Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μου καίει λάδια

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό bulldog » Δευτ 14 Νοέμ, 2016 21:12

Με την σειρα μου εχω και εγω μια ερωτηση...(αν και βλεπω συζητιέται στο forum το θεμα)......παρατηρησα οτι εχω μεγαλη καταναλωση λαδιου του κινητηρα σε ενα αυτοκινητο που υποτιθεται δεν πρεπει να καει λαδι........αυτο το παρατηρησα μετα απο μεγαλο ταξιδι που εκανα με υγραεριο ελλαδα γερμανια - γερμανια ελλαδα πανε ελα 4 χιλ χιλ συνολο.........
εχω συστημα LPG teach με μπεκιερες dragon σε honda 2003 1.6 vtec κινητηρα d16w7.......το αυτοκινητο εχει πανω 175 χιλ χιλιομετρα και υγραεριο μπηκε πανω του στις 132χιλ........δηλ 43χιλ χιλ με υγραεριο.......απο τοτε και υστερα παρατηρω οτι τρωει πολυ λαδι......για να μην πω οτι τρωει στα χιλια χιλιομετρα πανω απο 1 λιτρο λαδι (δεν θελω να πω οτι μπορει να τσιμπαει μεχρι 2).........βαζω λαδια liqui moly 10w40........η αληθεια ειναι οτι το αμαξι το παταω δεν το λυπαμαι.....του αρεσει και εχει τρελο αρπαγμα... και ειδικα σε τετοιες αποστασεις και τετοιες ευθειες δεν μπορεις να κανεις και πολλα απο το να πατας.........διαβαζω απο τοτε για την υψηλη καταναλωση λαδιου μετα απο τοποθετηση lpg......ναι ισχυει το λενε πολλοι............υστερα ο καθενας λεει και το μακρυ του και το κοντο του..........να κανουμε αλλαγες λαδιων να δουμε ποια θα ταιριαξουν(εχει τοσα λαδια η αγορα που μεχρι να πεθανουμε αυτο θα κανουμε)........υστερα διαβασα κατι για λαδια κινητηρα ειδικα για lpg.........η αληθεια ειναι οτι τα εχω παιξει.......ο μηχανικος μου δεν εχει κατι συγκεκριμενο να πρωτινει.......τελευταια καθαρισαμε τον κινητηρα με ειδικο υγρο και βαλαμε παλι 10w40 liqui moly με ενισχυτικο να δουμε πως θα παει............αποσο καταλαβαινω συνεχιζει να τρωει.....δεν του εχω μιλησει ακομα αλλα και αυτος δεν καταλαβαινει γιατι τοση καταναλωση αφου δεν εχει καποιο αλλο προβλημα το αυτοκινητο.....ειναι και honda φημισμενα οτι δεν καινε λαδια...(η επομενη λυση μου ειπε ειναι να παμε σε αλλα λαδια 10w60 δηθεν για τουμρμπο και βαριες μηχανες)......απο την αλλη ο εγκαταστατης lpg μου ειχε πει οτι ναι παρατηρείται η αυξημενη καταναλωση λαδιου μετα απο εγκατασταση lpg...........κατι αλλο δεν εχει να δωσει λυση.........εσεις με ολα τα παραπανω τι θα σκεφτοσασταν???? λετε να τα κακαρωσε ο κινητηρας honda στα 175 χιλ??? αν μπορει να απαντησει και καποιος τεχνικος στο συγκεκριμενο ζητημα....
Τελευταία επεξεργασία από bulldog και Δευτ 14 Νοέμ, 2016 23:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
bulldog
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιαν, 2015 23:18

Re: ΜΟΥ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙΑ

Δημοσίευσηαπό viallesi » Δευτ 14 Νοέμ, 2016 21:21

To Honda όταν το κυνηγάς καίει λάδι. Τουλάχιστον σε όσα ξέρω εγώ. Και όταν λέμε το κυνηγάς εννοώ υψηλό στροφάρισμα. Τώρα αν τα κακάρωσε μέτρησε συμπίεση σε κάθε κύλινδρο και θα σου δώσει την απάντηση. Honda + LPG + κυνήγι είναι πολύ επικίνδυνος συνδυασμός. Άλλωστε όλα τα Honda είναι σε black list για χρήση με υγραέριο. Αναφορές μιλάνε για πρόβλημα σε λιγότερο απο 100000 χλμ.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 15 Νοέμ, 2016 08:05

Θεωρώ παραμύθι την ιστορία ότι αν κάνεις μετατροπή σε lpg καίει λάδια.

Έχω στο κοντέρ 212.000 χιλιόμετρα.Τη μετατροπή την έκανα στα 128.000 χιλιόμετρα
Λάδι ούτε μου έκαιγε πριν τη μετατροπή όπως δεν καίει ούτε τώρα μετά από 84.000 χιλιόμετρα με υγραέριο.

Και πριν και τώρα βάζω απλά λάδια 10-40 με 17 ευρώ νομίζω το τετράλιτρο ημισυνθετικά.Όπως τα βάζω τα βγάζω.Αλλαγή κάνω κάθε 7-8 χιλιάδες
χιλιόμετρα και αλλαγή φίλτρου κάθε δεύτερη αλλαγή.Λίγες φορές θυμάμαι να μου έχει κάψει μέχρι 200-300 γραμμάρια πιθανώς ύστερα από μακρινά
ταξίδια σε καλοκαιρινούς μήνες μάλλον λόγω της υψηλής θερμοκρασίας.Ποτέ δεν συμπληρώνω γιατί ποτέ δεν έχει πέσει ο δείκτης μου κάτω από την
χαμηλή στάθμη.

Οπότε για μένα είναι μύθος ότι μετά από μετατροπή σε lpg το αυτοκίνητο καίει λάδια.

Θα συμφωνήσω με τον από πάνω μου.Πιθανώς κάποια αυτοκίνητα ή κινητήρες να είναι ευαίσθητοι ή ακατάλληλοι στο υγραέριο.Πιθανώς όμως να φταίει
και η οδήγηση οπότε ή με βενζίνη ή με υγραέριο το αυτοκίνητο θα έφτανε στο σημείο να καίει λάδια αύτως ή άλλως.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 20 Νοέμ, 2016 22:40

Καλησπέρα, σε Honda Accord (D16-Κινητήρας) έχει 300.000χλμ+.
Με υγραέριο έχω κάνει 40.000 χιλιόμετρα.
Κάθε 2.5 μήνες που συμπληρώνω +-9.000-10.000χιλιόμετρα , καίει λάδι περίπου 250-300 ml.
Με το LPG δέν το δουλεύω το κινητήρα σε υψηλές στροφές(μέγιστο 4.000).
Λάδια βάζω 10-40 της Havoline, εάν θυμάμαι σωστά 5-6ευρώ/λτ κοστίζει
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό viallesi » Κυρ 20 Νοέμ, 2016 23:43

meletis έγραψε:Καλησπέρα, σε Honda Accord (D16-Κινητήρας) έχει 300.000χλμ+.
Με υγραέριο έχω κάνει 40.000 χιλιόμετρα.
Κάθε 2.5 μήνες που συμπληρώνω +-9.000-10.000χιλιόμετρα , καίει λάδι περίπου 250-300 ml.
Με το LPG δέν το δουλεύω το κινητήρα σε υψηλές στροφές(μέγιστο 4.000).
Λάδια βάζω 10-40 της Havoline, εάν θυμάμαι σωστά 5-6ευρώ/λτ κοστίζει


Ίδια κατανάλωση έχω και εγώ με Eneos 5-40 σε civic με κινητήρα R18A2. Απολύτως λογικά νούμερα.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό anton » Τετ 23 Νοέμ, 2016 01:01

οταν σας καιει πολλα λαδια, θα σας ελεγα να να βαλετε τα λαδια του lidl
Το 2003 το Nissan cherry N12 που ειχα και ηταν 17 ετων και του ειχα αλλαξει κινητηρα με 1500 μεταχειρισμενο εκαιγε λαδια και μαλιστα στην εθνικη οδο εβγαινε απο εξω ο καπνος, φυσικα τοτε ειχα και δευτερο καινουργιο αυτοκινητο το rav4. Εβαλα λοιπον λαδια απο το Lidl και σταματησε να καιει λαδια, αμεσα! Λειτουργησε αριστα το αυτοκινητο για αλλα δυο χρονια με τα λαδια αυτα και που αλλαζονταν κανονικα και πουληθηκε μεταχειρισμενο και ο αγοραστης ηταν πολυ ευχαριστημενος. Απο τοτε τα ξεραν τα λαδια αυτα οτι σταματουν το καπνισμα του κινητηρα.
Στους 4tforum παλι ενας με μεγαλη καταναλωση λαδιων ειχε βαλει λαδια απο το lidl αντι elf για Peugeot και ετσι εδω και 3 χρονια μειωθηκε αμεσα και εντυπωσιακα η καταναλωση του λαδιου!
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 23 Νοέμ, 2016 01:21

Αντώνη; κοπυ πειστ απο το 4Τ; σε τσακωσα!!!!

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 23 Νοέμ, 2016 10:34

Αγόρια , να θυμίσω σε όσους θα αγοράσετε τα παραπάνω λάδια να αγοράσετε και τις ..πατάτες για τηγάνισμα και να τις ρίξετε και αυτές στο μοτέρ !!! :mrgreen: :D :ymdevil:
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 23 Νοέμ, 2016 14:04

NickSt έγραψε:Αγόρια , να θυμίσω σε όσους θα αγοράσετε τα παραπάνω λάδια να αγοράσετε και τις ..πατάτες για τηγάνισμα και να τις ρίξετε και αυτές στο μοτέρ !!! :mrgreen: :D :ymdevil:


Για να το λες φαντάζομαι θα έχεις ιδίαν πείρα!!! :lol: :lol: :lol:
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Μου καίει λάδια

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 23 Νοέμ, 2016 16:23

sso έγραψε:
NickSt έγραψε:Αγόρια , να θυμίσω σε όσους θα αγοράσετε τα παραπάνω λάδια να αγοράσετε και τις ..πατάτες για τηγάνισμα και να τις ρίξετε και αυτές στο μοτέρ !!! :mrgreen: :D :ymdevil:


Για να το λες φαντάζομαι θα έχεις ιδίαν πείρα!!! :lol: :lol: :lol:


Ευτυχώς όχι εγώ !!
Τού γείτονα "ψόφησε η κατσίκα" !!!!, .. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες