Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό Vagosopel » Τετ 27 Νοέμ, 2019 03:36

Πριν 5 μήνες πέρασα σε opel insignia 1.6t σύστημα zavoli super μπεκ τύπου βενζίνης. καθώς παρέλαβα το αμάξι ήταν όλα καλά αλλά είχε θέμα απόδοσης και ρεταρισματος στην επιτάχυνση Μετά απο 2 μηνες.πήγα στον εγκατάσταση τουλάχιστον 6 φορές για ρύθμιση. Πριν 10 μέρες που κάναμε πάλι ρύθμιση πετύχαμε το απόλυτο, να δουλεύει το αμάξι τόσο τελεια όσο και στη βενζίνη. Με το που τελειώνει το αέριο και κάνω φουλάρισμα αρχίζει πάλι τα μπερδέματα στα φορτία. μου φαίνεται πως κάθε φορά που τελειώνει το αέριο με το που φουλαρω είναι σα να χάνει τις τελευταίες ρυθμίσεις που κάναμε και Άντε πάλι απ την Αρχή...
Vagosopel
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 27 Νοέμ, 2019 02:59

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό johng » Τετ 27 Νοέμ, 2019 12:38

Μάλλον φταίει η διαφορά στα μείγματα του υγραερίου (αυτό που είχες μέσα και σου τελείωσε σε σχέση με το νέο που φουλάρεις). Προσπάθησε να μην αδειάζεις τελείως , αλλά να προσθέτεις σε ήδη υπάρχον καύσιμο, έτσι ώστε η διαφορά στα μείγματα (πριν το γέμισμα και μετά το γέμισμα) να είναι μικρότερη (να υπάρχει κατά κάποιον τρόπο μίξη).
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, να χάνει τις ρυθμίσεις με το που γεμίζεις το θεωρώ περίεργο.
Όταν λες ρετάρισμα τι ακριβώς εννοείς?
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 27 Νοέμ, 2019 13:28

Vagosopel έγραψε:Πριν 5 μήνες πέρασα σε opel insignia 1.6t σύστημα zavoli super μπεκ τύπου βενζίνης. καθώς παρέλαβα το αμάξι ήταν όλα καλά αλλά είχε θέμα απόδοσης και ρεταρισματος στην επιτάχυνση Μετά απο 2 μηνες.πήγα στον εγκατάσταση τουλάχιστον 6 φορές για ρύθμιση. Πριν 10 μέρες που κάναμε πάλι ρύθμιση πετύχαμε το απόλυτο, να δουλεύει το αμάξι τόσο τελεια όσο και στη βενζίνη. Με το που τελειώνει το αέριο και κάνω φουλάρισμα αρχίζει πάλι τα μπερδέματα στα φορτία. μου φαίνεται πως κάθε φορά που τελειώνει το αέριο με το που φουλαρω είναι σα να χάνει τις τελευταίες ρυθμίσεις που κάναμε και Άντε πάλι απ την Αρχή...
Να χάνει τις ρυθμίσεις δεν πιστεύω .
Όταν εννοείς ρύθμιση τι είδους ρύθμιση το βγάλατε σε πορεία στο δρόμο ή στο ρελαντί ;
Επιπλέον από μπουζοκαλωδια ή πολλαπλασιαστη πως είναι ; Έχουν αλλαχτεί . Στη βενζίνη σου παρουσιάζει κάποιο θέμα εάν το δουλέψεις μερικά χιλιόμετρα.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό Vagosopel » Τετ 27 Νοέμ, 2019 16:39

johng έγραψε:Μάλλον φταίει η διαφορά στα μείγματα του υγραερίου (αυτό που είχες μέσα και σου τελείωσε σε σχέση με το νέο που φουλάρεις). Προσπάθησε να μην αδειάζεις τελείως , αλλά να προσθέτεις σε ήδη υπάρχον καύσιμο, έτσι ώστε η διαφορά στα μείγματα (πριν το γέμισμα και μετά το γέμισμα) να είναι μικρότερη (να υπάρχει κατά κάποιον τρόπο μίξη).
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, να χάνει τις ρυθμίσεις με το που γεμίζεις το θεωρώ περίεργο.
Όταν λες ρετάρισμα τι ακριβώς εννοείς?

οταν παταω γκαζι για μια προσπεραση πχ κανει μπουκωματα το αμαξι,δε παει.
το θεμα ειναι τωρα αν πρεπει να ξαναπαω για ρυθμιση....εχουν βαρεθει να με βλεπουν...οπως και γω
Vagosopel
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 27 Νοέμ, 2019 02:59

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό Vagosopel » Τετ 27 Νοέμ, 2019 16:50

meletis έγραψε:
Vagosopel έγραψε:Πριν 5 μήνες πέρασα σε opel insignia 1.6t σύστημα zavoli super μπεκ τύπου βενζίνης. καθώς παρέλαβα το αμάξι ήταν όλα καλά αλλά είχε θέμα απόδοσης και ρεταρισματος στην επιτάχυνση Μετά απο 2 μηνες.πήγα στον εγκατάσταση τουλάχιστον 6 φορές για ρύθμιση. Πριν 10 μέρες που κάναμε πάλι ρύθμιση πετύχαμε το απόλυτο, να δουλεύει το αμάξι τόσο τελεια όσο και στη βενζίνη. Με το που τελειώνει το αέριο και κάνω φουλάρισμα αρχίζει πάλι τα μπερδέματα στα φορτία. μου φαίνεται πως κάθε φορά που τελειώνει το αέριο με το που φουλαρω είναι σα να χάνει τις τελευταίες ρυθμίσεις που κάναμε και Άντε πάλι απ την Αρχή...
Να χάνει τις ρυθμίσεις δεν πιστεύω .
Όταν εννοείς ρύθμιση τι είδους ρύθμιση το βγάλατε σε πορεία στο δρόμο ή στο ρελαντί ;
Επιπλέον από μπουζοκαλωδια ή πολλαπλασιαστη πως είναι ; Έχουν αλλαχτεί . Στη βενζίνη σου παρουσιάζει κάποιο θέμα εάν το δουλέψεις μερικά χιλιόμετρα.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το ρυθμισαμε στο δρομο. παντα στο δρομο το φτιαχνουμε. τη τελευταια φορα που πηγα για ρυθμιση σταματησανε αυτα τα μπουκωματα τελειως και του ειπα να το κανει αν γινεται να δουλευει οπως αποδιδει και στην βενζινη πραγμα το οποιο και εκανε,δουλευε ειτε αεριο ειτε βενζινη ακριβως το ιδιο δε εχανε καθολου σε αποδοση. μου ειπε πως ηταν πολυ πλουσιο το μειγμα γι αυτο εκανε τα μπερδεματα. οσον αφορα τα μηχανολογικα εχει αλλαχτει τουρμπο, μπουζι ,πολαπλλασιαστης και κολαρο πεταλουδας εισαγωγης που ηταν σκισμενο, βαλβιδες ρυθμισμενες. στη βενζινη το αμαξι δουλευει ρολοι
το θεμα ειναι πως οταν τελειωσει το αεριο και παω να φουλαρω κατι γινεται και μετα μπουκωνει το αμαξι στα φορτια ,κανει διακοπες ,ενω οταν το ρυθμισω και κανω 450 χιλιομετρα περιπου μεχρι να αδειασει δουλευει ρολοι το αεριο , μετα το γεμισμα ξανα τα ιδια.
θα αδειασω τη δεξαμανη παλι και θα βαλω απο αλλου αεριο μπας και αυτη τη φορα ηταν θεμα πρατηριου μονο και εχω αυτο το προβλημα γιατι οσες φορες ρυθμισα το αμαξι η τελευταια φορα τωρα ηταν η καλυτερη απο ολες,δε καταλαβαινες απολυτως καμια διαφορα στο καυσιμο
Vagosopel
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 27 Νοέμ, 2019 02:59

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 27 Νοέμ, 2019 18:29

Φίλε δοκίμασε να αλλάξεις και πρατήριο βενζίνης μαζί με το αέριο.
Το πρώτο που κάνουμε και πριν πάμε στο μάστορα όταν βλέπουμε τέτοια προβλήματα αλλάζουμε πρατήριο και κάνουμε τουλάχιστον 2 γεμίσματα να δούμε τη διαφορά.
Ποτέ μην κολάτε σε ένα πρατήριο.Δεν χρωστάμε σε κανένα τίποτε να πηγαίνουμε συνέχεια να του τα ακουμπάμε ειδικά όταν βλέπουμε προβλήματα στην απόδοση. Ξεκινάμε από εκεί και μετά πάμε μάστορα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό Vagosopel » Τετ 27 Νοέμ, 2019 22:04

θα αλλάξω φίλε, βασικά επειδή μου είπε ο εγκατάστατης να βάζω μόνο coral βάζω μόνο από ένα συγκεκριμένο πρατήριο...θα αλλάξω πρατήριο και θα βάλω από άλλο που έβαζα παλιά, δεν είναι coral αλλά δεν είχα ποτέ θέματα με το αέριο όταν έβαζα από εκεί
Vagosopel
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 27 Νοέμ, 2019 02:59

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Τετ 27 Νοέμ, 2019 22:29

Πολλοι εχουν θεμα με αυτον τον κινητηρα στην ρυθμιση του υγραεριου, κανε μια αναζητηση στο opelclub.gr , υπαρχουν συζητησεις επι του θεματος που θα σου φανουν χρησιμες...
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 28 Νοέμ, 2019 07:52

opel vectra του 2005 έχω φίλε μικροπροβληματάκια είχα αλλά όχι τίποτε σοβαρό στα 165.000 χιλιόμετρα με υγραέριο.Κάπου στα 100-120 χιλιόμετρα άλλαξα σύστημα και εγκέφαλο γιατί είχα κάποια προβληματάκια τα οποία για μένα ήταν στο παλαιό σύστημα που είχα zanardi το οποίο αφού έβγαλε τα ψωμιά του ήρθε η ώρα για αλλαγή.
Επίσης μην κολάτε σε μάρκες και σε ένα πρατήριο επειδή σας είπε κάποιος βάλτε το τάδε γιατί είναι καλό.Από το πιο φτηνό της περιοχής μου βάζω 0,665 και το αμάξι πάει τέλεια.Πριν ενάμισυ μήνα έκανα το λάθος (το έπαιξα ξύπνιος) να βάλω κάποια Τρίτη Vpower και από το επόμενο πρωί το αμάξι ήταν τρακτέρ.10 δευτερόπλεπτα και βάλε να πάρει μπροστά.Χρειάστηκε να την κάψω και να βάλω δύο φορές απλή αμόλυβδη από άλλο πρατήριο και το αμάξι ήρθε στα ίσια του.
Άσε μέχρι βαλβίδες φοβήθηκα.
Για αυτό λέω και ξαναλέω.Ποτέ μην κολάτε σε ένα πρατήριο ειδικά αν δεν είστε ευχαριστημένοι με την απόδοση.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό johng » Πέμ 28 Νοέμ, 2019 09:00

Vagosopel,

πρέπει και η βενζίνη σου να είναι καλή (πολλά οκτάνια) ειδικά τώρα τον χειμώνα.

Εγώ για υγραέριο κατέληξα σε ένα Revoil που έχει σχετικά καλή τιμή (δεν ξέρω τι μάρκα υγραέριο έχει) , αλλά το σημαντικότερο νομίζω πως έχει πάνω κάτω σταθερό μείγμα (προπάνιο/βουτάνιο) στο υγραέριο.

Και κάνε πράξη αυτό που σου έγραψα αρχικά. Μην το αφήνεις να αδειάζει. Να προσθέτεις υγραέριο σε ήδη υπάρχον.
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες





cron