Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Volvo V50 1800. LPG θέλω! Μπορώ?

Re: Volvo V50 1800. LPG θέλω! Μπορώ?

Δημοσίευσηαπό gianis1971 » Δευτ 21 Νοέμ, 2011 11:28

tsopirs έγραψε:Δυο ειναι βασικα...Ο ενας εχει Tartarini αλλα εχει γυρω στις 40.000 και ο αλλος BRC...Μετα της 4500 ας πουμε..η ας ψεκαζει μειγμα και απο βενζινη και υγραεριο οπως εχω εγω σε φουλ φορτιο...Κορυφη το Lpi αλλα πολλα λεφτα τα οποια θα εδεινα μονο σε περιπτωση του Mondeo με τον σπανιο 1.8 εμμεσου ψεκασμου,η οποιο αλλο αυτοκινητο εχει καποιο ειδικο μοτερ...Καλυτερα στα 50.000km να αλλαξω και ενα κεφαλαρι που λεει ο λογος...Αν και δεν νομιζω πως δεν θα αντεξει μια κατοσταρα χιλιαδες ο συγκεκριμενος..Το παλικαρι με το BRC ουτε λαδοξυδιερες εχει ουτε καιει και βενζινη...
Μην φοβασαι απλως προχωρα με συναρτηση εναν καλο εγκαταστατη και ειδικα αν εχεις ασχολειθει με το συγκεκριμενο μοτερ..Η αλλη λυση ειναι να πας σε ενα ford service και να ρωτησεις τι μπορεις να κανεις μιας και περνανε το Ολλανδεζικο συνηθως τα παιδια

εχω κανει 45000 χλμ με icom 5ης γενεας σε mondeo mk4 1.6 2008 κανενα προβλημα
gianis1971
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ, 2010 19:55

Re: Volvo V50 1800. LPG θέλω! Μπορώ?

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 21 Νοέμ, 2011 19:58

Όπως έχω αναφέρει ξανά σε άλλο topic.
Το καύσιμο είναι ίδιο είτε ψεκάζεται αέριο είτε υγρό. Ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης της φθοράς των βαλβίδων είναι το ηλεκτρονικό σύστημα λίπανσης ή ο περιοδικός ψεκασμός μικροποσοτήτων βενζίνης μέσα από το πρόγραμμα του συστήματος υγραερίου. Το πρόβλημα των βαλβίδων δεν ξεχωρίζει υγρό και αέριο ψεκασμό και αυτό φαίνεται ολοφάνερα από τις λίστες της Vialle που στα ευαίσθητα αυτοκίνητα προτείνει αλλαγή εδρών και βαλβίδων για 100% αξιοπιστία. ;)
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Volvo V50 1800. LPG θέλω! Μπορώ?

Δημοσίευσηαπό kbitsik » Πέμ 24 Νοέμ, 2011 21:15

LPGas έγραψε:Όπως έχω αναφέρει ξανά σε άλλο topic.
Το καύσιμο είναι ίδιο είτε ψεκάζεται αέριο είτε υγρό. Ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης της φθοράς των βαλβίδων είναι το ηλεκτρονικό σύστημα λίπανσης ή ο περιοδικός ψεκασμός μικροποσοτήτων βενζίνης μέσα από το πρόγραμμα του συστήματος υγραερίου. Το πρόβλημα των βαλβίδων δεν ξεχωρίζει υγρό και αέριο ψεκασμό και αυτό φαίνεται ολοφάνερα από τις λίστες της Vialle που στα ευαίσθητα αυτοκίνητα προτείνει αλλαγή εδρών και βαλβίδων για 100% αξιοπιστία. ;)



Σαν να εχεις δίκιο μου φαινεται.. :-B
VOLVO V50 1.8 συστημα LPG: Tartarini 4ης γενιάς με Λαδιέρα, λαδάκι ελιάς και Μπαλσάμικο
kbitsik
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 14 Νοέμ, 2011 12:23

Re: Volvo V50 1800. LPG θέλω! Μπορώ?

Δημοσίευσηαπό actionpeugeot » Πέμ 01 Δεκ, 2011 00:30

Στα 1600 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και εγώ που έχω βάλει σε πελάτη μου όλα οκ όσο για τα 1800 οπωσδήποτε λαδιέρα και όλα θα πάνε καλά
ACTION PEUGEOT
ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ & ΝΙΚΟΣ
ΚΑΥΚΑΣΟΥ 51 ΝΙΚΑΙΑ
ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ LPG
ΤΗΛ. 2105617306 - 2105697890
actionpeugeot
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 09 Νοέμ, 2011 23:12
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ

Re: Volvo V50 1800. LPG θέλω! Μπορώ?

Δημοσίευσηαπό kbitsik » Κυρ 11 Δεκ, 2011 01:12

Λοιπον μετά την πολύτιμη βοήθεια όλων σας, κατάφερα να το πάρω απόφαση, και ανήκω και εγω πλέον στην παρέα σας! Παρέλαβα εχτές το αυτοκίνητο μου με τοποθετημένο το κιτ αερίου ψεκασμού της Tartarini! :thumbup: Με λαδόξυδα φυσικα, :shifty: για τον φόβο των ιουδαίων, αν και δε νομίζω οτι παιζει και πολύ ρόλο τελικα...
Η εγκατάσταση είναι άριστη, δυσκολέυεσαι να αναγνωρίσεις τί ειναι εργοστασιακό και τί οχι στο αυτοκίνητο.. :clap:
Δεξαμενή τοποθετήθηκε 52 λίτρα, αλλα η αλήθεια είναι οτι δε μου αρέσει το γεγονός οτι ανασηκώθηκε 3-4 πόντους το πάτωμα του χωρου αποσκευών (η συγκεκριμένη δεξαμενή ειναι 22 εκ ύψος). Επειδή θα μου τη δίνει όποτε θα το βλέπω, σκέφτομαι να ζητήσω αλλαγή της δεξαμενής με την αμέσως μικρότερη, 47 λιτρα που έχει ύψος 20 εκ. Θα χάσω αυτονομία περίπου 50 χλ.
Ξέρει κανείς να μου πεί πόσο τελικά υγραέριο θα μπορώ να γεμίσω στην δεξαμενή των 47 λίτρων???
Απο θέμα απόδοσης, έχω την εντύπωση οτι έχασε λίγο σε σπιρτάδα κατα την επιτάχυνση, αλλα μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Σε ανοιχτό δρόμο δε πρόλαβα ακόμα να το τρέξω.

Θα σηκώσω και φωτογραφίες με την εγκατάσταση οταν προλάβω καποια στιγμή.

Αντε να δώ τι κατανάλωση θα έχω, τις επόμενες μέρες.

Οσο για το θέμα των βαλβίδων, πήγα στη λαική και πήρα σκόρδα, τα κρέμασα στον κινητήρα, και ο Θεός βοηθός!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
VOLVO V50 1.8 συστημα LPG: Tartarini 4ης γενιάς με Λαδιέρα, λαδάκι ελιάς και Μπαλσάμικο
kbitsik
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 14 Νοέμ, 2011 12:23

Re: Volvo V50 1800. LPG θέλω! Μπορώ?

Δημοσίευσηαπό christoi » Κυρ 11 Δεκ, 2011 05:14

kbitsik έγραψε:η αλήθεια είναι οτι δε μου αρέσει το γεγονός οτι ανασηκώθηκε 3-4 πόντους το πάτωμα του χωρου αποσκευών (η συγκεκριμένη δεξαμενή ειναι 22 εκ ύψος). Επειδή θα μου τη δίνει όποτε θα το βλέπω, σκέφτομαι να ζητήσω αλλαγή της δεξαμενής με την αμέσως μικρότερη, 47 λιτρα που έχει ύψος 20 εκ. Θα χάσω αυτονομία περίπου 50 χλ.


Βάλε υλικό για να σηκωθεί όλο το πάτωμα στο ύψος της δεξαμενής.
Πληροφορίες θα βρεις αν ψάξεις στο φόρουμ (δεν μπορώ να θυμηθώ που ακριβώς για να σου δώσω σύνδεσμο).

kbitsik έγραψε:Ξέρει κανείς να μου πεί πόσο τελικά υγραέριο θα μπορώ να γεμίσω στην δεξαμενή των 47 λίτρων???


47 λίτρα χ 80% = 37,6 λίτρα

kbitsik έγραψε:Αντε να δώ τι κατανάλωση θα έχω, τις επόμενες μέρες.


Ότι και να έχεις, την μεγάλη χαρά θα την δεχτείς στα πρώτα γεμίσματα. Μετά το συνηθίζεις!
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Volvo V50 1800. LPG θέλω! Μπορώ?

Δημοσίευσηαπό Giannis » Κυρ 11 Δεκ, 2011 08:45

kbitsik έγραψε:Δεξαμενή τοποθετήθηκε 52 λίτρα, αλλα η αλήθεια είναι οτι δε μου αρέσει το γεγονός οτι ανασηκώθηκε 3-4 πόντους το πάτωμα του χωρου αποσκευών (η συγκεκριμένη δεξαμενή ειναι 22 εκ ύψος).


Μπορείς να βάλεις φελιζόλ, που είναι ελαφρύ και φθηνό.Εμένα μου το έβαλε ο εγκαταστάτης τσάμπα.

kbitsik έγραψε: Επειδή θα μου τη δίνει όποτε θα το βλέπω, σκέφτομαι να ζητήσω αλλαγή της δεξαμενής με την αμέσως μικρότερη, 47 λιτρα που έχει ύψος 20 εκ. Θα χάσω αυτονομία περίπου 50 χλ.
Ξέρει κανείς να μου πεί πόσο τελικά υγραέριο θα μπορώ να γεμίσω στην δεξαμενή των 47 λίτρων???


Αυτή φοράω εγώ.
Γεμίζει με 38 λίτρα, εκτός το γκαζάδικο του Ρέντη, που την γεμίζει με 46,8!!!!
Fiat Panda100HP powered by EUROPEGAS 4ης Γενιάς Αερίου Ψεκασμού άνευ λαδιέρας..
Άβαταρ μέλους
Giannis
 
Δημοσιευσεις: 290
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ, 2010 13:34
Τοποθεσία: Athens

Re: Volvo V50 1800. LPG θέλω! Μπορώ?

Δημοσίευσηαπό dathens » Κυρ 11 Δεκ, 2011 23:49

kbitsik έγραψε:Λοιπον μετά την πολύτιμη βοήθεια όλων σας, κατάφερα να το πάρω απόφαση, και ανήκω και εγω πλέον στην παρέα σας! Παρέλαβα εχτές το αυτοκίνητο μου με τοποθετημένο το κιτ αερίου ψεκασμού της Tartarini! :thumbup: Με λαδόξυδα φυσικα, :shifty: για τον φόβο των ιουδαίων, αν και δε νομίζω οτι παιζει και πολύ ρόλο τελικα...
Η εγκατάσταση είναι άριστη, δυσκολέυεσαι να αναγνωρίσεις τί ειναι εργοστασιακό και τί οχι στο αυτοκίνητο.. :clap:
Δεξαμενή τοποθετήθηκε 52 λίτρα, αλλα η αλήθεια είναι οτι δε μου αρέσει το γεγονός οτι ανασηκώθηκε 3-4 πόντους το πάτωμα του χωρου αποσκευών (η συγκεκριμένη δεξαμενή ειναι 22 εκ ύψος). Επειδή θα μου τη δίνει όποτε θα το βλέπω, σκέφτομαι να ζητήσω αλλαγή της δεξαμενής με την αμέσως μικρότερη, 47 λιτρα που έχει ύψος 20 εκ. Θα χάσω αυτονομία περίπου 50 χλ.
Ξέρει κανείς να μου πεί πόσο τελικά υγραέριο θα μπορώ να γεμίσω στην δεξαμενή των 47 λίτρων???
Απο θέμα απόδοσης, έχω την εντύπωση οτι έχασε λίγο σε σπιρτάδα κατα την επιτάχυνση, αλλα μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Σε ανοιχτό δρόμο δε πρόλαβα ακόμα να το τρέξω.

Θα σηκώσω και φωτογραφίες με την εγκατάσταση οταν προλάβω καποια στιγμή.



Αντε να δώ τι κατανάλωση θα έχω, τις επόμενες μέρες.

Οσο για το θέμα των βαλβίδων, πήγα στη λαική και πήρα σκόρδα, τα κρέμασα στον κινητήρα, και ο Θεός βοηθός!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:


Διάβασα σε αγγλικό φόρουμ ότι λύση στο θέμα των black list αυτοκινήτων στην λίστα της prins δίνει το σύστημα valve care της εταιρίας όπου ψεκαζει απο τα μπεκ του καυσίμου το λάδι με διακλαδωτη άρα το καυσιμο εισέρχεται μαζί με την λιπανση στην εισαγωγή στην κατάλληλη ποσότητα που ορίζει ο εγκέφαλος της prins .. Σύμφωνα με το lpgforum.uk το valve care αλλάζει άρδην την σημερινή όπως την ξέρουμε προστασία και είναι ότι καλλίτερο μπορεί να μπει σε σύστημα υγραεριοκινησης ακόμα και σε τουρμπο αυτοκίνητα !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Volvo V50 1800. LPG θέλω! Μπορώ?

Δημοσίευσηαπό kolokas » Δευτ 12 Δεκ, 2011 01:16

ποια αυτοκινητα ειναι στη λιστα τησ prins??
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: Volvo V50 1800. LPG θέλω! Μπορώ?

Δημοσίευσηαπό dathens » Δευτ 12 Δεκ, 2011 01:54

http://www.autogastanken24.de/documents ... t_Juli.pdf

Ήταν πριν το valve care απο ότι φαίνεται
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Volvo

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες