγώ και τα άφησα δίπλα στην διαγνωστική φύσα.
3. Το σύστημα VSR δεν το έβαλε γιατί δεν πιστεύει ότι με το να ψεκάζει μια μηδαμινή ποσότητα βενζίνας, δεν κερδίζεις τίποτα. Το πρόβλημα υπερθέρμανσης γίνετε μόνο με φτωχό μίγμα. Είναι κατά για την λαδιέρα και δεν μου είπε να βάλω TUNAP ενώ είχε τα πάντα μέσα στο συνεργείο, λάδια, μπουζί, λαδιέρες jbl, 3 μάρκες βελτιωτικά βενζίνης & lpg κ.α. Μπορούσε άνετα να μου τα πουλήσει.
Λόγο με πιέζει ο χρόνος θα συνεχίσω κάποια άλλη στιγμή.
Καλημέρα και ευχαριστώ.


1) Σημαίνει πως του έδωσαν σκόρπια τα πράγματα. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό αρκεί να είναι όλα BRC.
2) Κακώς που δε σύνδεσε την OBD. Απλά δεν γνώριζε πώς να το κάνει και τη χρησιμότητα του. Όλα τα υπόλοιπα που σου είπε είναι μπαρούφες και δικαιολογίες.
3) Καταπληκτικά! Η ίδια η BRC του δίνει το καλύτερο εργαλείο για VSR, αλλά αυτός κάνει ότι πιστεύει και δεν το ενεργοποιεί. Αλήθεια πόσα σεμινάρια έχει παρακολουθήσει για εγκατάσταση και ρύθμιση BRC?!
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Ford fiesta 1.4L BRC Plug & Drive

Δημοσίευσηαπό Rizosgr » Τρί 18 Φεβ, 2014 18:47

Κ. Χρήστο τι μου προτείνετε να κάνω; Δυστυχώς ήσασταν μακριά για να το έκανα σε εσάς.
1ο Να συνδέσει το OBD.
2ο Να ενεργοποίηση το VSR αλλά από πόσες στροφές κινητήρα και πόσο της % βενζίνη με υγραέριο ;
3ο Δεν μου πρότεινε μπουζί lpg ( έφτασα τα χλμ να τα αλλάξω )και tunap ( επειδή είναι λίγο ευαίσθητα τα ford ) , να βάλω τίποτα από αυτά;
4ο Χρειάζεται τίποτα άλλο που δεν το γνωρίζω;
Από κατανάλωση είμαι πάρα πολλή ευχαριστημένος.
Σε ευχαριστώ και περιμένω με ανυπομονησία να σας ξανά ακούσω.
Rizosgr
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 08 Φεβ, 2014 11:40


Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες