Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό tommygun » Σάβ 08 Ιουν, 2013 19:33

hlias έγραψε:σε μια τετοια περιπτωση (μακαρι να μην συμβει ποτε σε κανεναν) πιστεψε με το μονο προβλημα που δεν θα εχεις ειναι η ρεζερβα.


ναι, αλλα εσυ ειπες πιο πανω για το φοβο που υπαρχει αν καποιος δεν στερεωσει καλα τη δεξαμενη, "να την παρουν αγκαλια οι επιβατες".
γι αυτο και εγω ρωτησα, τι γινεται με οσους αφηνουν τη ρεζερβα χυμα, που πλεον δεν θα ειναι καθολου στερεωμενη.

τελικα η επαγγελματικη συμβουλη (που δινεις και στους δικους σου πελατες) ποια ειναι?
να εχουμε τη ρεζερβα χυμα στο πορτμπαγκαζ ή να μην την εχουμε?
τι ειναι σωστο να κανουμε?
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 09 Ιουν, 2013 00:36

σε μετωπικη συγκρουση ή σε συγκρουση πανω σε σταθερο σημειο (τοιχος, κολωνα) το τι εχεις στο πορτ μπαγκαζ μην σε απασχολει, η αναφορα μου ηταν για τις συγκρουσεις που ο αλλος θα πεσει στο πισω μερος του αυτοκινητου σου, εγω την ρεζερβα την αφηνω στο σπιτι και εχω μαζι μου ηλεκτρικη τρομπα και οδικη βοηθεια.
πιστευω να σε καλυψα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 09 Ιουν, 2013 00:38

Κι εγώ έτσι πιστέυω. Το διαφορά έχει μια ρεζέρβα με μια βαλίτσα 20 κιλά ή κάποιο άλλο φορτίο; Κιτ επισκευής και οδική.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 17 Ιουν, 2013 18:30

Λοιπόν όσοι έχετε ρεζέρβα στο πορτ μπαγκάζ να την έχετε στριμωγμένη και να μην είναι ελεύθερη.

Εγώ την είχα χύμα και από το τρακάρισμα τριμώχτηκε στο πίσω κάθισμα.Πιθανώς σε γερή μετωπική να κινηθεί με ταχύτητα
προς όπως είπε και παραπάνω συμφουρμίτης με άγνωστες συνέπειες.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 18 Ιουν, 2013 09:28

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ βαρυ και "ακαμπτο" στο πορτμπαγκαζ ΔΕΜΕΝΟ - ΣΤΕΡΕΩΜΕΝΟ Κ Α Λ Α.

μα ρεζεζερβα μα εργαλειοθηκη μα....subwoofer :)

και οσοι με θερμοσιφωνες δεν ειναι κακό ανα τακτά χρονικά διαστηματα να τσεκαρουμε την ταση απο τους ιμαντες συγκρατησης της μπουκαλας και εν γενη της βασης ολης...

Λογω.... "εντιμου" βιου του αυτοκινητου παντου εχουν μπει διπλά παξιμαδια πλεον...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 18 Ιουν, 2013 09:51

papoys έγραψε:Λοιπόν όσοι έχετε ρεζέρβα στο πορτ μπαγκάζ να την έχετε στριμωγμένη και να μην είναι ελεύθερη.

Εγώ την είχα χύμα και από το τρακάρισμα τριμώχτηκε στο πίσω κάθισμα.Πιθανώς σε γερή μετωπική να κινηθεί με ταχύτητα
προς όπως είπε και παραπάνω συμφουρμίτης με άγνωστες συνέπειες.


Πολύ σωστά, η ρεζέρβα πρέπει να είναι δεμένη και ιδιαίτερη μεγάλη προσοχή χρειάζεται στα SUV που επικοινωνεί ο χώρος αποσκευών με την καμπίνα. Σε μια δυνατή πρόσκρουση η ρεζέρβα θα εκτοξευτεί στην καμπίνα των επιβατών με επικίνδυνες συνέπειες.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 04 Ιούλ, 2013 21:39

Τελικά παιδιά όλα οκ. :thumbup:
Η κόρη μου κατά πρώτο λόγο είναι καλά ευτυχώς δεν ήταν τίποτε σοβαρό.
Το αυτοκίνητο το έφτιαξα.Η ασφάλεια ανέλαβε την ευθύνη τόσο για την πίσω ζημιά όσο και την μπροστά.
Ευτυχώς σασί και αμάξωμα δεν είχαν κανέναν πρόβλημα.Προφυλακτήρες, βάσεις προφυλακτήρων πίσω ποδιά,
πίσω καπώ και ένα φανάρι μπροστά. 8-)
Αλλάχτηκαν και όλα καλά.

Χτες πήρα και τα χρήματα.Μέχρι τελευταίο ευρώ. :thumbup:
Με αρκετή φασαρία και καυγά που έκανα πριν 10 μέρες στα κεντρικά τους γραφεία γιατί έβλεπα ότι μου έφερναν αστείες
δικαιολογίες μόνο και μόνο να πάνε πιο πίσω την πληρωμή.

Το σύστημα υγραερίου κανένα απολύτως πρόβλημα.Πήγα στο μάστορα έκανε έναν έλεγχο και όλα οκ. :thumbup:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 05 Ιούλ, 2013 08:42

papoys έγραψε:Τελικά παιδιά όλα οκ. :thumbup:
Η κόρη μου κατά πρώτο λόγο είναι καλά ευτυχώς δεν ήταν τίποτε σοβαρό.
Το αυτοκίνητο το έφτιαξα.Η ασφάλεια ανέλαβε την ευθύνη τόσο για την πίσω ζημιά όσο και την μπροστά.
Ευτυχώς σασί και αμάξωμα δεν είχαν κανέναν πρόβλημα.Προφυλακτήρες, βάσεις προφυλακτήρων πίσω ποδιά,
πίσω καπώ και ένα φανάρι μπροστά. 8-)
Αλλάχτηκαν και όλα καλά.

Χτες πήρα και τα χρήματα.Μέχρι τελευταίο ευρώ. :thumbup:
Με αρκετή φασαρία και καυγά που έκανα πριν 10 μέρες στα κεντρικά τους γραφεία γιατί έβλεπα ότι μου έφερναν αστείες
δικαιολογίες μόνο και μόνο να πάνε πιο πίσω την πληρωμή.

Το σύστημα υγραερίου κανένα απολύτως πρόβλημα.Πήγα στο μάστορα έκανε έναν έλεγχο και όλα οκ. :thumbup:




μπραβο βρε φιλε, αφου τελικα ολα πηγαν καλα με πρωτο απολα την υγεια του παιδιου. :thumbup:
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Υγραέριο και τρακάρισμα.

Δημοσίευσηαπό kos25k » Σάβ 04 Ιουν, 2016 23:38

Καλησπέρα σε όλους ! Δεν βρήκα κατάλληλο Φόρουμ και είπα να ανοίξω ένα ξεχωριστό. Πρόσφατα τράκαρα. Τη μία φορά με στούκαραν από πίσω και μη γελάσετε όμως με το που φτιάχτηκε το αμάξι την δεύτερη μέρα γλίστρησα σε ένα πεζοδρόμιο! και τις δύο φορές άνοιξε μία βαλβίδα από την δεξαμενή και έβγαλε υγραέριο. τώρα πρέπει να κάνω κάτι; Το αμάξι δουλεύει κανονικά όπως πριν! το σύστημα μου είναι lovato σε peugeot 106 II 1.4 8v. ευχαριστώ !
kos25k
 
Δημοσιευσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ 22 Σεπ, 2012 09:02

Re: Εχει τρακαρει κανεις υγραεριοκινητος;

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Τρί 07 Ιουν, 2016 11:07

Η συγκρουση αυτη δεν ειναι για κανενα λογο με 80-100χλμ
το πολυ 40 υπολογιζω
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 80 επισκέπτες