Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό rogerius » Δευτ 10 Ιουν, 2013 14:59

kai ego eimai 99% oti DEN einai apo mpeck ygraeriou ygrou psekasmou, alla apo to systima me venzinh.
Gi'avto tha eprepe na prostheso oti me kleisto systima LPG gia 10 meres kai me ksevidoma mpekieras ygraeriou (ena rakor) gia na adeiasei ektos polaplhs h opoia piesh LPG , ...an to ksanakanei einai apo thn venzinh.
Kai ekei ksekinaei ena allo troubleshooting.
Avta tha ekana ego...
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό nikospap184 » Δευτ 10 Ιουν, 2013 18:55

Ευχαριστώ για τις συμβουλές..Για την βενζίνη το έχω δοκιμάσει και συνέχισε να το κάνει..Το έψαξα με την αντιπροσωπεία και άλλα δύο συνεργεία και μου είπαν ότι στην λειτουργία της βενζίνης δεν υπάρχει πρόβλημα..Επίσης μου είπαν ότι δεν φτάνει να έχω αποσυνδέσει την μπεκιέρα αλλά πρέπει να αποσυνδεθεί και ο παράλληλος εγκέφαλος για να μιλάμε για αποκλειστική λειτουργία βενζίνης χωρίς να επηρεάζετε από τίποτα..Θα ποστάρω σε λίγο την μπεκιέρα να μου πεί ο φίλος αν έχει πάνω την ηλεκτροβαλβίδα..Το θέμα είναι άντε να συννενοηθείς στη Θεσ/νίκη με το συνεργείο (ο θεός να το κάνει) της icom. Με βλέπω να κατεβαίνω Αθήνα.
nikospap184
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ 08 Ιουν, 2013 13:02

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό savvas31 » Δευτ 10 Ιουν, 2013 19:09

Λοιπόν παιδιά,
στο πρώτο έλεγχο του συστήματος στον Μπίρμπο έκανα και εγώ την ίδια παρατήρηση :
ότι δηλαδή το αυτοκίνητο αν το αφήσεις 5-6 ώρες ακίνητο δυσκολεύεται να ξεκινήσει (μιζάρω περίπου 3 sec).
Μάλιστα αυτό το κάνει είτε έχει μηδέν βαθμούς είτε 35 βαθμούς Κελσίου (το έχω τσεκάρει-ίδια ακριβώς συμπεριφορά).

Η απάντηση ήταν και μάλιστα από τον πατέρα ο οποίος είναι από τους παλιότερους μάστορες ότι τα μπεκ δεν στεγανοποιούν ερμητικά.

Τότε από χαζομάρα μου δεν ρώτησα αν πρέπει να το φτιάξουμε. Άλλωστε γιατί να ζορίζω την μίζα του αυτοκινήτου τόσο πολύ κάθε μέρα. Μετά το συνειδητοποίησα.

Σε λίγες μέρες θα ξαναπάω από εκεί και θα ρωτήσω. Οπότε θα ξέρουμε και από τουε πιο ιδικούς του συστήματος...
NISSAN XTRAIL 2.5 2005 ME ICOM JTG
savvas31
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 12:04

Re: Απ: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμο

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Δευτ 10 Ιουν, 2013 22:32

Το ίδιο πρόβλημα ακριβώς έχω και εγώ. Η δική μου ιδιαιτερότητα όμως, είναι ότι επειδή έχω μετακομίσει πολύ κοντά στη δουλειά και πάω με τα πόδια, κάνω το μήνα 400 χλμ με το ζόρι. Άρα η βενζίνη μένει μέσα στο ντεπόζιτο για μήνες ολόκληρους (αφού δεν βάζω μπροστά τη μηχανή για να την τραβήξει για λίγα δευτερόλεπτα) με αποτέλεσμα να εξατμίζεται και να μυρίζει νέφτι. Επειδή το πρόβλημα από την αρχή του χρόνου ήταν πολύ φανερό και πολύ επιθετικό (έπαιρνε με την 3η 4η φορά και όταν έπρεπε έτρεμε όλο το αυτοκίνητο μέχρι να γυρίσει σε υγραέριο) αποφάσισα να το πάω με βενζίνη μέχρι να την κάψει όλη, και μετά να του βάλω 50 ευρώ μαζί με ένα ενισχυτικό για την αποθήκευση βενζίνης.
Είμαι σίγουρος ότι η πολυκαιρισμένη βενζίνη παίζει τον πιο καταλυτικό ρόλο στο πρόβλημα, διότι μόλις έβαλα 50 ευρώ φρέσκια βενζίνη το αυτοκίνητο ξεκινάει καλύτερα, αλλά όχι τέλεια (ποτέ δεν ξεκινούσε τέλεια άλλωστε, ακόμα και όταν έκανα 2000 χλμ το μήνα), συν του ότι μέχρι να γεμίσω, και πηγαίνοντας με βενζίνη, το αμάξι δεν τράβαγε. Είχα πρόβλημα ακόμα και στα φανάρια. Άρα όντως η βενζίνη είχε θεματάκια.

Τώρα περιμένω να δω αν όντως το ενισχυτικό που έχω ρίξει θα κάνει δουλειά, αλλά θα πρέπει να περάσουν κάποιοι μήνες.

Δεν έχω πειστεί ότι είναι πρόβλημα του κιτ υγραερίου, γιατί τα ίδια μου κάνει και όταν το γυρίζω σε βενζίνη πριν το σβήσω, και πάω να βάλω μπρος 2 μέρες μετά. Άρα; ...

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Τρί 11 Ιουν, 2013 00:26

Τσέκαρε μήπως θέλουν καθαρισμό τα μπεκ σου. Μάλλον η βενζίνη στέγνωσε πάνω τους και τα βούλωσε.
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό chrisd » Τρί 11 Ιουν, 2013 13:05

Μην πειραξεις τιποτα στο συστημα αεριου και μην λυσεις κανενα ρακορ.Απαγορευεται να ακουμπησεις το οτιδηποτε χωρις να εχεις σχετικες γνωσεις.
Οπως ξαναειπα εμενα το προβλημα λυθηκε με μια ηλεκτροβαλβιδα που μπηκε στην μπεκιερα.απο τοτε δεν ειχα κανενα προβλημα.
Εμενα μου ειχε πει ο Μπιρμπος οτι χρειαζονται λιγο χρονο τα μπεκ για να πατησουνε καλυτερα και να μην εχουν διαροη.Αλλες φορες σταματανε απο μονα τους και αλλες βαζουμε αυτη την βαλβιδα.
Καποια στιγμη θα βγαλω την φισα να δω αν θα εχω θεμα.
Παντος δεν ειχα πληρωσει τιποτα τοτε.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 11 Ιουν, 2013 13:15

chrisd έγραψε:Μην πειραξεις τιποτα στο συστημα αεριου και μην λυσεις κανενα ρακορ.Απαγορευεται να ακουμπησεις το οτιδηποτε χωρις να εχεις σχετικες γνωσεις.
Οπως ξαναειπα εμενα το προβλημα λυθηκε με μια ηλεκτροβαλβιδα που μπηκε στην μπεκιερα.απο τοτε δεν ειχα κανενα προβλημα.
Εμενα μου ειχε πει ο Μπιρμπος οτι χρειαζονται λιγο χρονο τα μπεκ για να πατησουνε καλυτερα και να μην εχουν διαροη.Αλλες φορες σταματανε απο μονα τους και αλλες βαζουμε αυτη την βαλβιδα.
Καποια στιγμη θα βγαλω την φισα να δω αν θα εχω θεμα.
Παντος δεν ειχα πληρωσει τιποτα τοτε.



αν βγαλεις την πριζα η ηλεκτροβαλβιδα θα παραμεινει κλειστη.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 11 Ιουν, 2013 17:21

Ο λόγος για τον οποίο δεν παίρνει εύκολα το αυτοκίνητο μπροστά είναι γιατί μπουκώνει, και μπουκώνει γιατί την ώρα που σβήνει κάποιο μπεκ υγραερίου ή βενζίνης δεν στεγανοποιεί σωστά. 9 στις 10 φόρες αν το σβήσεις με βενζίνη το αυτοκίνητο παίρνει εμπρός αμέσως μετά. Υπάρχει περίπτωση να μπουκώνει και από τα υπολείμματα υγραερίου που μένουν μέσα στα σωληνάκια των μπεκ. Έχουμε ξανακούσει για την ανεπίστροφη βαλβίδα, αλλά δεν δουλεύει σε όλα τα αυτοκίνητα και δεν λύνει οριστικά το πρόβλημα.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό lyggas » Τρί 11 Ιουν, 2013 22:44

LPGas έγραψε: Έχουμε ξανακούσει για την ανεπίστροφη βαλβίδα, αλλά δεν δουλεύει σε όλα τα αυτοκίνητα και δεν λύνει οριστικά το πρόβλημα.

Σωστά, και εγώ την είχα τοποθετήσει από τα πρώτα συμπτώματα καθυστέρησης στην εκκίνηση χωρίς αποτέλεσμα.
Το πρόβλημα λύθηκε μόνο όταν αντικαταστάθηκαν όλα τα μπεκ, στα πλαίσια της εγγύησης, με αυτά της νέας έκδοσης τα οποία και λειτουργούν πολύ καλά.
SUZUKI GV 1.6 (60.000 χλμ. με ICOM JTG)
lyggas
 
Δημοσιευσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 20:58

Re: Απ: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμο

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Τετ 12 Ιουν, 2013 06:11

LPGas έγραψε:Ο λόγος για τον οποίο δεν παίρνει εύκολα το αυτοκίνητο μπροστά είναι γιατί μπουκώνει, και μπουκώνει γιατί την ώρα που σβήνει κάποιο μπεκ υγραερίου ή βενζίνης δεν στεγανοποιεί σωστά. 9 στις 10 φόρες αν το σβήσεις με βενζίνη το αυτοκίνητο παίρνει εμπρός αμέσως μετά. Υπάρχει περίπτωση να μπουκώνει και από τα υπολείμματα υγραερίου που μένουν μέσα στα σωληνάκια των μπεκ. Έχουμε ξανακούσει για την ανεπίστροφη βαλβίδα, αλλά δεν δουλεύει σε όλα τα αυτοκίνητα και δεν λύνει οριστικά το πρόβλημα.


Γιατι όμως μου κάνει τα ίδια όταν το σβήνω με βενζίνη; Στην πυλωτή που βάζω το αμάξι, όλες τις μανούβρες μπρος πίσω, τις κάνω με βενζίνη. 3 μέρες μετά που πάω να το βάλω μπρος, κάνει σαν να μην τραβάει...

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες