Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Mercedes C200 Kompressor

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό geopapad0p » Πέμ 28 Μαρ, 2013 19:56

Φίλε δυστυχώς σου έκατσε λαχείο. Καλο κουράγιο!!
Μακάρι να μην ισχύσει στην περίπτωση σου το ρητο ότι η καλη μέρα απο το πρωι φαίνεται....


D-4D...
D-4D...
geopapad0p
 
Δημοσιευσεις: 104
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ, 2012 10:57

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό kostaspan » Πέμ 28 Μαρ, 2013 20:43

Μακαρι αλλα και εγω πιστευω οτι η καλη μερα απο το πρωι φενεται....ας ελπισω οτι θα ισχυσει το ρητο που λεει οτι πληρωνεις παιρνεις και φανω τυχερος....
kostaspan
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιαν, 2013 13:03

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 28 Μαρ, 2013 22:03

kostaspan έγραψε:Καλησπερα και παλι....Μετα απο 10 ημερες λοιπον μετα την αντικατασταση του εγκεφαλου υγραεριου (λογω οτι καηκε ) ....και αφου ολα λειτουργουσαν καλα....παει και ο καινουργιος εγκεφαλοςςςςςς...καηκε και αυτος....η μαλλον το module που εχει μεσα καηκε αλλα θεωρειτε καμενος ο εγκεφαλος γιατι το module ειναι μεσα στο κουτι του εγκεφαλου.( ο 2ος μεσα σε 500 χλμ ) :oops:
Ξανα παλι στο συνεργειο ( αλλη μια μερα χαμενη ) με ρεταρισματα...2 κυλινδρους να υπολειτουργουν( και στη βενζινη και στο υγραεριο) .....
Με τον εγκαταστατη πηγαμε σε γνωστο του συνεργειο Μercedes στον Πειραια οπου συμφωνηθηκε μεταξυ του εγκαταστατη και του μηχανικου τηε Mercedes η αποψη οτι πιθανον να ειναι βλαβη των μπεκ της βενζινης τα οποια στελνουν πιο πολυ ρευμα στον εγκεφαλο του υγραεριου και για αυτο καηκαν και οι 2 εγκεφαλοi ( βεβαια ακομα και στα παιχνιδια απο τα JUMBO υπαρχει προστασια για να μην καει κυριως το μοτερ τους ) ενω στον εγκεφαλο του υγραεριου υπαρχει προστασια για τον εγκεφαλο αλλα οχι για το module του εγκεφαλου που ομως ειναι μεσα στο κουτι του εγκεφαλου και πρεπει να αλλαχθει ολοσ ο εγκεφαλοσ.....( ηλιθιο μου ακουγεται ) αλλα μαλλον κατι παραπανω θα ξερουν οι Ολλανδοι... :lol:

Αφου βγαλαμε τον εγκεφαλο και την ασφαλεια του υγραεριου και το αυτοκινητο εμεινε να λειτουργει μονο με βενζινη το πηρα και εφυγα μεχρι να απαντησει απο την Ολλανδια η PRINS ( εκει εσταλη ο πρωτος καμμενοσ εγκεφαλσς ) ...Επισης θα πρεπει να παει το αυτοκινητο στην Mercedes παλι για να το παρακολουθησουν στο διαγνωστικο μεχρι να δουν τι γινεται με τα μπεκ και τα ρευματα για να εχουμε και απο εκει μια αποψη... :clap:
Εν αναμονη λοιπον της απαντησης κυκλοφορω μονο βενζινοκινητος....
Οχι και τοσο καλα για 20ημερη εγκατασταση και εμπειρια με υγραεριο.... :((
Ελπιζω να βρεθει λυση και ολα να πανε καλα για να ησυχασω και εγω και ο εγκαταστατης
Ενημερωνω για οτι νεοτερο...




τα μπεκ της βενζινης δεν στελνουν ρευμα σε κανεναν εγκεφαλο γιατι σαν εξαρτημα δεν μπορουν να παραγουν ρευμα, αλλα και ο εγκεφαλος του υγραεριου στην συνδεσμολογια βρισκεται αναμεσα στον εγκεφαλο της βενζινας και των μπεκ, οποτε τα μπεκ του υγραεριου παιρνουν ρευμα απο τον εγκεφαλο του υγραεριου.
στην λειτουργια της βενζινας (χωρις τον εγκεφαλο του υγραεριου πανω στην εγκατασταση) εχεις καποια δυσλειτουργια ή καποιο λαμπακι check engine αναμενο ?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 28 Μαρ, 2013 23:28

Εχει τσεκ μονιμα στη βενζίνη για αισθητηρα λαμδα εχει επίσης πολυ λάδι στην πλεξούδα , στο μοτέρ αυτο γενικα εχει θέμα με το λάδι στην πλεξουδα , μας ενημέρωσε η μερσεντες ( εξουσιοδοτημενο συνεργειο που συνεργαζόμαστε στο υγραεριο ) οτι πιθανώς θα χρειαστεί μια εχτρα φύσα στην πλεξούδα την λεγόμενη ελαιοπαγιδα, διατίθεται και σαν ανταλλακτικά και απορούν πως τόσο καιρο δεν εχει κάνει κάτι ο εγκέφαλος της βενζινης , ειναι το 2.0 μοτέρ του 2001 ο παλιός κομπρεσορας με το κοκινο καπακι. Θα πρέπει να μπει τη Δευτέρα για έλεγχο και μετα ξαναμπεί ο εγκέφαλος του αερίου. Ειναι κάτι περιεργο και μοναδικο που και πολλοί συνάδελφοι εδω πιθανώς δεν γνωρίζουν. Δεν μπορει το μοτέρ να λειτουργεί άψογα για 5-6 ημέρες και να τρώει black out ξαφνικά με τέτοια βλάβη 2 φορές.
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό kostaspan » Παρ 29 Μαρ, 2013 00:00

Σωστα....τα εχει ολα αυτα...τα ειχε και πριν το υγραεριο...και οπως ενημερωσε επισης σωστα η Mercedes ( ημουν μπροστα ) αλλα και ο δικος μου μηχανικος στο συνεργειο που το παω χρονια τωρα.. .....αυτες οι βλαβες δεν επηρεαζουν καθολου την λειτουργια του εγκεφαλου του υγραεριου...
Αλλωστε...το συνεργειο της Mercedes ειπε οτι ειναι θεμα μπεκ πιθανον....τα οποια καινε το module λογω ρευματος οχι λογω λ....Αυτο ειπε...
Αλλα ...ας μην προτρεχουμε....θα το δουμε απο Δευτερα...
Εχω ακομη εμπιστοσυνη και στο συστημα και στους εγκαταστατες...
kostaspan
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιαν, 2013 13:03

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 29 Μαρ, 2013 00:04

αν λειπουν οι ελαιοπαγιδες στα mercedes ειναι ενα μεγαλο προβλημα με τη ζημια που προκαλουν στην πλεξουδα, αλλα με check αναμμενο και μονιμη βλαβη στο συστημα (και ειδικα απο τον αισθητηρα λαμδα που ειναι ο μοναδικος ελεγκτης του μειγματος) ειναι δυνατον να γινει σωστη ρυθμιση?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 29 Μαρ, 2013 00:07

kostaspan έγραψε:Σωστα....τα εχει ολα αυτα...τα ειχε και πριν το υγραεριο...και οπως ενημερωσε επισης σωστα η Mercedes ( ημουν μπροστα ) αλλα και ο δικος μου μηχανικος στο συνεργειο που το παω χρονια τωρα.. .....αυτες οι βλαβες δεν επηρεαζουν καθολου την λειτουργια του εγκεφαλου του υγραεριου...
Αλλωστε...το συνεργειο της Mercedes ειπε οτι ειναι θεμα μπεκ πιθανον....τα οποια καινε το module λογω ρευματος οχι λογω λ....Αυτο ειπε...
Αλλα ...ας μην προτρεχουμε....θα το δουμε απο Δευτερα...
Εχω ακομη εμπιστοσυνη και στο συστημα και στους εγκαταστατες...



και καλα κανεις, πολυ καλο συστημα και εγκαταστατες με εμπειρια.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό kostaspan » Παρ 29 Μαρ, 2013 00:16

Σωστη ρυθμιση δεν μπορει να γινει ισως στο μειγμα ( για την καταναλωση ) .Αλλωστε φανταζομαι οτι θα το ελεγαν οι εγκαταστατες οτι δεν μπορουμε να κανουμε σωστη ρυθμιση με προβληματικο Λαμδα και πιθανον να εχεις προβληματα γιαυτο παρτο και φερτο οταν το φτιαξεις....Ετσι δεν ειναι ??? Αυτο ομως ειναι αλλο απο το καιει τους εγκεφαλους του αεριου λογω ρευματος. Αλλο το ενα ...αλλο το αλλο...νομιζω το ανεφερα παραπανω οτι το ιδιο ειπαν και στη Mercedes....Αλλο το ενα ...αλλο το αλλο...
kostaspan
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιαν, 2013 13:03

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό kostaspan » Τρί 16 Απρ, 2013 23:17

Παλι εδω λοιπον μετα απο 15 μερες κινησης μονο με βενζινη ( χωρις κανενα προβλημα ) και αφου σε αυτο το διαστημα αλλαξα ολη την πλεξουδα του αυτοκινητουι μετα απο διαβεβαιωση του εγκατατατη υγραεριου οτι αυτο ηταν το προβλημα το οποιο εκαιγε τον εγκεφαλο υγραεριου...εβαλα ελαιοπαγιδες και σημερα λοιπον βαλαμε νεο εγκεφαλο και ελπιζω ολα να κυλησουν ομαλα ..αυτο αλλωστε με διαβεβαιωσαν και οι εγκαταστατες....
Αυριο αλλαζω και αισθητηρα Λ για να εχω τη σωστη καταναλωση ....και ολα θα ειναι οπως πρεπει να ειναι οπως μου ειπαν οι εγκαταστατες...
Αυτη τη φορα ειμαι πιο αισιοδοξος οτι θα πανε ολα καλα και δεν θα ταλαιπωρουμε ουτε εγω αλλα ουτε τα παιδια στην Qgas...
kostaspan
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιαν, 2013 13:03

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό kostaspan » Πέμ 18 Απρ, 2013 22:58

Αλλαχτηκε και ο αισθητηρας Λ σημερα.....ολες οι βλαβες διορθωθηκαν λοιπον αλλαχτηκε η πλεξουδα , μπηκε λαδοπαγιδα, αλλαχτηκε ο Λ ......ουτε βγαζει καμια βάβη το αυτοκινητο ουτε check engine...
Τωρα ειναι η ωρα του υγραεριου να αποδειξει οτι ολα θα λειτουργουν αψογα απο εδω και περα....
Αναμενω......
kostaspan
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιαν, 2013 13:03

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mercedes

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες