Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

jeep xj 2.5 lpg αποριες

jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό strofimios » Πέμ 14 Απρ, 2011 10:03

Επειδη δεν κατεχω πραμα που λενε,και εχω μπερδευτει γιατι το καθε συνεργειο λεει τα δικα του,ειπα να zητησω τη βοηθεια σας!!
Καθε μερα κανω με το cherokee 100χλμ. μονο για το πηγαινε ελα στη δουλεια.Οποτε με συμφερει το υγραεριο.Απο το....ψαξιμο που εχω κανει στα συνεργεια εχω βρει διαφορα συστηματα και διαφορες τιμες.Αλλα συστηματα τα εχω ακουσει και αλλα τα ακουσα για πρωτη φορα.
Stargas,emetgas 1400€
Brc 1600€ σε γνωστο συνεργειο,πρατηριο
Βrc 1300€ απο γνωστο συνεργειο,εκτος Αθηνας,
Βrc 1240€ απο συνεργειο που ασχολειται μονο με εγκατασταση lpg και φυσικα εχει ανοιξει τωρα.
Tomasetto 1600€ απο συνεργειο jeep
Ιταλικο συστημα με Πολωνικο εγκεφαλο 1400€ απο συνεργειο jeep
AC Πολωνικο 1750€ απο συνεργειο jeep
Prins 1700€ και 1900 με τα μπεκ της keihin + "λαδιερα"
Επισης το συνεργειο που παω τα αυτοκινητα μου συνεργαζεται με καποιους εγκαταστατες,απο τους οποιους φυσικα θα περνει καποια προμηθεια,μου εχει πει για 1600€+φπα κλπ.
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό sdaoulas » Πέμ 14 Απρ, 2011 10:39

φιλε μου prins δαγκωτο. Εγω αν δεν εβαζα περυσι το καλοκαιρι 5ης γεννιας ICOM JTG και εβαζα 4ης γεννιας θα πηγαινα σε Prins. Τη θεωρω αν οχι την καλυτερη, αλλα από τις καλυτερες.
fly...
Άβαταρ μέλους
sdaoulas
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 21:24

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό strofimios » Πέμ 14 Απρ, 2011 10:59

Μολις εμαθα και το κιτ που τοποθετει ο εγκαταστατης που συνεργαζεται με το συνεργειο που παω τα αμαξια μου.
Ειναι Πολωνικο,oscar το λενε.
Ζητανε 1400€+καποιο μικρο φπα+80€ για τα χαρτια.
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 14 Απρ, 2011 11:39

strofimios έγραψε:Μολις εμαθα και το κιτ που τοποθετει ο εγκαταστατης που συνεργαζεται με το συνεργειο που παω τα αμαξια μου.
Ειναι Πολωνικο,oscar το λενε.
Ζητανε 1400€+καποιο μικρο φπα+80€ για τα χαρτια.


Το ΦΠΑ ειναι 23%.....δεν ειναι και μικρο...(322 ευρω)

Το OSCAR παντως....μονο στα βραβεια το εχω ακουσει :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό strofimios » Πέμ 14 Απρ, 2011 11:42

astragjtg έγραψε:
strofimios έγραψε:Μολις εμαθα και το κιτ που τοποθετει ο εγκαταστατης που συνεργαζεται με το συνεργειο που παω τα αμαξια μου.
Ειναι Πολωνικο,oscar το λενε.
Ζητανε 1400€+καποιο μικρο φπα+80€ για τα χαρτια.


Το ΦΠΑ ειναι 23%.....δεν ειναι και μικρο...(322 ευρω)

Το OSCAR παντως....μονο στα βραβεια το εχω ακουσει :lol:

Και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου!!
Γνωμες-αποψεις για το prins;Πρεπει να βαλω flash lube;
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό Marousiotis » Πέμ 14 Απρ, 2011 13:48

Αν κι εγω εχω βαλει Star gas,και δεν εχω προσωπικη εμπειρια,απ οτι διαβαζω τα Prins λενε οτι ειναι κορυφαια.
Κωστας
Suzuki New Grand Vitara 2.0
Marousiotis
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 13:30

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό strofimios » Πέμ 14 Απρ, 2011 15:13

Εχω καταληξει σε 2 συστηματα.Της brc και της prins.Απο οσο εχω καταλαβει το κιτ της prins αξιζει για τα μπεκ της keihin.Εγω ομως που δεν θελω να δωσω τα 200€ παραπανω,θα παρω (υποθετικα) το συστημα με τα 1700€ και τα "απλα" μπεκ.Τι παραπανω θα μου προσφερει(ομαλη λειτουργεια,περισσοτερη δυναμη,οικονομια κλπ)απο το κιτ της brc,του οποιου η τιμη ειναι αρκετα πιο χαμηλη;
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό dti » Πέμ 14 Απρ, 2011 18:51

Ίσως καλύτερη ποιότητα υλικών και πιο μελετημένες οδηγίες εγκατάστασης. Prins δε νομίζω να περνά ο οποιοσδήποτε εγκαταστάτης.
Από την άλλη, θεωρώ τη brc, με βάση τις εμπειρίες πολλών χρηστών, μια πολύ αξιόπιστη εταιρεία.
Οπότε το θέμα ίσως δεν είναι στο ποιο σύστημα από τα δύο, αλλά σε ποιον εγκαταστάτη σε βολεέυει να πας που να κάνει σωστη δουλειά. Ψάξε και στα ειδικά forums 4χ4 καθώς υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν κάνει ήδη τη μετατροπή, οπότε θα έχεις να μάθεις πολλά από τις εμπειρίες τους.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό strofimios » Δευτ 18 Απρ, 2011 11:26

"Προβληματων" συνεχεια.Αποφασισα να βαλω icom,σε εγκαταστατη διπλα στο σπιτι μου.Παω λοιπον σημερα το πρωι για να κανονισουμε τα της εγκαταστασης και προκυπτει οτι η icom δεν εχει τοροειδη δεξαμενη που να μπαινει ορθια στη θεση της ρεερβας μου.Οποτε λεω "ας βαλουμε "θερμοσιφωνα" κατα μηκος στο πλαι του πορτμπαγκαζ".Η πιο μικρη διασταση ειναι 84εκ. στο μηκος.Επειδη η πλατη του πισω καθισματος ειναι κεκλιμενη στο πατωμα εχουμε οφελιμο μηκος 88εκ. αλλα στο υψος που φτανει η μπουκαλα εχουμε 76εκ.!
Οποτε πρεπει να βρω κατι αλλο.Υπαρχει αυτο http://autotanks.co.uk/ αλλα θα μου κοστισει 500€ παραπανω και με φουλαρισμενα τα τεποζιτα βενζινης και αεριου θα εχω 60 κιλα παραπανω βαρος,απο οτι θα ειχα με το μαμα τεποζιτο φουλαρισμενο και μια ιδια μπουκαλα και αυτη φουλ αλλα φυσικα μεσα στο πορτμπαγκαζ.Επειδη απο οτι εχω καταλαβει δεν υπαρχει αλλη εταιρεια που να δινει κιτ υγρης εκχυσης για το αμαξι μου μηπως να παω σε κιτ αεριας(prins με τα "απλα" μπεκ);Αλλη λυση για το θεμα του χωρου;
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 18 Απρ, 2011 16:38

strofimios έγραψε:"Προβληματων" συνεχεια.Αποφασισα να βαλω icom,σε εγκαταστατη διπλα στο σπιτι μου.Παω λοιπον σημερα το πρωι για να κανονισουμε τα της εγκαταστασης και προκυπτει οτι η icom δεν εχει τοροειδη δεξαμενη που να μπαινει ορθια στη θεση της ρεερβας μου.


Απ'οσο ξερω και εχω δει, τοροειδη δεξαμενη ορθια δεν παει καμια δεξεμενη-καμιας εταιριας. Αυτο με επιφύλαξη.

strofimios έγραψε:Οποτε πρεπει να βρω κατι αλλο.Υπαρχει αυτο http://autotanks.co.uk/ αλλα θα μου κοστισει 500€ παραπανω


Αν καταλαβα καλα. λες να βαλεις αυτο πισω,απέξω εκτεθειμένο ??? :o :shock: :? Επιτρέπεται απο το νομο ? Αλλα και να επιτρεπονταν, εγω δεν θα το εκανα...(Αν φας στουκα απο πισω....ξερεις τι θα γινει..... :angel: :angel: :angel: )
Απο πανω απο το αμαξι , ναι. :thumbup:

strofimios έγραψε:και με φουλαρισμενα τα τεποζιτα βενζινης και αεριου θα εχω 60 κιλα παραπανω βαρος,απο οτι θα ειχα με το μαμα τεποζιτο φουλαρισμενο και μια ιδια μπουκαλα και αυτη φουλ αλλα φυσικα μεσα στο πορτμπαγκαζ.


Το ντεποζιτο της βενζινης δεν χρειαζεται να το εχεις γεματο πλεον.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης