Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ανεβοκατεβάσματα γκαζιού

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Ανεβοκατεβάσματα γκαζιού

Δημοσίευσηαπό MANOSMIX » Κυρ 31 Δεκ, 2017 22:34

Καλησπερα παιδια,
εχω ένα Ford Maverick 2.0 ενα χρονο, μεταχειρισμενο . Φοραει OMVL συστημα LPG κ έχω κάνει 20000 χλμ σε ενα χρονο.Τελευταια ενω ειχα το γκαζι σταθερα πατημενο με 2α, ή 3η ταχυτητα μου εκανε "κομπιασματα" , σαν να εκοβε και ξαναεδινε γκαζι μονο του.Το γυρναγα από αεριο σε βενζινη, ολα μια χαρα.μετα από λιγο το ξαναγυρναγα σε αεριο, το προβλημα αλλοτε συνεχιζε και αλλες φορες σταματούσε.Το πηγα συνεργειο και μου αλλαξαν Πολλαπλασιαστη, μπουζοκαλωδια, μπουζι - ειχαν χτυπησει 2 μπουζι-λογω πολλαπλασιαστη).Επισης αλλαξα και τα φιλτρα. Ενα τις επομενες ημερες εδειχνε οτι παει καλα, τα προβληματα ξαναρχισαν. Εχει συναντησει κανεις παρομοι προβλημα?
MANOSMIX

Δημοσιευσεις: 2

Re: ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ ΓΚΑΖΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 31 Δεκ, 2017 23:10

Στο συνεργειο που ειχα παει το δικο μου, ηρθε ενος πελατη , Maverick με το κινητηρα των 2000cc.
Υγραεριο ειχε της EuropeGas με μπεκ τυπου βενζινης.
Του εκανε και σε αυτον κοψιματα μονο στο υγραεριο.
Το προβλημα του ηταν διαρροη ρευματος στο διανομεα.
Απο οτι μου ειπε συχνο φαινομενο στα Ford
Κοιταξε το διανομεα και τα μπουζοκαλωδια ολα

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Honda Accord 2003
Lovato easy&fast obd2, χωρίς σύστημα λίπανσης
90.000+ χιλιόμετρα
meletis

Δημοσιευσεις: 516

Re: ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ ΓΚΑΖΙΟΥ

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 31 Δεκ, 2017 23:13

Το συστημα υγραεριου το συνδεσατε με το υπολογιστη του εγκατασταση για ελεγχο;
Μπουζι το συγκεκριμενο παιρνει ιριδιου, γιατι τα αλλαξε ο εγκαταστατης μου.
Το συγκεκριμενο ειχε κινητηρα το GZ.

Honda Accord 2003
90.000+ χιλιόμετρα
meletis

Re: Ανεβοκατεβάσματα γκαζιού

Δημοσίευσηαπό MANOSMIX » Πέμ 04 Ιαν, 2018 10:39

Αφου αλλάξαμε Πολλαπλασιστη, μπουζοκαλωδια και μπουζι, πηγαμε βολτα του αυτοκινητου με τον Υπολογιστη συνδεδεμενο για καταγραφες.Το κακο ειναι οτι ο υπολογιστης εκανε συχνα αποσυνδεσεις (λογω καλωδιου USB).Κατα τη διαρκεια της διαδρομης, δεν εκανε καθολου τα γνωστα κοψιματα, με αποτελεσμα να μην μπορει να βγει ενα συμπερασμα.
Τα μπουζι τα ειχα αλλαξει περσι και ειχα βαλει ιριδιου (πανακριβα).1 χρονο μετα (αρχες Δεκεμβρης 17), αφου μου ειχαν χτυπησει τα 2 απο τα 4 (Μαλλον λογω Πολλαπλασιαστη), τα αντικατεστησα με τα απλα.
Οσο ειχα τα ιριδιου δεν ειχα παρομοια προβληματα στο γκαζι, (αλλα μαλλον τοτε ο Πολλαπλασιαστης ηταν καλος.Πρεπει να χαλασε οταν μπηκα σε αρκετα νερα και με την αποτομη αυξομειωση της θερμοκρασιας του ραγισε.
Εχω κατεβασει ενα προγραμμα για OMVL και θα ζητησω ενα καλωδιο απο το συνεργειο για Σαββατοκυριακο μηπως μπορεσω να καταγραψω κατι.
MANOSMIX

Δημοσιευσεις: 2

Re: Ανεβοκατεβάσματα γκαζιού

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 04 Ιαν, 2018 12:23

Μηπως να δοκιμαζατε αλλο καλωδιο Usb στο υπολογιστη , ωστε να εχετε σαφη εικονα;
Για να μην αποσυνδεεται συνεχως ο υπολογιστης με τον εγκεφαλο.
Αποψη μου ειναι να μην το πειραξεις εαν δεν εχεις γνωσεις και συνδεθεις με το προγραμμα επικοινωνιας στο εγκεφαλο του υγραεριου.
Το θεμα "ρευματα" πρεπει να δουλευει αψογα και ειδικα τωρα που ειναι υγραεριο, αλλιως θα εχεις συνεχως θεματα.
Τη πεταλουδα γκαζιου την εχεις καθαρισει; Ειναι ηλεκτρονικη ή με ντιζα;
Honda Accord 2003
90.000+ χιλιόμετρα
meletis

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες