Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ford mondeo 1999cc 2008

Ford mondeo 1999cc 2008

Δημοσίευσηαπό PrinApo » Κυρ 21 Απρ, 2019 10:11

Καλημέρα, διαβάζω πολύ καιρό το forum και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω βρει ακόμα απάντηση στο δίλημμα μου... Έχω ένα Ford mondeo 2000 κυβικά του 2008 με ένα αρκετά καλό πόσο τέλους κυκλοφορίας και με υψηλή κατανάλωση βενζίνης. Έχω μπει στην διαδικασία να ψάχνω να βάλω υγραέριο αλλά 2 μηχανικούς που έχω ρωτήσει μου είπαν να μην το σκέφτομαι καν γτ το μοτέρ δεν θα αντέξει ούτε 40000 χλμ, ενώ άλλοι πάλι μου είπαν ότι μου λένε βλακειες και είναι θέμα συστήματος υγραερίου και εγκατάσταση το αν θα έχω ζημιές. Οπότε λίγη βοήθεια θα ήταν χρήσιμη τι να κάνω? Ή κάποιος που να έχει το ίδιο μοντέλο και να έχει μια εμπειρία με υγραέριο? Ευχαριστώ
PrinApo
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 21 Απρ, 2019 09:45

Re: Ford mondeo 1999cc 2008

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 21 Απρ, 2019 12:34

Βεβαίως παίζει ρόλο το σύστημα , αλλά το κυριότερο είναι η ρύθμιση.
Για αυτό εστίασε στον εγκατάστατη που θα το περασει.
Εάν αποφασίσεις να τοποθετηθούν μπεκ γρήγορα , και να ενεργοποιηθεί και ο ψεκασμός βενζίνης αναλόγως φορτίο κινητηρα / στροφές ,
Επιπλέον να μάθεις τι βαλβίδες διαθέτει ο κινητήρας.
Επιπλέον ποσά χιλιόμετρα κάνεις ετησίως ;
Εάν ψάξεις στή κοινότητα θα δείς οτι υπάρχουν εγκαταστάτες που έχουν βάλει σε ίδιο μοντέλο με το δικό σου.




Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ford mondeo 1999cc 2008

Δημοσίευσηαπό bouboulis » Σάβ 18 Μαρ, 2023 20:44

Καλησπέρα.
Υπάρχει κάποιος με τέτοιο αυτοκίνητο που να έχει κάνει αρκετά χιλιόμετρα με υγραέριο, για να μας πει τις εντυπώσεις του;
Σκέφτομαι να προχωρήσω τη μετατροπή με το κιτ της Lovato, το C-OBD II. Το σύστημα υποστηρίζει ψεκασμούς βενζίνης στα φορτία και δίνει τη δυνατότητα διακοπής της αντλίας βενζίνης, όταν δεν απαιτείται η χρήση της.


Sent from my iPad using Tapatalk
bouboulis
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 09 Μαρ, 2015 22:16


Επιστροφή στο Ford

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες