Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τοποθέτηση LPG σε Fiat Panda 100HP

Re: Τοποθέτηση LPG σε Fiat Panda 100HP

Δημοσίευσηαπό xsaviola28 » Σάβ 21 Μάιος, 2011 02:50

καλοριζικο φιλε μου πολλα και οικονομικα χιλιομετρα ευχομαι
kia rio 1.4 41000 χμ με lpg 198000 συνολικά
xsaviola28
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ 14 Απρ, 2011 12:17

Re: Τοποθέτηση LPG σε Fiat Panda 100HP

Δημοσίευσηαπό Giannis » Σάβ 21 Μάιος, 2011 06:10

Να σαι καλά φιλαράκι!
Περιμένω το μεθεπόμενο ΣΚ, να πάω Σαλόνικα να το δοκιμάσω σε όλες τις συνθήκες.
Άλλη η αίσθηση του να δίνεις 50άρικο και να παίρνεις πίσω τα μισά :ymparty: :ymhug: :thumbup:
Fiat Panda100HP powered by EUROPEGAS 4ης Γενιάς Αερίου Ψεκασμού άνευ λαδιέρας..
Άβαταρ μέλους
Giannis
 
Δημοσιευσεις: 290
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ, 2010 13:34
Τοποθεσία: Athens

Re: Τοποθέτηση LPG σε Fiat Panda 100HP

Δημοσίευσηαπό rebel » Σάβ 21 Μάιος, 2011 07:57

καλοριζικο και απο μενα με πολλα και ασφαλη χλμ Σχετικα με τις αλλαγες των ταχυτητων εγω προσωπικα τα εκοψα τα 'κοκκινα' το παω μεχρι 4.500χλστρ....Αν θελω να 'παιξω' απλα το γυρναω στην βενζινη
ΚΙΑ Pro-ceed 1.6cc
rebel
 
Δημοσιευσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ 19 Μαρ, 2011 16:40
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τοποθέτηση LPG σε Fiat Panda 100HP

Δημοσίευσηαπό yiannis64 » Σάβ 21 Μάιος, 2011 12:28

Γεια σου Γιαννη , καλοριζικο και καλα και οικονομικα πλεον χιλιομετρα.
Κι εγω ειμαι ενα βημα πριν βαλω στο Qubo.
Εχω σχετικο ερωτημα κι εδω , και στο Panda Club.
(d.j.john απο Panda Club)

Θελω την βοηθεια σας κι εγω λοιπον , αν θελετε.
Ευχαριστω. :)
yiannis64
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ 21 Μάιος, 2011 02:06
Τοποθεσία: Ραφηνα Αττικης

Re: Τοποθέτηση LPG σε Fiat Panda 100HP

Δημοσίευσηαπό Giannis » Σάβ 21 Μάιος, 2011 22:31

rebel έγραψε:καλοριζικο και απο μενα με πολλα και ασφαλη χλμ Σχετικα με τις αλλαγες των ταχυτητων εγω προσωπικα τα εκοψα τα 'κοκκινα' το παω μεχρι 4.500χλστρ....Αν θελω να 'παιξω' απλα το γυρναω στην βενζινη

Το έκοψα και εγώ το σπορ αυτό..
Μου γέννησε όμως η τοποθέτηση του υγραερίου, τρία ερωτήματα:
1)Πόσο βάρος γενικά έχει μια εγκατάσταση? Υπολογίζω, με γεμάτη δεξαμενή(40lt), κοντά στα 50-55 κιλά.
Δεν ξέρω αν κάποιος έχει υπολογίσει κάτι πιο σαφή.
2)Όταν είσαι σε αρκετά ανηφορικό δρόμο και η δεξαμενή δεν είναι τελειως γεμάτη, η ένδειξη δείχνει ότι είναι άδεια και γυρνάει σε βενζίνη???
Μετά από τόσα χιλιόμετρα που έκανα, παρατήρησα ότι από τα τρία λαμπάκια, όταν ανέβαινα πήγε στα τέσσερα και όταν κατέβαινα, στο 1.
Λογικό δεν είναι?
3) Ποια είναι η ιδανική πίεση της αντλίας καυσίμου στο πρατήριο?
Μου γέμισε με 5,5 bar.
Fiat Panda100HP powered by EUROPEGAS 4ης Γενιάς Αερίου Ψεκασμού άνευ λαδιέρας..
Άβαταρ μέλους
Giannis
 
Δημοσιευσεις: 290
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ, 2010 13:34
Τοποθεσία: Athens

Re: Τοποθέτηση LPG σε Fiat Panda 100HP

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Σάβ 21 Μάιος, 2011 23:21

Giannis έγραψε:
rebel έγραψε:καλοριζικο και απο μενα με πολλα και ασφαλη χλμ Σχετικα με τις αλλαγες των ταχυτητων εγω προσωπικα τα εκοψα τα 'κοκκινα' το παω μεχρι 4.500χλστρ....Αν θελω να 'παιξω' απλα το γυρναω στην βενζινη

Το έκοψα και εγώ το σπορ αυτό..
Μου γέννησε όμως η τοποθέτηση του υγραερίου, τρία ερωτήματα:
1)Πόσο βάρος γενικά έχει μια εγκατάσταση? Υπολογίζω, με γεμάτη δεξαμενή(40lt), κοντά στα 50-55 κιλά.
Δεν ξέρω αν κάποιος έχει υπολογίσει κάτι πιο σαφή.
2)Όταν είσαι σε αρκετά ανηφορικό δρόμο και η δεξαμενή δεν είναι τελειως γεμάτη, η ένειξη δείχνει ότι είναι άδεια και γυρνάει σε βενζίνη???
Μετά από τόσα χιλιόμετρα που έκανα, παρατήρησα ότι από τα τρία λαμπάκια, όταν ανέβαινα πήγε στα τέσσερα και όταν κατέβαιαν, στο 1.
Λογικό δεν είναι?
3) Ποια είναι η ιδανική πίεση της αντλίας καυσίμου στο πρατήριο?
Μου γέμισε με 5,5 bar.




αναλογια βαρους 0,54 kg / λίτρο / 15c 40 x 0,54= 21,6kg + 10 kg +/- κελυφος ρεζερβουαρ

Κατά την εξάτμιση αυτή ο όγκος τους μεγαλώνει περίπου 250 φορές, γι' αυτό και το υγραέριο που είναι μίγμα αυτών αποθηκεύεται σε υγρή φάση σε πίεση 6 atm.
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Re: Τοποθέτηση LPG σε Fiat Panda 100HP

Δημοσίευσηαπό nickos » Τρί 17 Απρ, 2012 18:34

Giannis έγραψε:Το παρέλαβα χθες, έπειτα από μια μικρή καθυστέρηση.
Παιδευτήκανε με την πολλαπλή, όπου βγήκε έξω για να τοποθετηθούν τα μπεκ στην πίσω μεριά, γιατί μπροστά, δεν χώραγαν.
Η δεξαμενή που επιλέχθηκε, ήταν η μέγιστη χωρητικότητας, αναφορικά με τον διαθέσιμο χώρο που υπήρχε στον χώρο της ρεζέρβας, 47-48 λίτρων και ήταν ένας ακόμη λόγος που μας καθυστέρησε.
Καθαρά, είναι περίπου τα 37.
Ο χώρος δεξιά και αριστερά, καλύφθηκε από φελιζόλ, όπως είχα αρχικά ζητήσει.
Η πλήρωση του υγραερίου τοποθετήθηκε δίπλα σε αυτή της βενζίνης και έτσι, δεν φαίνεται τίποτα.
Σηκωμένο στο αναβατόριο, έκατσα και παρατήρησα όλες τις σωληνώσεις, όπου φαίνεται η πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει.
Μέσα στον χώρο της μηχανής, όλα είναι τακτοποιημένα και γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος από όλη την εγκατάσταση.
Πάμε τώρα στο software..
Δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ βενζίνης και υγραερίου, όση ώρα το έκανα βόλτα(30min).
Με το κουμπί sport πατημένο ή χωρίς, είναι όλα ίδια.
Από χθες, έχουμε κάνει εγώ και η γυναίκα μου περί τα 80km, και δεν υπάρχει κανένα είδους πρόβλημα, ρετάρισμα, κόψιμο ή λαμπάκι.
Η εναλλαγή από υγραέριο σε βενζίνη και αντίστροφα, δεν γίνεται αντιληπτή, παρά μόνο από το ενδεικτικό λαμπάκι.
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι με το που ολοκληρώνω τον έλεγχο και την πληρωμή, πήγα και το φούλαρα βενζίνη με 51€ και υγραέριο με 24,50€!!!!
Πήρε 31,80lt, με 0,77/lt.
Επιτέλους, μου έφυγε το άγχος.. #:-s
Φωτογραφίες, εντός της αυριανής ημέρας.


Γιάννη,ήθελα να σε ρωτήσω γιατι επέλεξες το πολωνικο σύστημα(με ιταλικό εγκέφαλο αν δεν κάνω λάθος) και όχι το Landi Renzo που φοράει το Pandaki μας ,μαμίσιο.....(απο τεχνικής πλευρας ρωτάω κυρίως,αλλα και απο οικονομικής ...)
Η ερώτηση μου ειναι καλοπροαίρετη,δεν θέλω να προσβάλω ουτε το σύστημα,ουτε την Car Gaz ,προς Θεού...

(το δικό μου ειναι 1,2 Dynamic,του 2005, ξέχασα να το αναφέρω πριν)
nickos
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Δευτ 16 Απρ, 2012 18:51

Re: Τοποθέτηση LPG σε Fiat Panda 100HP

Δημοσίευσηαπό nickos » Τρί 17 Απρ, 2012 18:48

astragjtg έγραψε:
AKLONITOS έγραψε:Μήπως για τον τρόπο οδήγησής σου θα ήταν καλύτερα να τοποθετήσεις κάποιο σύστημα που στα ψηλά ψεκάζει και λίγο βενζίνη; Διάβασα για το BIGAS ότι "Τα BIGAS είναι από τα ελάχιστα συστήματα στην αγορά με ενσωματωμένη λειτουργία αντιμετώπισης του φαινομένου πρόωρης φθοράς βαλβίδων και εδρών (valve recession). Ψεκάζοντας ταυτόχρονα μια μικρή ποσότητα βενζίνης υπό συγκεκριμένες συνθήκες, λιπαίνουν τον κινητήρα χωρίς να ανεβάζουν την κατανάλωση."
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω γι'αυτό το θέμα ας ενημερώσει και εμάς που ψαχνόμαστε...


Δεν ειναι το μονο συστημα που ψεκαζει και βενζινη ''υπο ορισμενες συνθηκες''....

Δεν αντιλεγω για το αν κανει καλο αυτο οσο για το αν ειναι ο καθενας διατεθημενος να καιει και βενζινη π.χ. 2lt/100χλμ επιπλεον του υγραεριου...εγω οχι γι'αυτο και επελεξα το συστημα που και τελικα εβαλα στο αμαξι μου.

Η αποφαση και η τελικη επιλογη ειναι προσωπικο θεμα.


Παιδιά,το Landi Renzo Omegas plus είναι τέτοιο σύστημα??( που ψεκαζει και βενζινη ''υπο ορισμενες συνθηκες''...). Νίκος-Panda,1.2 8v,του 2005. thanks
nickos
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Δευτ 16 Απρ, 2012 18:51

Re: Τοποθέτηση LPG σε Fiat Panda 100HP

Δημοσίευσηαπό frequent » Σάβ 21 Απρ, 2012 14:02

Το landi οντως εχει αυτη την επιλογη, απ οτι μου ειπε ο εγκαταστατης, το ρυθμισε να ριχνει λιγο βενζινη μετα τις 4500 στρ αν το γκαζι ειναι τερμα για αρκεη ωρα πχ προσπεραση σε ανηφορα με φορτιo. Lancia ypsilon 1.4
frequent
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 30 Ιαν, 2012 15:53

Re: Τοποθέτηση LPG σε Fiat Panda 100HP

Δημοσίευσηαπό Giannis » Σάβ 21 Απρ, 2012 18:13

Από όσο ξέρω, έχω την επιλογή ψεκασμού βενζίνης, αλλά δεν την έχω ενεργοποιήσει.
Fiat Panda100HP powered by EUROPEGAS 4ης Γενιάς Αερίου Ψεκασμού άνευ λαδιέρας..
Άβαταρ μέλους
Giannis
 
Δημοσιευσεις: 290
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ, 2010 13:34
Τοποθεσία: Athens

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Fiat

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης