Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μόλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Μόλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό tsakozzz » Σάβ 16 Ιουν, 2012 21:43

Πάλι καλά που δέν σου είπε ότι φταις γιατί έπρεπε να πάρεις αυτόματο Αυτοκίνητο!!!!
Άβαταρ μέλους
tsakozzz
 
Δημοσιευσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ 14 Μάιος, 2012 16:09

Re: Μόλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό ppappass » Τετ 11 Ιούλ, 2012 21:05

καλησπέρα και απο εμένα. Έχω ένα renault megane 2005. έχω βάλει υγραέριο tartarini εδώ και 2 μήνες. Στα πρώτα 2500χλμ., όλα άψογα. Από τα 2500χλμ., και μετά , μέσα στην πόλη, όταν πάω να σταματήσω σε φανάρι, σβήνει. Μου το έκανε αρχικα 3 φορές μετά λίγο πιο συχνά. Στη συνέχεια, όταν κατέβαζα ταχύτητα μερικές φορές έκανε μπουκώματα και άναβε μπλαφονιέρα και νόμιζα ότι θα σβήσει. Όταν άφηνα συμπλέκτη συνέχιζα κανονικά. Το πήγα στο συνεργέιο. Τα κλασικά. Μου λέει ο τύπος όλα καλά. Τσεκάρει τα μπεκάκια κάνει επαναπρογραμματισμό και φεύγω. Δυστυχώς κάνει πάλι τα ίδια.. Καμμία ιδέα................................... Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ppappass
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 11 Ιούλ, 2012 20:52

Re: Μόλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό wishmaster » Κυρ 15 Ιούλ, 2012 23:24

Καλησπερα σας και απο εμενα.λεγομαι σωκρατης και ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε forum οποτε αν γραφω κατι λαθος δειξτε κατανοηση.
εχω και εγω ενα hyundai i10 1.1 οποιο εχω βαλει της omvl to dream xxi.αεριου ψεκασμου χωρις λαδιερα 1400 ευρω.απο οσο εχω ψαξει θεωρειται καλη εταιρια η omvl.το προβλημα ομως και σε εμενα ειναι το σβησιμο με το πατημα του συμπλεκτη οταν εχω air-condition.η γνωμη ομως η δικια μου για το συγκεκριμενο προβλημα και σε εμενα και σε ολους σας με το συγκεκριμενο αμαξι ειναι το μηκος στα σωληνακια μετα τα μπεκ.σε εμενα κυμαινονται απο 20 εκατοστα το κοντιτερο μεχρι 40 εκατοστα το μακρυτερο.φαντοζομαι πως για την μπεκιερα δεν υπηρχε αλλο μερος να μπει.τωρα αν στις δικες σας περιπτωσεις δεν ισχυει και σας τισ εχουν βολεψει πιο κοντα στους αυλους εισαγωγης πειτε μου και εμενα που μπας και τους αλλαξω θεση.προς το παρων σκεφτομαι 3 λυσεις.
1ον στο ιδιο συστημα να βρω να βαλω αλλες απο gfi που ειναι χωριστες ως γνωστον.
2ον να αλλαξω γενικα πολλαλη εισαγωγης στο hyundai και να βαλω αλλη που να μου δινει περισσοτερη ελευθερια σε χορο
3ον να δω αν υπαρχουν τιποτα διπλες μπεκιερες,να εχω 2 και 2 ωστε να μοιραστουν οι αποστασεις
4ον να βρω κανεναν που να πιανουν τα χερια του και να φτιαξω νεο σωμα για το καθε υπαρχον μπεκ που να χωραει στο εσωτερικο της πολλαπλης.
απο θεμα αλλαγης ρυθμισεων εχω παει και τις εχουμε αλλαξει 3 φορες μεχρι τωρα αλλα τιποτα.

παντως γενικα θελω να κανω ενα σχολιο για ολους τους εγκαταστατες.ειναι κακιστη εως χειριστη η επιλογη τους να εξειδικευονται πανω σε ενα η 2 μονο συστηματα την στιγμη που το καθε αμαξι εχει διαφορετικους χωρους και ιδιαιτεροτητες. κατα την γνωμη μου να εχουν μια γκαμα τουλαχιστων με 6 διαφορετικους τυπους συστηματων.και σιγουρα καποια απο αυτα με χωριστα μπεκ.

οσο για την καταναλωση υγραεριου αυτη κυμαινεται για μεικτες διαδρομες που κανω επι το πλειστων για την δουλεια μου πατρα-ριο στα 8 λιτρα ανα 100 χλμ.και στα 7 για ταξιδι.τιμες που κατα την γνωμη μου ειναι απαραδεκτες την στιγμη που ειναι γυρω στο 20 και 40 % αντιστοιχα μεγαλυτερες απο οτι με βενζινη.κυριως αυτη του ταξιδιου.αυτος ειναι μαλιστα ο κυριως λογος που τσαντιζομαι γιατι το θεμα με τον συμπλεκτη το εχω ψιλολυση με το να παταω ασταπιαια το γκαζι επανω στην αλλαγη της ταχυτητας.
wishmaster
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 15 Ιούλ, 2012 22:55

Re: Μόλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό wishmaster » Κυρ 15 Ιούλ, 2012 23:57

για το θεμα της καταναλωσης και με ολο το σεβασμο θα ηθελα να κανω ενα σχολιο προς τον χρηστη dimarg.θελω να πιστευω οτι τα 8 λιτρα με τα οποια εισαι ευχαριστημενος ειναι καταναλωση εντος πολεως η απλα ξεζουμιζεις το αμαξι.γενικα βεβαια δεν θα θιξω το θεμα μεικτης διαδρομης γιατι οι συνθηκες μπορει να διαφερουν αρκετα θα παραθεσω ομως το παραδειγμα συγκρισης που εχω για ταξιδι.
με βενζινη ειχα παει απο πατρα στην μονεμβασια 3ημερο και οταν υπολογισα την βενζινη για ολες τις αποστασεις που εκανα εκαψα 5.5λ /100 χλμ.ειχα παει με αρκετα ζεστο καιρο air-condition κατα 2/3 της διαδρομης και πατημενος στο κορινθος-τριπολη 130 με 140 επι 10λεπτα ολοκληρα καπου καπου μαλιστα.
αντιθετα με υγραεριο ειχα παει αθηνα και χωρις air condition χειμωνα και ταχυτητες το πολυ μεχρι 120 μετα την κορινθο κατι το οποιο σε αντιστοιχια σε βενζινη πιστευω το πολυ 5 λιτρα ανα 100 θα καιγοντουσαν με το υγραεριο εκαψα 7 λιτρα .τιμη 40% επανω σε συγκρηση με τα 5 λιτρα ή 27 % σε συγκρηση με τα 5.5 λιτρα.καμια σχεση λοιπον με το 10% παραπανω εστω 15% που υποσχοντουσαν.
εγω προσωπικα στο ταξιδι χωρις air condition και με ταχυτητες μεχρι 120 δεν ανεχομαι απο εναν κινητηρα 1100cc 66 αλογων καταναλωση 7 λιτρων τα 6 ειναι μια ανεκτη τιμη εστω με ενα 20 % παραπανω λογο του υγραεριου.το ρεζερβουαρ του υγραεριου μου ειναι 40 λιτρα φουλαρω με 32.σε ταξιδι με αυτες τις συνθηκες θα επρεπε να κανω 530 χλμ και οχι 450.
wishmaster
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 15 Ιούλ, 2012 22:55

Re: Μόλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό MITSOS » Πέμ 09 Αύγ, 2012 14:17

Για τα σβησίματα με το συμπλέκτη διαβάστε παραπάνω.
Θέλει εμπλουτισμό το μείγμα στις στροφές που έχει θέμα ο κινητήρας κατά την επιβράδυνση του.
MITSOS
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Τετ 21 Δεκ, 2011 11:33

Σβηνει με το πατημα του συμπλεκτη

Δημοσίευσηαπό babis12 » Κυρ 02 Ιουν, 2013 21:48

Εχω βαλει εδω και εναμιση χρονο σε Grande Punto Lanndirenzo, εχω κανει αμετρητες επισκεψεις στο συνεργειο ,αλλαξα απο evo σε omegas, θεσεις στα μπεκ … σβησιματα διακοπες , μπουκωματα, mail στην Ιταλια, καινουργιες χαρτογραφησεις, και πολυ υπομονη , χαμενο χρονο και λεφτα. Επισκεφτηκα τρια συνεργεια και στο ενα καταφεραν να το στρωσουν αρκετα αλλα υπαρχει ενα θεμα που μενει τελειως άλυτο .Οταν παταω συμπλεκτη πεφτουν οι στοφες και αναβει το κοκκινο λαμπακι του κινητηρα και παει να σβησει ή σβηνει τις περισσοτερες φορες. Αν καποιος εχει λυση για αυτο το προβλημα ας μου την πει και μενα, εχω ταλαιπωρηθεί αφανταστα με το θεμα του αεριου.
babis12
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιουν, 2013 21:15

Re: Σβηνει με το πατημα του συμπλεκτη

Δημοσίευσηαπό Lefty » Κυρ 02 Ιουν, 2013 22:03

Babi είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα πριν κάτι μήνες. Το θέμα που είχα ειναι, οτι είχε τρύπα το λάστιχακι απο την λαδιερα και έβγαζε πρόβλημα με τον αέρα. Φυσικά μετα απο αυτο την ξυλωσα τελείως την λαδιερα.
Toyota Yaris 1000cc, 260.000km τα 31.000km με LPG,AC STAG 300-4 ISA2,Tomasetto Πνεύμονας.
Lefty
 
Δημοσιευσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ 28 Απρ, 2012 20:02

Re: Σβηνει με το πατημα του συμπλεκτη

Δημοσίευσηαπό geopapad0p » Κυρ 02 Ιουν, 2013 23:06

Πεταλούδα γκαζιού (καθάρισμα και επαναρύθμιση), αισθητήρας στροφών, κακώς κομμένη-επανασυνδεδεμενη πλεξούδα,λάθος τρυπημένη πολλαπλή εισαγωγή, λάθος ρύθμιση του χάρτη υγραεριου στα φορτία, ελλαττωματικός εγκέφαλος υγραεριου.
ΥΓ. με το αιρ κοντίσιον σβήνει πιο συχνά?
Καλά κουράγια.
viewtopic.php?f=3&t=657
D-4D...
geopapad0p
 
Δημοσιευσεις: 104
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ, 2012 10:57

Re: Σβηνει με το πατημα του συμπλεκτη

Δημοσίευσηαπό babis12 » Δευτ 03 Ιουν, 2013 00:30

Λαδιερα παιδια δεν εχω.Αισθητηρα στροφων εχω αλλαξει προληπτικα,την πολλαπλη την εχουμε τρυπησει 2 φορες και εχουμε αλλαξει θεση στα μπεκ και μαλλον αυτη ειναι η καλυτερη,μπουζι εχω αλλαξει σε αεριου,το ενα πολλαπλασιαστη προληπτικα.Αμετρητα χιλιομετρα σε δοκιμες και ρυθμισεις και το αποτελεσμα απογοητευτικο.Βελτιωτικα προσθετα σε βενζινα και αεριο παλι τα ιδια, μικρα μεγαλα μπεκ αεριου τα ιδια.Αν γραψω τι εχω τραβηξει απο την πρωτη στιγμη .....
Βεβαια κανεις δεν αρνειται οτι υπαρχει προβλημα και συνεχεια κανουμε προσπαθειες εγω ομως δεν εχω αυτοκινητο.Καλη η οικονομια γιατι εχω κανει 42000km αλλα με μεγαλη ταλαιπωρια.Και ο αντιπροσωπος γνωριζει το θεμα.
babis12
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιουν, 2013 21:15

Re: Σβηνει με το πατημα του συμπλεκτη

Δημοσίευσηαπό geopapad0p » Δευτ 03 Ιουν, 2013 06:33

Αν κινείται μόνο με βενζίνη, το παρουσιάζει;
Ξηλώσε το κ απαίτησε επαναφορά του οχήματος στην αρχικη κατάσταση. Δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Μπορει κ να βάζει αέρα απο την πολλαπλή που την έχει κάνει σουρωτηρι.
D-4D...
geopapad0p
 
Δημοσιευσεις: 104
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ, 2012 10:57

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες